Elektřina dovede být prevít (Zdroj: Shutterstock) Zobrazit fotky zobrazit 8 fotek

Mohlo by se zdát, že největším uživatelským zádrhelem prodlužovacích kabelů je, když se zamotají a vytvoří propletený uzel přímo gordický. Jenže do pořádných trablů se s nimi můžeme dostat i mnohem jednoduššími způsoby. Špatným používáním, nedodržováním základních bezpečnostních pracovních postupů.

Například? Odpojte od zdroje ty prodlužovací šňůry, které zrovna nepoužíváte. Tak prosté to je. Protože dokud je zapojená, zůstává faktickým prodloužením zásuvky. Je takzvaně „horká“, pod napětím, po celé své délce. Takže pokud jí někde při zaléváni kytek namočíte, zvědavý králík domácí ji začne okusovat anebo se děti rozhodnou, že ji použijí jako laso, bude to pořádná rána.

Odpojovat... (Zdroj: Shutterstock)
Odpojovat... (Zdroj: Shutterstock)

Máte hotovo a chcete prodlužovací kabel vytáhnout ze zásuvky? Tak přitom tahejte za zástrčku, nikoliv za šnůru kabelu. Ono to s tím trhnutím vypadá sice elegantněji a ušetří vám to dva – tři kroky, ale tím si jen zaděláváte na pořádnou nehodu. Konce zástrček jsou zpravidla opatřeny ergonomickými výstupky, o které se může palec při vytahování opřít. Uchopení a tahání za samotnou šňůru namáhá spoje mezi šňůrou a zástrčkou a s každým škubnutím za šňůru se tyto spoje stávají o něco méně bezpečné, což může způsobit přehřátí, elektrický oblouk a požár.

Netahejte za šňůru kabelu... (Zdroj: Shutterstock)
Netahejte za šňůru kabelu... (Zdroj: Shutterstock)

Zakopnout o natažený prodlužovací kabel (a ještě u toho elegantně vytrhnout zásuvku ze zdi) není moc velká zábava. Ale snaha předejít tomu tím, že budete prodlužovací kabel vést skrytě, pod kobercem, se vám může vyplatit ještě méně. Šňůry vedené pod koberci jsou problém. Představují riziko požáru. A pokud se kabel například vlivem sešlapu a chůze poškodí, nedozvíte se to. Než bude pozdě.

Snižte riziko požáru na minimum (Zdroj: Shutterstock)
Snižte riziko požáru na minimum (Zdroj: Shutterstock)

Pravidelně - nebo spíš před každým použitím – prodlužovací kabely kontrolujte. Stačí malá uskřípnutí, mechanická poškození, natržení, a vodiče vykouknou ven. Pak má tohle zboží „po záruce“ a stává se rizikem úrazu elektrickým proudem nebo vzniku požáru. Nebezpečí tu vzniká z lenosti a lhostejnosti, neochoty kontrolovat, jestli je všechno v pořádku. A zrovna prodlužovací kabely jsou v pořádku tak dlouho, než v pořádku být přestanou.

Úsloví o tom, že řetěz je jen tak silný, jako jeho nejslabší článek, jste jistě už někdy slyšeli. A právě z toho důvodu je dost nešťastným nápadem překonávat větší vzdálenosti mezi zásuvkou a elektrickým spotřebičem tím, že jeden prodlužovací kabel napojíte na další prodlužovací kabel a (třeba ještě třetí). Každý spojovací bod v elektrickém obvodu, včetně obou konců prodlužovací šňůry, je totiž potenciálním slabým článkem řetězu, kde může dojít třeba ke vniknutí vlhkosti anebo přehřátí.

Prodlužovák (Zdroj: Shutterstock)
Prodlužovák (Zdroj: Shutterstock)

Na velikosti, respektive na délce, záleží. Mohlo by se zdát, že univerzálním řešením, kterým se dá předcházet tomu nebezpečnému zřetězení, bude mít doma jeden dlouhý dvacetimetrový prodlužovací kabel. S tím přeci napojíte všechno, ne? Jenže příliš dlouhý kabel, když potřebujete připojit něco jen pár metrů vzdáleného, je hodně neefektivní volba. Čím dál od zdroje, tím menší potenciál a pokles napětí. Kratší kabely jsou lepší než dlouhé. A taky o ně spíš nezakopnete.

Prodlužovák (Zdroj: Shutterstock)
Prodlužovák (Zdroj: Shutterstock)

Nepřetěžujte prodlužovací šňůry. Tím nemyslíme, že se na nich nemáte houpat a používat je jako náhradu za horolezecké lano. Jde o maximální počet wattů, který můžete kabelem připojit a kolik ampérů vám umožní bezpečně přenášet. Pokud jde o vánoční výzdobu ze světelných LED řetězů, problém nenastává. Ale připojit jen tak nějaký pracovní nástroj, který je svým příkonem hladový? To už by na problém mohlo zadělat.

Pozor hlavně na vodu (Zdroj: Shutterstock)
Pozor hlavně na vodu (Zdroj: Shutterstock)

Zářiče, mobilní vytápění, horkovzdušné vytápění, konvektory, ohřívače vzduchu. Všechno je to jedna pakáž. Tedy, chtěli jsme říct, že jde o spotřebiče, které při provozu odebírají opravdu velké množství elektrického proudu, a připojení přes prodlužovací kabel jim (a hlavně těm kabelům) dobře nedělá. Riskujete přehřátí kabelu, ohřívače a elektrických spojů ve zdi. Je to jedna z nejčastějších příčin domácích požárů. Když už zapojit ohřívač, tak přímo do zásuvky, do zdi.

Na délce záleží (Zdroj: Shutterstock)
Na délce záleží (Zdroj: Shutterstock)

Nepoužívejte prodlužovací kabely pro interiérové použití v exteriéru. Proč? V pantoflích na maraton taky nevyrazíte (i když by to asi vypadalo zajímavě), nejsou na to stavěné. Prodlužovací kabely vypadají velmi podobně, ale jsou vyrobeny pro konkrétní použití a umístění. Ty pro vnitřní použití mají obvykle tenčí izolaci a menší průřez vodičů. Venkovní šňůry jsou odolnější, mají silnější pevnější izolaci a jsou odolné vůči povětrnostním vlivům. Uvnitř není problém použít venkovní šňůru, ale nikdy to nedělejte naopak. Vnitřní kabely se na slunci, větru a dešti rychle znehodnotí, takže vám zůstane poškozená a nebezpečná šňůra, která bude muset jít přímo do koše.

Všechno hezké má svůj konec a i vaše dobré vztahy s prodlužovacími kabely by měly být jen dočasné. Nejsou totiž zamýšlené jako trvalé řešení. Pro krátkodobé použití jsou fajn, ale jestli s nimi kompenzujete nedostupnou zásuvku víc jak pár měsíců, je to chyba. Zvyšujete tím riziko nějaké nehody, požáru. Takže pokud už plánujete rozvinovat někde prodlužovací kabely natrvalo, nedělejte to. Chce to spíš novou zásuvku.

Zdroj: RD.com