Na výsadbu stromů nebo tvorbu tůní a mokřadů, čili zlepšení stavu krajiny a především její lepší schopnost zadržovat vodu posílá Ministerstvo životního prostředí (MŽP) 60 miliónů korun. Tato částka by měla pomoci v boji se suchem. Na výsadbu stromů ve volné krajině (tedy mimo lesy) je přitom z této částky vyčleněno 20 miliónů korun. Podpora vznikla jako součást společné iniciativy Nadace Partnerství a MŽP s názvem „Sázíme budoucnost“. Cílem je kromě jiného během pěti let vysázet deset miliónů stromů.
MŽP zároveň otevírá příjem žádostí konkrétně do dvou podprogramů: Podprogramu pro zlepšování dochovaného přírodního a krajinného prostředí (PPK B) a Podprogramu pro zabezpečení péče o ohrožené a handicapované živočichy (PPK C).
Podprogram pro zlepšování dochovaného přírodního a krajinného prostředí (PPK B)
Podprogram PPK B slouží širokému okruhu žadatelů včetně měst a obcí, místních spolků, neziskových organizací, fyzických a právnických osob. Zájemci mohou žádat o dotace na obnovu a tvorbu tůní a mokřadů, původních krajinných struktur v podobě alejí a nebo remízů, ale i na opatření na podporu zvláště chráněných druhů a jejich biotopů, případně na likvidaci invazních druhů rostlin. Cílem podpořených projektů musí být zlepšená schopnost krajiny zadržovat vodu a utvářet vhodné mikroklima. Projekty tedy mají pomáhat v boji se suchem a erozí.
MŽP přitom přispívá právě prostřednictvím Programu péče o krajinu již od roku 1996 každoročně stovkám projektů k udržení a zlepšování dochovaných přírodních a kulturních hodnot krajiny. Poslední roky pak především pomáhá s financováním adaptace krajiny na klimatické změny a sucho.
Program poskytuje prostředky na jednoletá neinvestiční opatření menšího rozsahu až do výše 100 %, nejvýše však 250 000 korun. Jen za posledních sedm let bylo v rámci PPK B realizováno více jak 7,5 tisíce projektů za více než 350 miliónů korun.
Podprogram pro zabezpečení péče o ohrožené a handicapované živočichy (PPK C)
Podprogram PPK C je určen pro zabezpečení péče o ohrožené a handicapované živočichy. Žadatelem může být fyzická či právnická osoba, která zajistí naplnění podprogramu prostřednictvím akreditované záchranné stanice. Výše přiznaných finančních prostředků může být stanovena až do 100 % uznaných nákladů.
Žádosti o dotace bude možné podávat do 29. března 2021 na místně příslušná regionální pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Znění aktuální Výzvy včetně všech dokumentů je k dispozici na webu MŽP.
Program péče o krajinu pod lupou
Tento dotační program podporuje především drobná opatření. Dělí se na tři podprogramy, které se zaměřují na specifické oblasti:
Podprogram A podporuje provádění specifické péče a zajištění potřeb menšího rozsahu, které vyžadují zvláště chráněná území, ptačí oblasti nebo evropsky významné lokality. Podporuje především vyhotovení plánů péče a zeměměřické práce, údržbu a budování technických zařízení, opatření směřující k odstranění dřívějších negativních vlivů nebo opatření zajišťující existenci částí přírody, pro jejichž ochranu byla chráněná území zřízena. Příjemcem podpory z Podprogramu A mohou být správy národních parků, Agentura ochrany přírody a krajiny nebo Správa jeskyní České republiky.
Podprogram B je určen na zlepšování dochovaného přírodního a krajinného prostředí a zaměřuje se na realizaci opatření ve volné krajině. Podporuje celou řadu opatření jako např. šetrnou péči o travní porosty, obnovu a tvorbu krajinných prvků, péči o hnízdiště nebo odstranění dřevinného náletu. Příjemcem podpory může být fyzická i právnická osoba nebo organizační složka státu. Žádosti jsou přijímány na základě vyhlášené výzvy.
Podprogram C se zaměřuje na péči o zraněné a handicapované živočichy za účelem jejich návratu do přírody, péči o trvale handicapované živočichy, kteří jsou určeni k odchovným nebo osvětovým účelům i na samotnou osvětovou činnost. Příjemcem podpory může být subjekt, který zajistí naplnění podprogramu na území celé ČR prostřednictvím akreditovaných záchranných stanic. Žádosti jsou přijímány na základě vyhlášené výzvy.
Program péče o krajinu (nature.cz) poskytuje neinvestiční prostředky do výše až 100 % vynaložených nákladů v roce podání žádosti.
Zdroj: MŽP, Enviweb, Nature.cz
Zdroj použitých fotografií: Shutterstock