Dutá skleněná tvárnice, sklobetonka anebo prostě jen luxfera. Na první pohled stavební prvek, jehož odkaz už nadobro patří minulosti. Jak ale ukazuje působivá rekonstrukce bytu z Hradce Králové, i u novodobých projektů má tahle prosklená historie stále co nabídnout.
Architekti byli přizváni k projektu komplexní rekonstrukce v činžovním domě, která měla ve čtyřech bytech vytvořit „flexibilní dispozici“ s neprůchozími pokoji. Aby mohly dál sloužit jako nájemní byty. Zadání ale procházelo vývojem, spolu s tím, jak klient získával důvěru k počínání architektů. Takže plán doznával změn za plné palby, v průběhu rekonstrukčních prací.
Jak popisují architekti, Anna Svobodová a Ondřej Blaha, existující dispozice se vstupní chodbou, z níž jsou přístupné všechny další neprůchozí místnosti, byla z pohledu žádoucí flexibility nájemního bytu ideální.
Tu příležitost si profesionálové ze studia svobodová blaha uniknout nenechali. Za určitou inspiraci jim přispělo to, že „ten čtvrtý“ měl díky umístění v nejvyšším podlaží (a s postupem bouracích prací) zřetelnější lepší světelné podmínky oproti ostatním bytům. A to se rozhodli dále posílit, rozvíjet. Došlo tak postupně k odstranění všech dělících konstrukcí, čímž bylo dosaženo oboustranného prosvětlení středního, původně servisního traktu.
Ten je dále přisvětlen a větrán oknem do domovní stoupačky, které je zde již blízko úrovně střechy.
Z té v podstatě nadbytečné původní distribuční a servisní části bytu s chodbou a komorou se tak stala další obytná místnost. Architekti tohle řešení považovali za správné a nejlepší možné, byť tedy – viděno optikou realitek – pořád byla výsledkem jen garsonka s kuchyňským koutem.
Jenže hodnota tohoto bytu (o hrubé podlahové ploše 60 a užitné ploše 55 metrů čtverečních) tkvěla právě v té přidané kvalitě. Nově objevené prostornosti a světlosti. Vstupní hala umožňuje umístění jídelního stolu, opticky je zvětšena použitím zrcadla, ve kterém se odráží nepravidelný tvar výmalby ve stropě. Za zrcadlem je z obou stran navržen vestavěný úložný prostor.
Luxfery jako efektivní řešení
Zvláštním prvkem, připomínajícím minulost – ale určitě ne v negativní konotaci – je koupelna se sprchovým koutem, oddělená od bytu průsvitnou luxferovou stěnou a dveřmi z drátoskla. To znamená, že i dovnitř proudí část přirozeného osvětlení, a koupelna tím získává velmi elegantní pojetí. Zbytek už dotvořily detaily - původní bukové parkety a terazzo byly renovovány. Spáry v podlaze po vybouraných příčkách byly vyplněny kamennými pásy a následně přebroušeny.
Původní pařené bukové parkety v červeném odstínu byly doplněny dubovými a napojeny na kámen pomocí vložených trojúhelníků s vyfrézovaným zámkem. Výsledná, zdánlivě nahodilá kresba, podporuje pocitové dělení na jednotlivé místnosti či zóny a působí silným výtvarným dojmem.
Výsledkem je sice „pořád jen garsonka“, ale ve velmi líbivém provedení. Která svou nadčasovou krásou předbíhá rámec krajského města, a obstála by i ve světové metropoli.
Materiály: svobodová blaha
Foto-kredit: svobodová blaha