Pokud si otevřete stránky novazelenausporam.cz a vybere si v základní nabídce RODINNÉ DOMY, najdete v následujícím dokumentu hned 3 dotační tituly, z nichž 1 je zaměřený na nízkopříjmové domácnosti: Nová zelená úsporám Light a druhý především na mladé rodiny: Oprav dům po babičce. Nadále zůstává tradiční dotační titul, který je nyní nazván Nová zelená úsporám Standard.
Letní odstávka programu Nová zelená úsporám
Dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ) skončil ve své stávající podobě k 30. červnu 2023. Kvůli tomu, aby od září 2023 přinesl významné změny, byl během léta pozastaven příjem žádostí o dotace. Všem žadatelům, kteří měli rozpracované své projekty podle stávajících podmínek dotačního programu, bylo doporučeno podat své žádosti právě do konce června letošního roku. Nebylo ale většinou třeba panikařit, plánovalo se především rozšíření dotačních možností a zjednodušení administrativy.
Prvního července letošního roku tedy začala takzvaná technologicko-provozní přestávka, která byla nezbytná pro implementaci nových postupů. A od 1. září 2023 čeká na žadatele o dotaci nový objem finančních prostředků, tentokrát z programu HOUSEnerg Modernizačního fondu ve výši 55 miliard korun. Zdrojem pro Modernizační fond jsou peníze z výnosů emisních povolenek. Nejde tedy ani o peníze daňových poplatníků, ani o peníze ze státního rozpočtu. Takto alokovaných 55 miliard korun zajišťuje dlouhodobé pokračování podpory úsporných opatření pro domácnosti. Navíc umožnilo rozšířit nabídku dotací pro další skupiny příjemců (především v oblasti bytových domů) a navýšit dotační prostředky pro vybraná opatření. Díky změně financování je též možné podpořit více domácností, než tomu bylo dosud. Obecně by měla být podpora úsporných opatření výhodnější. A co je především důležité? Podstatně se také zvýšila podpora pro optimální zateplení domů! A ne náhodou.
Bez zateplení není možné dosáhnout úspor
Nové studie ukazují, že jsme se mýlili. Neustále se totiž poukazovalo na potřebu změny vytápění jako na nejdůležitější krok úspor energií i životního prostředí. Potvrzuje se však, že na vrcholu (a tedy nejdůležitější) je zateplování budov. To je ale oproti modernizacím topných systémů o dost dražší.
Že je třeba něco dělat, abychom snížili jak spotřebu energií, tak emise, které jsou s výrobou energií spojené, je nasnadě. Příliš se ale neřešilo pořadí potřebných kroků. A právě většina domácností začíná modernizací vytápění. Přitom by však prvním krokem mělo být zateplení, pokud jde o nemovitost, která zateplena může být a dosud není. A pokud zateplení, tak komplexní. Bez snížení spotřeby energií pomocí tepelné izolace a výměny nevyhovujících výplní stavebních otvorů (oken a dveří) totiž nemůže dojít ke zlepšení klimatu (snížení emisí) a zásadnímu snížení spotřeby energií.
To samé potvrzují nedávné statistiky evropských metropolí. Ukázaly, že tepelné renovace (zateplování budov) snižují spotřebu tepla na vytápění průměrně o dvě třetiny. Například studie z Vídně poukazuje, že je sice nezbytný přechod na obnovitelné zdroje energie, nejefektivnější je však snížení spotřeby energie zateplením bez ohledu na způsob vytápění. To samé potvrzuje i studie ekologické organizace Greenpeace. V ní se uvádí, že „…základním pilířem pro zlepšení klimatické situace je sice urychlený přechod od vytápění fosilními palivy k obnovitelným zdrojům tepelné energie, přechod na CO2 neutrální zásobování teplem se však může podařit pouze ve spojení s druhým základním pilířem, kterým je drastické snížení potřeby energie na vytápění a chlazení prostřednictvím zvyšování počtu tepelně izolovaných budov.“
Staré domy je nejprve třeba zateplit
Prostě a jednoduše je nejprve třeba domy zateplit a to nejen kvůli tepelným ztrátám v zimě, ale i přehřívání v létě. Vždyť 70 % budov, které byly v ČR postavené před rokem 1970, není dosud vůbec zatepleno a ty zbylé jsou často zateplené špatně. Investice do zateplení se přitom rychle vrátí na ušetřených energiích. Zateplení nejvyššího patra se vrátí po jediném roce a renovace fasády se vrátí do 10 let. Renovací až na úroveň nízkoenergetického domu lze ušetřit 85% nákladů na vytápění. A jelikož energii vyžaduje i chlazení interiérů budov, přináší zateplení i další energetické úspory. Ve spojení s účinnými prostředky stínění pak ještě vyšší.
Nová zelená úsporám Light a podpora zateplování
Dotační program Nová zelená úsporám Light je určen pro vlastníky a spoluvlastníky rodinných domů a rekreačních objektů využívaných k trvalému bydlení z řad seniorů, invalidních důchodců a lidí pobírajících dávky na bydlení. Podmínkou je, aby v době podání žádosti byl rodinný dům ve vlastnictví žadatelů a ti v něm měli současně trvalý pobyt, a to déle než od 12. září 2022. NZÚ Light má tedy přinést prostředky na úsporná opatření pro nízkopříjmové domácnosti, které jsou nejvíce ohroženy energetickou chudobou. Čerpat mohou prostředky na dílčí zateplení a na instalaci solárního systému na ohřev vody. Finanční prostředky získají žadatelé předem a podpořena budou opatření provedená po 12. září 2022.
Z možností zateplení je programem podporováno zateplení fasády, stropu, střechy a podlahy, stejně jako výměna oken a vchodových dveří. Na zateplení fasády mohou žadatelé získat až 150 000 Kč (6 000 Kč/běžný metr), na kompletní zateplení stropu 50 000 Kč, na zateplení střechy 120 000 Kč, na zateplení podlahy půdy 60 000 Kč, na výměnu oken až 150 000 Kč (12 000 Kč za okno) a na výměnu vchodových dveří, respektive dveří mezi interiérem a exteriérem 18 000 Kč za jedny dveře (celkem až 150 000 Kč).
Oprav dům po babičce a podpora zateplování
Oprav dům po babičce je nový dotační program Ministerstva životního prostředí a Státního fondu životního prostředí ČR vyhlašovaný v rámci programu Nová zelená úsporám. Spuštěn byl 26.9. 2023. Domácnosti budou moci získat až 1 milion korun na komplexní zateplení rodinného domu nebo rekreačního domu (bez podmínky trvalého bydliště 24 měsíců před podáním žádosti), nebo na stavbu nového rodinného domu umístěného na místě původního, žadatelem odstraněného rodinného domu. Výhodou bude, že celou dotaci obdrží ze 100 % předem. Zároveň k dotaci budou moci využít zvýhodněný úvěr od stavební spořitelny, který pokryje rozdíl mezi způsobilými výdaji a vyplacenou dotací, a to bez nutnosti zástavy nemovitosti.
Dotační program Oprav dům po babičce podporuje optimální zateplení domu, fotovoltaické systémy, řízené větrání s rekuperací, zelené střechy, ekomobilitu, kotle, kamna a tepelná čerpadla, přípravu teplé vody a solární ohřev, využití tepla z odpadní vody a dešťovku (dešťovou a odpadní vodu). Nabízí též dotační bonusy, které jsou určené pro žadatele s nezletilými dětmi, pro žadatele ze znevýhodněných regionů a pro environmentálně šetrná řešení. Rodinný bonus činí 50 000 Kč na každé nezletilé dítě žadatele (25 000 Kč na dítě ve střídavé nebo společné péči), 10 % bonus z celkové dotace je nabízen pro žadatele z Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje a z obcí podporovaných státem, kombinační bonus 10 000 Kč žadatelé získají za každou kombinaci opatření a bonus za environmentálně šetrné řešení projektu se vypočítá podle počtu získaných bodů (až 30 000 Kč podle počtu bodů získaných pomocí environmentálního kalkulačního nástroje SFŽP ČR (1 bod = 300 Kč)).
Velmi zajímavá je podpora optimálního zateplení budov, což je dotace na komplexní zateplení obvodových stěn, střechy, stropů a podlah u stávajících rodinných domů. Podpora se vztahuje i na výměnu oken, dveří a jiných stavebních otvorů a na instalaci stínicí techniky. Získat lze 30 000 až 1 000 000 Kč.
Jelikož se dotace vztahuje na komplexní doporučené zateplení, na pouhé dílčí zateplení je třeba si podat žádost ve standardní nabídce pro rodinné domy. Dotaci lze čerpat i na opatření realizovaná na stavbě nového rodinného domu umístěného na místě původní a žadatelem odstraněné budovy. Dům musí být určen pro trvalé bydlení.
Žádat mohou vlastníci stávajícího domu využívaného k trvalému bydlení. Žadatelé musí být zletilé ekonomicky aktivní fyzické osoby. Žadatel ani další z členů jeho domácnosti nesmí vlastnit další dům k určený k bydlení, nebo byt, nebo podíl v bytovém družstvu.
Získat lze až 50 % z celkových způsobilých výdajů (až 1 milion korun), konkrétně 1 300 – 4 900 Kč/m2. Dále lze získat 1 500 Kč/m2 na instalaci stínicí techniky s pohyblivými prvky, umožňujícími nastavení úrovně zastínění. 50 000 Kč lze též získat na podporu projektu a dotaci lze čerpat zálohově. Dokonce ji lze uplatnit i na památkově chráněné budovy. Podpořeny budou realizace, které byly dokončeny po 17. červenci 2023. Dotaci lze uplatnit u budov s datem žádosti o stavební povolení do 1. 7. 2013.
Dotace pro bytové domy
Přibyly též dotace pro bytové domy, kde žijí senioři, rodiny pobírající příspěvek na bydlení nebo lidé se třetím stupněm invalidity. Program podpoří i nízkopříjmové vlastníky bytových jednotek a družstevních podílů, aby kvůli obavám z navyšování pravidelných příspěvků do fondu oprav nebrzdili nákladné renovace těchto domů. Žadatelé z hospodářsky a sociálně ohrožených území pak budou zvýhodněni dotací vyšší o 10 %. Podpora je připravena i pro bytové domy ve vlastnictví obcí.
Dotace pro bytové domy jsou tedy cíleny podle typu vlastníka bytového domu. Základní portfolio dotací pro všechny bytové domy zůstává zachováno a je doplněno o možnost výměny starých plynových kotlů. SVJ a bytová družstva získají navíc nejen možnost čerpat dotaci zálohově, ale i bonusové plnění za každou nízkopříjmovou domácnost. Obce budou moci využít dotace ve výši až 70 % vynaložených nákladů, stejně jako další vlastníci bytových domů z veřejného sektoru (kraje, nadace, příspěvkové organizace a řada dalších subjektů).
Souhrnem
Celkově je dotačním programem Nová zelená úsporám kladen důraz na rekonstrukci českého bytového fondu, který patří mezi nejzastaralejší v EU. Cílem je navýšit tempo renovací až na 3 % ročně. Obnova bytového fondu by tak mohla proběhnout za cca 30 let. Obyvatelé zastaralých domů získají jako bonus nejen snížené účty za energie, ale i lepší obytný komfort. V ČR by díky tomu navíc mohly vzniknou odhadem tisíce nových pracovních míst.
Nové podmínky dotačního programu Nová zelená úsporám také zvýhodňují stavebníky, kteří se odhodlají renovovat dům radikálně! Tedy pokud použijí silnější či kvalitnější tepelnou izolaci, vymění okna za nová s izolačními trojskly a instalují efektivní technologie. Chytré a kvalitní renovace sníží spotřebu energií o 60-85 %. O komfortnějším bydlení nemluvě.
Odpovědi na často kladené dotazy k dotačním titulům programu Nová zelená úsporám najdete ZDE.
Foukaná celulózová izolace Climatizer Plus
Ze stavebního hlediska je nespornou předností této izolace, že se snoubí se všemi druhy stavebních materiálů. Z hlediska aplikačního dokáže technologie stlačeného vzduchu v kombinaci se zpracovanými celulózovými vlákny vyplnit i ty nejmenší skuliny. Doslova každý růžek, dutinku. Bezpečně tak eliminuje tepelné mosty u novostaveb i rekonstruovaných objektů. I z hlediska požární ochrany má izolace na bázi celulózy vynikající vlastnosti. Přímému ohni dokáže odolávat až 30 minut (u samozhášivého polystyrénu a skelné vaty lze hovořit o odolnosti v řádu minut). Jedinečným způsobem si foukaná celulózová izolace Climatizer Plus také poradí s vlhkostí, kterou vstřebá a díky pórovité struktuře rozprostře do co nejširší plochy jako známý piják (savý papír). Vlhkost (ať již kondenzační či z průsaků ve střeše) se tak nekumuluje a nevytváří hnilobné lokace, podmínky pro růst plísní a dřevokazných hub. Při změně klimatických podmínek se pak vlhkost díky minimální prostorové kondenzaci lehce ztratí přirozenou cestou. Foukaná izolace z celulózy je vhodná jak pro novostavby, tak pro rekonstrukce budov včetně domů památkově chráněných.