VAKIS je zkratka pro vakuově aktivovanou kapilární izolační směs, která byla patentována a již je ve výrobě (Zdroj: AVMI)

Pořád se všude mluví a píše o umělé inteligenci, že jde vlastně o nejchytřejší entitu světa. Ale co když si lidstvo dokáže poradit i bez ní? Některé úchvatné vynálezy totiž dovedou vymyslet i naprostí amatéři, přitom jde o triky a řešení až geniální jednoduchosti. Třeba vakuový sprej amatérského vědce, který mění stará okna na úsporná. Podobných nápadů je ale plný svět. Stačí se trochu rozhlížet, hledat a přemýšlet. A pak můžete spustit třeba i komunitní revoluci v zateplování!

Český amatérský vynálezce z Podkrkonoší představil jednoduchou a přitom neuvěřitelně účinnou technologii, která je vlastně tepelným izolantem ve spreji. Jak to funguje? Ve spreji obsažený tepelný izolant má vakuovou složku, díky které přemění obyčejné okno v ekvivalent tepelně-izolačního osmiskla. Zapomeňte na výměnu oken, stačí geniálně jednoduchý sprej, který jeho autor pojmenoval VAKIS, což je zkratka vakuově aktivované kapilární izolační směsi. VAKIS využívá synergii mezi vakuovou redukcí konvekčního přenosu tepla a mikroskopickou kapilární sítí vytvořenou na bázi přírodních polysacharidů, vlastně obyčejné mouky. Izoluje dokonce až třikrát lépe než například minerální vlna. A kde vynálezce vzal vakuum? To mu Musk shazuje z vesmíru, kde dělá různé pokusy.

Technologie VAKIS je dokonce natolik účinná, že se osvědčila i v extrémních podmínkách kosmických letů. Je to vlastně svým způsobem paradox, jelikož izolant je vyroben ze zcela běžných a zdravotně nezávadných materiálů. 

Jakmile aplikujete VAKIS na libovolný povrch, dojde k rychlé polymeraci a vysušení. Rychle se vytvoří stabilní pórovitá struktura s vnitřními oblastmi nízkého tlaku vzniklými díky vakuu. Vakuem vyplněné póry pak efektivně brání šíření tepelné energie. Jak vedením, tak i prouděním. Směs přitom skvěle přilne k různým podkladům. Kromě skla například i k omítkám a plechům. Zbytečná tedy není jenom výměna oken za nová, ale i drahé venkovní zateplení obálek budov. A co víc, pokud nanesete VAKIS na fasádu, můžete netradiční tepelný izolant opět jednoduše omítnout.

Reflexní fólie nahradí drahé tepelné izolanty

Čísi nevlastní děda již kdysi říkal, že budoucnost patří aluminiu (Al). A jelikož moderní technologie jdou rychle vpřed, někdy se obrátí i do historie. A stačí jedna geniální myšlenka a na světě je produkt, jaký nemá obdoby. Pokud například na stěnu nalepíte tenoučkou aluminiovou (hliníkovou) fólii speciálního složení a tu ještě doplníte nástřikem sprejem VAKIS, ušetříte statisíce za drahé tepelné izolanty obálek budov. Dokonce lze takto jednoduše a za pár korun nahradit až 40 cm silnou vrstvu minerální vaty. Na Marsu to funguje dokonale, tak proč ne i na Zemi?

Realita? Výjimečná genialita obyčejného člověka? Jednoduchá zkratka, která prostě funguje? Těžko říct. V každém případě je ale jisté, že dnešního dne je datum 1. 4. a tedy APRÍL. Kočka žere papír.

Zdroj: avmi.cz, refsite.info, mediakom.cz