Postavit si dřevostavbu dnes láká mnohem více lidí. Každý rok přibývá majitelů dřevostaveb, kteří ji dali přednost před zděným domem. A to z mnoha důvodů, na které se blíže podíváme. Stavět si dřevěný dům se pomalu stává trendem moderní doby. Ale jako každá stavba, má své úskalí a specifické problémy i dřevostavba.
Ze své praxe o tom může promluvit obchodní ředitel firmy MoistureGuard, jejichž systém slouží ke kontinuálnímu sledování vlhkosti v konstrukci, a který upozorňuje nejen na úniky vody, ale zároveň informuje o stavu vlhkosti konstrukčních prvků domu.
„Každý rok si děláme přehledy a vedeme statistiky o procentu dřevostaveb, kde náš systém upozorní na problém a my pak zjistíme, zda se jedná o nadměrnou nakumulovanou vlhkost nebo na únik vody. Od roku 2019 máme na kontě přes 400 instalací monitorovacího systému a z toho nám hlásila čidla problém ze 14 % domů, což je docela velké číslo. Znamená to, že každý šestý dům bojuje s nadměrnou vlhkostí nebo dokonce únikem vody. Aktuálně hlídáme data z 3 700 čidel,“ říká Tomáš Pelikán, obchodní ředitel firmy MoistureGuard.
Proč si postavit dřevostavbu
Důvodů, proč si lidé oblíbili dřevostavby, je hodně. Při rozhodování, zda dřevostavbu nebo zděný dům, hrají do karet dřevěnému domu základní argumenty, jako je rychlost výstavby díky vysokému stupni prefabrikace, ekologické hledisko vzhledem k využívání obnovitelných přírodních materiálů, protože má stavba menší dopady na životní prostředí, v dnešní době nezanedbatelná úspora energií a zdravé a pocitově příjemné prostředí. Navíc životnost moderní dřevostavby je přitom srovnatelná s životností zděné stavby. Výstavba není vázána na počasí, stavět se může celý rok.
Na co si dát pozor
U stavby dřevěného ale i zděného domu si je třeba dát pozor na několik důležitých aspektů a nepodcenit je. Na zřetel musíme brát ochranu před zvýšenou vlhkostí a drobnými úniky vody, které mohou majitele domů pořádně potrápit. Již při stavbě je důležité myslet na řádné vysušení konstrukce po dokončení. V každé novostavbě se drží hodně vlhkosti díky provedeným stavebním procesům. Musí pořádně vyschnout vnitřní omítky, malby i nátěry, a to chvíli trvá. Zároveň nová okna dobře těsní, čímž vlhkost ještě více v domě zadržují. Při nesprávném větrání mohou vlhkost zvýšit běžné denní aktivity, jako je vaření, praní, žehlení, sušení prádla, koupání, sprchování, topení, a i květiny tomu do značné míry přispívají. Člověk si ani neuvědomí, kolik vody do vzduchu vyprodukuje. Pokud je rozdíl teplot v jednotlivých místnostech nebo v různých částech konstrukce příliš vysoký, může dojít ke kondenzaci vzdušné vlhkosti na chladnějších místech v interiéru, nebo dokonce kondenzaci vody uvnitř konstrukce, kam není vidět.
Jaké jsou nejčastější problémy, které MoistureGuard detekuje
Ing. Tomáš Pelikán nám nastínil, jaké zásadní problémy detekuje monitoring vlhkosti a úniků vody MoistureGuard: „Z našich zkušeností jsou nejčastější detekované problémy vysoká hodnota vlhkosti v konstrukci, která vzniká např. špatným větráním nebo již zabudovanou vlhkostí, což znamená, že se v konstrukci drží nadměrná vlhkost a před vysušením se konstrukce uzavře. Tím pádem nemá konstrukce jak vyschnout a vznikají s tím spojené problémy. Nemalým důvodem k alarmu jsou drobné úniky vody, které vznikají kvůli prasklinám silikonu a spár ve sprchových koutech nebo přímo u odtokového žlábku,“ a pokračuje, „další příčinou úniku vody je mechanické poškození, únik ve spojích rozvodu vody nebo úniky z vodovodního řadu,“ dokončuje výčet Pelikán.
Pokud majitelé domů podcení kvalitní monitoring, můžou problémy způsobené nadměrnou vlhkostí nebo mikroúniky vody objevit až po letech, a to už je pozdě. Musí pak řešit rozsáhlé škody a nákladné opravy domu.
„Setkáváme se i s klienty, kteří nás osloví právě po nějaké větší havárii na domě a do budoucna tomu chtějí předejít. Hledají tedy nejlepší variantu, jak ochránit svůj dům. Není to ojedinělé, do konstrukce domu, základové desky atd. může unikat voda i několik let a majitelé o tom vůbec neví. Stačí špatná instalace, vady materiálu, nebo jen nakumulovaná nadměrná vlhkost. Problém zjistí až poté, co je varuje plíseň na zdi v interiéru, ale to už je většinou pozdě. My jim systém nainstalujeme při rekonstrukci, nebo samozřejmě hned v počátku stavby. Čidla se vkládají přímo do konstrukce domu. Systém upozorňuje na jakékoliv úniky i mikroúniky vody nebo zvýšenou vlhkost v konstrukci, kam není jinak možné nahlédnout,“ pokračuje Pelikán v popisu praxe.
A co s tím
Novopečení majitelé domů by neměli podcenit kvalitní monitoring domu. Důležité je ochránit nejen svůj majetek, svoji investici, ale i zdraví celé rodiny.
Zajímavým a komplexním systémem na trhu je MoistureGuard. Tento unikátní systém nepřetržitě monitoruje vlhkost a teplotu v rizikových místech domu a v jeho konstrukci, a tím okamžitě identifikuje i neviditelné úniky, nadměrnou vlhkost a potenciální problémy, které by se jinak mohly projevit až po několika letech.
Více informací o výhodách monitoringu získáte na webových stránkách www.moistureguard.cz.