Drobnička je vodní rostlina, která měří pouze 0,6 x 0,3 mm (nejmenší druh) a okolo 1 mm (největší druhy). Když pak drobnička kvete, jsou její kvítky ještě menší, drobnější a hlavně silně redukované vlastně jen na pohlavní orgány. Je příbuznou nechvalně známého okřehku, toho prevíta, který při svém přemnožení omezuje okysličování vody ve stojatých vodních plochách, nejčastěji pak v okrasných zahradních jezírkách.
Rostliny bez kořenů a listů plovoucí na hladině
Drobnička (Wolffia) je rod jednoděložných rostlin z čeledi árónovité (Araceae), který je staršími botanickými systémy řazen do samostatné čeledi okřehkovité (Lemnaceae). Jde o extrémně redukované vodní rostliny. Vlastně jen plavou na vodní hladině, jsou jednoleté, jednodomé a mají jednopohlavné květy. Lodyha těchto rostlin má tvar stélky, která je drobná, okrouhlá, široce vejčitá či podlouhlá, přičemž listy a kořeny zcela chybí. Některé zdroje ale považují stélku naopak za listy. V případě u nás rostoucího druhu Wolffia arrhiza je uváděno, že lístky (stélky) jsou někdy spojené po dvou.
Převažuje vegetativní rozmnožování
Zajímavé také je, že u těchto rostlin často převažuje vegetativní rozmnožování nad pohlavním, čímž vznikají rozsáhlé kolonie klonů. Některé druhy drobniček kvetou, ale jen velmi vzácně. Květy jsou shloučené v redukovaných chudokvětých květenstvích, která obsahují nejčastěji jen 2 až 3 květy. Květenství přitom najdeme v dutině na horní straně stélky a skutečně jde o nejmenší známé květy v rostlinné říši. Chybí okvětí i palisty či listeny. Samčí květ je v květenství většinou jen 1 a je redukovaný na 1 tyčinku. Samičí květ je obvykle také jeden (někdy jsou 2) a je redukován pouze na gyneceum a to je zdánlivě složené z 1 plodolistu, je též zdánlivě monomerické (je pseudomonomerické) a se svrchním semeníkem. Plodem je suchý a nepukavý měchýřek obsahující 1 jediné semínko.
11 druhů drobniček po celém světě
Ve světě najdeme přibližně 11 druhů drobniček a vězte, že některý z nich najdete téměř všude. Snad jen kromě Arktidy a Antarktidy. U nás a vůbec v celé Evropě je to jediný druh, totiž drobnička bezkořenná (Wolffia arrhiza). Ovšem právě u nás je velmi vzácná a dokonce kriticky ohrožená (C1b), i když není zvláště chráněna zákonem. Její nejčastější výskyt je na našem území zaznamenán na Břeclavsku (na dolních tocích Dyje a Moravy, historicky také u Černé Hory). Jinak se ale tento druh vyskytuje ve většině světa kromě chladných oblastí.
Drobnička bezkořenná
Drobnička bezkořenná (Wolffia arrhiza) je rozšířena v teplých oblastech Evropy, Afriky a částečně i Asie (Gruzie, Írán, Izrael a sever Indie), přičemž v Evropě je její severní hranice výskytu omezena jižní Anglií, severním Německem a Polskem a též jižní Litvou. Najdeme ji také v Africe na okrajových částech kontinentu a na Madagaskaru. Jako oblast původu je uváděn i brazilský stát Rio de Janeiro. Roste převážně v nivách teplých nížinných řek, kde preferuje pomalu tekoucí a stojaté mělké eutrofní vody. Biotopem bývají často slepá a mrtvá ramena řek, vodní kanály, případně okraje mělkých rybníků.
Šíření drobniček pomáhá vodní ptactvo, zimu přežívají pod vodou
K šíření rostliny napomáhá především vodní ptactvo, zimu přečkává ve formě specializovaných zimních pupenů (tzv. turionů) klesajících do nepromrzajících hloubek. Kvete od dubna do června květy vyrůstajícími v dutině na horní straně lístku. Tělo rostliny je tvořeno polokulovitými stélkami (lístky), které jsou někdy spojené po dvou. Vysoké jsou 0,7–1,3 mm a široké 0,6–1,0 mm. Celkem byla u nás tato rostlina zjištěna na 18 lokalitách. Ohrožena je hlavně ničením vlastních biotopů nevhodnými zásahy člověka (odvodňování, zavážení tůní apod.).
Příbuzné druhy drobniček
Drobnička bezkořenná (Wolffia arrhiza) má nejmenší květy ze všech cévnatých rostlin v Evropě. Blízce příbuzné druhy Wolffia angusta (Austrálie) a Wolffia globosa (tropy světa) jsou pak vůbec nejmenší cévnaté rostliny na světě, jelikož jsou celé menší než 1 mm. Známé jsou také druhy Wolffia borealis (Severní Amerika), Wolffia brasiliensis Weddell (Severní Amerika, Střední Amerika, Jižní Amerika) a Wolffia columbiana H. Karsten (Severní Amerika, Střední Amerika, Jižní Amerika).
Zdroj: botany.cz, novinky.cz, wikipedia.org