Foukaná izolace je tradiční stavební izolace, která je však do stavebních konstrukcí aplikována především foukáním a tedy strojově. Používají se izolační materiály na bázi celulózy, minerální vlny a nebo polystyrénu. Kromě teleně izolačních vlastností izolují tyto materiály i zvuk, ovšem právě foukaná izolace na bázi celulózy dosahuje též dobré požární odolnosti a je difúzně propustná. Foukaná izolace bývá také nazývána „dutinová (fouká se do dutin)“ či „chytrá (slovo chytrá shrnuje její přednosti).“
Foukaná izolace je vhodná pro zateplení všech částí stavby: podlah, stropů, půdy, stěn i střechy. Použití foukané izolace je přitom ekonomicky velmi výhodné - vložená investice se rychle vrátí. Foukáním izolace do stavebních konstrukcí je zaručeno dokonalé zaizolování bez spár i v nepřístupných místech a tedy bez tepelných mostů. Při aplikaci foukané izolace navíc nevznikají žádné odřezky a odpad. A při rekonstrukcích zase není ve většině případů potřebná demontáž stavebních konstrukcí a není většinou jakkoli narušen chod domácnosti či firmy, úřadu, instituce, …
Foukaná celulózová izolace je typická vysokou měrnou tepelnou kapacitou, nízkým difúzním odporem, dobrými protipožárními vlastnostmi a zvukově izolačními schopnostmi. Účinně izoluje teplo v létě i v zimě, hodí se do stavebních konstrukcí s difúzně otevřenou skladbou a je ideálním řešením pro dřevostavby.
Celulózová foukaná izolace Thermofloc
Celulózová izolace Thermofloc se dnes používá v devatenácti evropských zemích. Je vyráběna z výběrového novinového papíru, který se získává z přírodního celulózového vlákna - vzniká rozvlákněním jakostního novinového papíru. Jemné vlákna celulózy mají velmi nízkou tepelnou vodivost a vytvářejí kompaktní a výrazně pórovitou strukturu, ve které zabezpečuje uzavřený vzduch výjimečné izolační vlastnosti. Použitím celulózové izolace ve stavebních konstrukcích byly prokázány až šestadvaceti procentní úspory energie oproti běžné izolaci z minerálního vlákna (University Denver, Colorado USA).Foukaná celulózová izolace je typická vysokou měrnou tepelnou kapacitou, nízkým difúzním odporem, dobrými protipožárními vlastnostmi a zvukově izolačními schopnostmi. Účinně izoluje teplo v létě i v zimě, hodí se do stavebních konstrukcí s difúzně otevřenou skladbou a je ideálním řešením pro dřevostavby.
Izolační systém Thermofloc nabízí efektivní řešení zateplení novostaveb – především nízkoenergetických a pasivních domů, ale i dodatečné izolace starších budov. Jde o systémové řešení, které zahrnuje perfektně sladěné systémové prvky – samotný izolační materiál, lepící a těsnící materiál, parobrzdy a venkovní fólie. Systém Thermofloc snižuje po aplikaci náklady na vytápění a v létě náklady na klimatizaci vnitřních prostor. Do dutin je materiál aplikován foukáním, ovšem třeba například na podlahy lze materiál před realizací záklopu prostě jen nasypat (horizontální izolace stropů, podlah mezi nosnými trámy atd). Kvůli usnadnění zpracování je pro tyto případy materiál v obalech méně zhutněný. Nabízen je navíc i speciální nástřik na vnitřní stěny, stropy, střechy, ale i vnější stěny o síle 30 až 60 mm. Navlhčená celulóza je nastříkána na stěnu do vyrovnávacího roštu, což je vhodné řešení i pro silně nerovné povrchy. Poté je izolace opláštěna odvětrávanou fasádou, dřevovláknitými fasádními deskami a v interiéru jakýmkoli interiérovým obkladem. Vytvoříme tak vysoce difúzně otevřené stěny.
Při běžné aplikaci materiálu foukáním je hmota dopravována tlakem vzduchu pomocí širokých hadic do dutin ve stavebních konstrukcích. Zde dojde k jejich dokonalému vyplnění a vytvoření souvislé izolační vrstvy bez jakýchkoli mezer a spár. Zcela jsou tak eliminovány tepelné mosty, v interiéru je zajištěno příjemné a zdravé klima spojené i s minimalizací nákladů na vytápění či naopak klimatizaci. Celulózová izolace neuvolňuje do interiéru žádné nebezpečné či dráždivé látky. Lidé, kteří použili například jako izolaci podkroví pod palubkami skelnou vatu, mají se škodlivostí vzniklého prostředí své zkušenosti. U celulózy však nic takového nehrozí.
Při běžné aplikaci materiálu foukáním je hmota dopravována tlakem vzduchu pomocí širokých hadic do dutin ve stavebních konstrukcích. Zde dojde k jejich dokonalému vyplnění a vytvoření souvislé izolační vrstvy bez jakýchkoli mezer a spár. Zcela jsou tak eliminovány tepelné mosty, v interiéru je zajištěno příjemné a zdravé klima spojené i s minimalizací nákladů na vytápění či naopak klimatizaci. Celulózová izolace neuvolňuje do interiéru žádné nebezpečné či dráždivé látky. Lidé, kteří použili například jako izolaci podkroví pod palubkami skelnou vatu, mají se škodlivostí vzniklého prostředí své zkušenosti. U celulózy však nic takového nehrozí.
Objemová hmotnost celulózové foukané izolace je v závislosti na intenzitě hutnění od 25 do 65 kg/m3. Při aplikaci zcela odpadává dořezávání materiálu na míru a nevzniká žádný odpad. A proto i vy sami nakonec zaplatíte pouze tolik materiálu, kolik jej bylo spotřebováno – a to zcela přesně. Navíc je usnadněna i práce, materiál není třeba na stavbě skladovat ani přenášet, pouze se natáhnou hadice. Vytvořit lze izolační vrstvy o tloušťce od 20 do 500 mm.
Technické parametry
- Schválení a kontrola ETA-05/0186, označení CE
- Složení: novinový papír a soli bóru
- Součinitel tepelné vodivosti = 0,039 W/mK
- Součinitel difúze vodních par = 1
- Ustálená vlhkost = 14,5/35,19 kg/m
- Součinitel odporu proudění = 6,1 kPa s/m2
- Stupeň hořlavosti podle EN 13501-1 B-s2, d0
- Odolnost proti plísním: třída 0
- Nezpůsobuje korozi kovů
- Materiál je zdravotně nezávadný, bez nebezpečných sloučenin podle ETA-05/0186
Thermofloc pro nízkoenergetické a pasivní domy
Thermofloc je velmi žádaný materiál pro izolace nízkoenergetických a pasivních domů. Předpokladem dokonalého výsledku však není jen perfektní vyplnění dutin (trysky x-jet), ale i vzduchotěsně provedený plášť budovy systémovou parobrzdou a precizně přelepenými spoji a prostupy systémovými lepicími páskami a lepidly. Nedochází pak k poškození stavebních konstrukcí nekontrolovaným pronikáním vlhkého vzduchu.Celulózové vlákno Thermofloc je navíc obohacené přídavkem max. 10% solí bóru, které zabezpečují ochranu materiálu před plísněmi, hmyzem, hlodavci a jinými škůdci. Soli bóru také zvyšují odolnost materiálu při požárech.
Kolik stojí zateplení izolací Thermofloc?
Cena je jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru stavebních materiálů. Výsledná cena je při zateplování materiálem Thermofloc daná především množstvím spotřebovaného materiálu. A v ceně materiálu je standardně zahrnuta i jeho aplikace, přičemž nejsou zohledňované případné ztížené podmínky aplikace. Vzhledem k tomu, že při zateplování nevznikají žádné odpady, zaplatíte za přesně takové množství materiálu, jaké skutečně potřebujete.Související služby
Před návrhem a aplikací celulózové foukané izolace je poskytována technická konzultace zdarma při osobní obhlídce stavby (budovy) technikem. Je navržen nejvhodnější způsob realizace, v pochybných a neobvyklých případech je též nezbytná kontrola návrhu stavebně-fyzikálním výpočtem. Poté je vypracována nezávazná rámcová cenová nabídka a k realizaci dochází obvykle do dvou týdnů od objednání. Materiál je dodán až na stavbu, kde je profesionálně aplikován. Realizace nenarušuje provoz stavby ani při dodatečném zateplování. Aplikace je snadná a rychlá a rychlá je i návratnost investic.
Chcete se dozvědět více informací o foukané celulózové izolaci Thermofloc a výstavbě dřevostaveb? Navštivte stánek společnosti VARIO VILA na výstavě Dřevostavby 2014, která se koná 6. až 9. února 2014 v pražském holešovickém výstavišti.
Zdroj: www.variovila.cz