Japonské javory nepatří jen do japonských zahrad a pokud vyberete vhodný kultivar, na podzim rozzáří vaši zahradu barvami svých listů a přitom vám nepřerostou přes hlavu. V každém případě je právě podzimní krása japonských javorů neopakovatelná, listy jsou přitom jemné jako motýlí křídla a své zbarvení mění po celé vegetační období. Japonský javor je prostě skvost! Jak o japonské javory pečovat a jaké vybrat?
Solitér do každé zahrady
Pokud hledáte právě do své zahrady solitér, který vám však nepřeroste přes hlavu, je japonský javor jedinečnou volbou. Stejně tak je ale výbornou volbou v podobě bonsaje. Japonské javory prostě vyvrací představu o javorech jakožto velkých, vzrostlých stromech, které zaberou časem mnoho místa a vezmou zahradě mnoho světla. A pěstovat je ani nemusíme jako bonsaj, stačí jakákoli mobilní nádoba a místo na terase či balkóně.Co jsou japonské javory?
Co se však ukrývá pod pojmem japonské javory? Jde o všechny druhy čeledi Aceraceae (javorovité), které pochází z japonských ostrovů a přilehlých regionů (Čína, Korejský poloostrov, Mandžusko). Jde o více jak 300 kultivarů javoru dlanitolistého (Acer palmatum) a javoru vějířovitého (Acer japonicum). Tak dělí japonské javory botanici. Zahrádkáři si však vystačí s dělením na kultivary skupiny 'Palmatum' a 'Dissectum'. Kultivary 'Palmatum' mají vzpřímený růst, kulovitou korunu a listy složené z pěti až devíti laloků. Kultivary 'Dissectum' rostou kaskádovitě, jsou jemné a členité, jako krajka.Atraktivita na prvním místě
Atraktivita japonských javorů je dána právě jejich jemnými, ale až ohnivě červenými listy, především pak na podzim. Vybarvení listů je navíc ovlivněno i počasím pozdního léta a podzimu, čili rok od roku se liší. Nejlepšího vybarvení dosahují za slunného, ale chladného podzimu. Barevná paleta listů nabízí svěží zelenou, žlutou, oranžovou a právě až zářivě červenou a purpurovou.Je logické, že japonské javory sluší hlavně zahradám vedeným alespoň částečně v japonském stylu, ovšem okouzlí každého a kdekoli. Výborně se jim daří v blízkosti jezírek a též rostlin s podobnými nároky na stanoviště (rododendrony, japonské azalky, bambusy, okrasné trávy). V každém případě ale myslete na to, aby měl japonský javor okolo sebe dostatek prostoru.
Jak pěstovat japonské javory
Japonské javory vysazujeme v zahradě zásadně s kořenovým balem a vždy na jaře! V zahradě japonským javorům vyhovuje polostín (stín by měl dopadat z jihu) a přiměřeně vlhká, humózní a propustná půda bez vápníku, s kyselou až neutrální reakcí (pH 5 až 7). Důležitá je drenáž, ovšem pozor na vysychání substrátu, stejně tak jako na přelití. Pokud nemůžeme javoru zajistit stín jinak, vysadíme jej na místo, kde bude alespoň trochu stíněn vyšším porostem. Nejcitlivější je na přímé slunce skupina javorů 'Dissectum' a kultivary panašované.Starší rostliny s dostatečně rozvinutou kořenovou soustavou nevyžadují na podzim zvláštní ochranu, ale mladé rostliny vyžadují nastýlku z chvojí, listí, mulče, kompostu, … Vhodné je též zastínění před zimním sluncem, nesmíme zapomenout, že v zimě je stín úplně jiný než ve vegetačním období, ale slunce má pořád svou sílu. Vhodné je např. obalení kmene jutou. Nesmíme také zapomenout na pravidelnou zálivku až do prvních mrazů.
Vybrané kultivary japonských javorů
- Acer palmatum 'Bloodgood' nabízí na jaře světle červené listy, v létě bordové až tmavě zelené, na podzim opět světlající.
- Acer 'Beni Kagami' má podobné zbarvení listů jako 'Bloodgood', ovšem na jaře jsou jeho listy až oranžově červené a v létě a na podzim tmavě červené.
- Acer 'Corallinum' má korálově červenou kůru na mladých výhoncích.
- Acer 'Osakazuki' nabídne na podzim listy oranžové a karmínové.
- Acer 'Butterfly' má listy více barevné, drobné, ostře vykrajované, typická je hráškově zelená barva listů s bílým lemem. V sezóně se pak intenzita barev mění, bílý lem může být krémově žlutý, za chladného počasí narůžovělý až sytě růžový. Tento kultivar roste pomalu a nejstarší stromy nejsou vyšší jak 2 metry.
- Acer 'Fireglow' má listy sametové, tmavě červené, na podzim zbarvující do oranžovo-červených barev. Snese i větší sucho a přímé slunce!
- Acer 'Sango Kaku' nabízí zářivě korálovou barvu větví, listy má na jaře zelené s tmavě červeným okrajem. V létě světle zelené, na podzim žluto-oranžové, případně světle červené.
- 'Acer palmatum dissectum Garnet' je typický jemně hluboko vykrojenými listy tmavě červené barvy (barva granátu). Mohou však být i zelené, pokud nemají dost slunce.
- Acer 'Viridis' je zelenou formou javoru dlanitolistého, barvu listů drží až do pozdního léta, na podzim má listy až žlutooranžové. Roste kaskádovitě a nejstarší kusy mohou být vysoké až 4 metry.