Nopové fólie jsou vyráběné z hydroizolačních fólií z vysokohustotního polyetylénu HDPE. Jsou opatřené půlkuželovými výstupky, které umožňují po přitlačení fólie k podkladu proudění vzduchu. Proto se jim také říká tvarované fólie. Vlastně nopové fólie vypadají tak trochu jako na výrobu kostek ledu, opak je ale pravdou. Kdekoli potřebujeme oddělit stavbu od okolního vlhkého prostředí, tam se nám bude hodit nopová fólie.
Kdy využijeme nopovou fólii?
- Odděluje stavby (stavební konstrukce) od okolního vlhkého prostředí.
- Vytvoří plošný drenážní systém.
- Funguje jako hydroizolace suterénního zdiva.
- Funguje jako hydroizolace spodních staveb.
- Funguje jako ventilační vrstva pro odvětrání radonu z podloží (při dvoustupňové izolaci radonu - první stupeň tvoří provětrávaná vzduchová mezera a druhý stupeň nepropustná polyetylenová fólie). Při sanacích vlhkého zdiva.
- Při izolování zelených střech, teras, lodžií a balkónů.
- Při náhradě podkladního betonu.
- Zkvalitní vnitřní prostředí odvětráváním obvodových stěn zvenčí.
Nejčastější chyby při používání nopových fólií
Určitě nestačí pouze obkopat stěnu či kousek domu, uložit fólii (jakkoli přitlouci) a opět zahrnout hlínou. Pokud prostě nedodržíme správný postup technologie pokládky, nebude taková izolace fungovat.Jednou z chyb je nepoužití ukončovací lišty, načež utrpí funkčnost a životnost sanačního systému. Ukončením zamezíme vnikání dešťové a jiné vrchní vody (např. z hromad tajícího sněhu u stěn), ale i různých nečistot a postupnému zanesení provětrávané vrstvy. Investice je tak zmařena.
Důležitá je také hloubka, do které dům obkopeme, výška fólie nad zemí, použitý násyp a velikost nopových výtlaků, čili typ nopové fólie.
Nopové fólie se navíc určitě nehodí všude, často pouhé odvlhčení pomocí nopové fólie nepomůže. Může být třeba podřezat zdivo a dodatečně vložit hydroizolaci, použít sanační omítky a podobně.
Nopová fólie se také nesmí před aplikací a při aplikaci poškodit a musí být správně upevněna. A teprve správným ukončením je zajištěno, aby se odvětrávaný prostor nezanášel nečistotami a nepronikala do něj voda. Ovšem ukončovací lištu vidíme u budov opravdu jen v naprosto výjimečných případech!
Zásadní je samozřejmě položit fólii správně, nikoli opačně. Pak totiž žádná odvětrávaná mezera nevznikne.
Zdroj: www.ČESKÉSTAVBY.cz, www.shutterstock.com