Udržet v interiéru co nejvíce tepla - tomuto požadavku většinou podřizujeme výběr oken. Ale můžeme při tom zapomenout, že i v zimě (a ještě více na jaře a na podzim) může sluneční teplo prohřát náš byt. Jaká okna vybrat?
Okna na míru
Stavební materiály prošly v posledních letech inovacemi, které reflektují zejména rostoucí nároky na úsporu tepla, a to samozřejmě platí i pro okna. „Lidé při výběru oken nejvíce zvažují, zda si pořídit okna z přírodního dřeva nebo dát přednost bezúdržbovému plastu, z hlediska tepelné izolace je volba materiálu jen málo důležitá,“ vysvětluje Ing. Korbelář z VEKRY. Podstatně větší vliv na úsporu tepla má zasklení. Ostatně to tvoří většinu plochy okna a tak zásadně ovlivňuje jeho vlastnosti.Vždy by mělo platit, že okna se musí vybírat s ohledem na to, kde, za jakých podmínek a v jaké stavbě budou sloužit. „Například u pasivních domů, musí být již v projektu přesně definováno, jaké požadavky na prostup tepla i solární zisky musí okna mít,“ říká Ing. Korbelář technický manažer VEKRA.
Výběr zasklení
V současnosti již nestačí říci, zda mají být okna osazena izolačním dvojsklem nebo trojsklem. Oba typy zasklení mají více variant z hlediska tepelně i zvukově izolačních vlastností nebo bezpečnostních parametrů. Podívejme se podrobněji, co mohou poskytnout tzv. solární trojskla.Solární zisky můžeme zjednodušeně charakterizovat jako schopnost zasklení prohřát interiér díky slunečním paprskům, tedy zdarma. Aby zasklení udrženo v interiéru více tepla, jsou např. u trojskel dvě skleněné tabule pokoveny, tenká vrstva oxidu kovů totiž odrazí prostupující teplo zpět do interiéru. Ovšem platí to i naopak, pokovená skleněná tabule pustí totiž dovnitř méně slunečního tepla, které by prohřálo interiér.
Sluneční teplo pak může chybět zejména v přechodných obdobích roku, proto je třeba přitápět. U pasivních domů se do celkové tepelné bilance domu počítají právě i solární zisky, mimo letní období potřebujeme do bytu dostat co nejvíce slunečního tepla. Proto se okna osazují tzv. solárním trojsklem, které má při výborných hodnotách prostupu tepla Ug = 0.5 W/(m2*K) velmi vysoký tzv. solární faktor g = 64%, což je téměř o pětinu více než má běžné trojsklo.