Žaluzie jsou jedním ze způsobů, jak stínit interiér zevnitř či zvenčí. U interiérové stínící techniky nám kromě funkčnosti samozřejmě velmi záleží na designu a harmonickém sladění se zařízením místností. Toho však není těžké dosáhnout, protože žaluzie se vyrábí v mnoha různých typech, vzorech a z různých materiálů včetně dřeva a textilií.
Horizontální žaluzie zatím stále vedou
Více rozšířené jsou horizontální žaluzie. Pokud jsou umístěné v meziskelním prostoru, nemusíme se prakticky vůbec starat o jejich čistění. Pouze u izolačních skel nelze toto řešení bohužel využít kvůli náplni meziskelního prostoru vzácným plynem - meziprostor je hermeticky uzavřen a vyplněn argonem nebo jiným vzácným plynem. Jinak se ale meze nekladou. Horizontální žaluzie si můžete nechat namontovat do oken všemožných tvarů. Pokud jsou vaše okna vysloveně atypická, nechte si zhotovit žaluzie na míru, což se týká i střešních oken. V módě je dnes předokenní stínění velkoformátovými žaluziemi, které zastíní až několik oken najednou.Tma nebo polotma?
Co se týká konstrukčního provedení, základní rozdělení žaluzií je na šikmé, které se neuzavřou zcela a plně domykatelné. Posledně jmenované poskytují v krajní poloze naprostou ochranu před světlem. A stále více uživatelů to oceňuje. Stresu a pracovního vypěti je v našich životech víc než dost a hluboký spánek nám pomůže se s nimi vypořádat. Škodlivý vliv světla pouličních lamp apod., který soustavně narušuje naše přirozené biorytmy, se někdy bere na lehkou váhu. Přitom stačí vyzkoušet si rozdíl na vlastní kůži a přesvědčit se. Důkladnější zatemnění, ticho a klid za staženými žaluziemi znamenají důkladnější regeneraci organismu. Především světelný smog nám v noci působí problémy. Kdo jezdí o víkendech na chatu či chalupu, dobře ví, jak si v noci ve tmě báječně odpočine.Součástí konstrukce žaluzií je také nosič. Pevně drží žaluzii buď na stěně nebo na stropní části okenního výklenku. V tom případě se trochu sníží výhled z okna, proto toto řešení nelze doporučit u oken menších rozměrů.
Materiály interiérových žaluzií
Velmi běžné jsou hliníkové žaluzie v široké škále barev. Jako další varianty nabízí trh žaluzie plastové anebo stylovější, ale poměrně drahé dřevěné. Také musíme počítat s jejich vyšší váhou, takže musí být opravdu spolehlivě upevněny.Za ekologicky šetrný výrobek můžeme považovat žaluzie z rychle rostoucího bambusu. V případě žaluzií se nepoužívá masiv nýbrž lepené štěpky. Díky tomu jsou jednotlivé lamely vysoce odolné proti zkroucení vlivem vlhka. Jejich povrch je navíc chráněn důkladnou vrstvou laku, který obsahuje složky chránící před UV zářením a tedy před vyblednutím materiálu.
Vertikální žaluzie
Méně se setkáváme se žaluziemi vertikálními. Jejich svislé lamely se pohybují v horizontální kolejničce profilu upevněného nad oknem, který je většinou vyroben z hliníku. Lamely vertikálních žaluzií jsou nejčastěji textilní.
Plastové či textilní lamely vertikálních žaluzií můžete natočit do několika poloh jednoduchou manipulací s lankem nebo řetízkem. Textilní lamely bývají chráněny proti usazování prachu antistatickou úpravou. Montáž je poměrně jednoduchá a barevná variabilita stejně jako u horizontálních žaluzií obrovská.
Velmi užitečným pomocníkem je také síť proti hmyzu. Nemusíte se bát, že přes ni neuvidíte ven, nebo že nebudete moci okno normálně používat. Jemná, ale pevná síťka je totiž instalována na ostění, a když ji zrovna nebudete potřebovat, navine se do lišty.
Další interiérová stínící technika a ochrana před hmyzem
Potřebujete-li však ještě větší výběr, uvažujte třeba o roletách. I ty nabízejí velkou rozmanitost v materiálech i barvách. Nejlépe vám vždy poradí ve speciálních prodejnách podle toho, jaký hlavní účel má stínící technika splnit.Velmi užitečným pomocníkem je také síť proti hmyzu. Nemusíte se bát, že přes ni neuvidíte ven, nebo že nebudete moci okno normálně používat. Jemná, ale pevná síťka je totiž instalována na ostění, a když ji zrovna nebudete potřebovat, navine se do lišty.
Zdroj: www.oknaadoplnky.cz