Samozřejmě nic neuděláme s naší národní přirozeností a dědičným návykem na středoevropské klima, přesto si ale můžeme trápení za veder zmenšit zvyky našich jižních sousedů. A vůbec se nemusíme na zkušenou vypravovat až do Afriky, úplně postačí jih Evropy. Co tam dělají jinak, že vedra přežívají?
Siesta a fiesta ve středomořském stylu
Nakoukněme třeba do odedávna rozpáleného Španělska, kde jsou v dnešních dnech průměrné denní teploty 35 až 37 oC (měřeno ve stínu), což není od těch našich současných zase až tak daleko. Španělé totiž přinesli světu dva důležité pojmy: siesta a fiesta. Siesta je vlastně odpočinek po obědě, kdy má většina obchodů a kanceláří zavřeno, a kdy mohou lidé beztrestně spát, lenošit v chládku. Slovo siesta je odvozené od latinského “hora sexta“ (šestá hodina - šestá hodina dne, tedy poledne) a v podstatě znamená pauzu uprostřed dne. Siesta je tedy tradičním denním spánkem v jižních krajích, především ve Středomoří, Španělsku, a díky španělskému vlivu také v mnoha zemích Latinské Ameriky. Zatím slovo fiesta znamená party, večírek, slavnosti. V překladu toto slovo znamená doslovně oslava. Podle zkušeností jednoho mého dávného kamaráda se vyplatí mít na fiestu úředně vyřešený pobyt v zemi, nebo se raději vyhnout bujarým oslavám. Na druhou stranu ale deportace ze Španělska prý byla na české státní náklady a prý se alespoň poprvé podíval do oblak… měl ale velkou smůlu, protože za pár týdnů po jeho deportaci jsme vstupovali do EU. Stačilo jednu fiestu vynechat.
Volte siestu, nebo rovnou obrácení denního a nočního režimu vzhůru nohama
Pro nás Čechy tyto dva pojmy znamenají, že fiestu přejímat nemusíme, fiestit dovedeme k večeru, co se trochu ochladí nebo sprchne, dostatečně, ale o zavedení siesty za veder bych moc poprosil úřady. Prosí, uvažujte o tom, ne pro mne, ale pro všechny, co to potřebují. Ono by vlastně bylo vůbec nejlepší naráz přepnout celý běh země, ve dne spát a v noci pracovat i odpočívat. A právě současná vedra jsou ideální příležitostí k představení nové politické strany, která si dá zřízení fiesty, nebo obrácení pracovního režimu za veder, do vínku. Kdo se toho chopí?
Nakoukněme na okraj Sahary
Tuaregové a jiné národy například v Maroku mají za veder úplně jiné zvyklosti než my. Místo aby se po ulicích poflakovali polonazí a lili na sebe hektolitry studené vody, pijí silný a silně slazený mátový čaj, stejně tak extrémně silnou a slazenou kávu, navíc se halí do obrovských barevných hábitů, vlastně se oblékají jako do zimy. A když teploty klesnou k třicítce, přidají bundu. Má to logiku? Zřejmě ano, když tento zvyk od sebe navzájem přebírají generace po tisíce let…
Zahalit se do oblečení je určitě dobré, svůj smysl však mají i pestřejší a světlejší barvy oděvů. Černou za veder určitě odložte. Navíc je důležitá volba materiálů, vybrané textilie musí být prodyšné. Určitě není chybou ani slamák světlého odstínu, který okolo hlavy pořádně trčí… Čím větší zvon, tím lépe. Ani mexické klobouky nebyly vymyšleny náhodně.
Rady respektované britské Národní zdravotní služby (NHS)
Britské ostrovy, jak je dobře známo, vzhledem k místnímu mořskému klima a přítomnosti golfského proudu, obvykle netrpí ani vedry, ani mrazy. Zato zde prší a přetrvávají mlhy. Pokud však na chladné “Anglány“ přece jen dopadne vedro, třeba při okupaci tropických částí Indie, jejich úřad jim velí:
- Zůstaňte v kontaktu s blízkými, zvláště s těmi oslabenými.
- Sledujte předpověď počasí a plánujte svůj program podle ní.
- Hodně pijte.
- Chraňte se před sluncem vhodným oblečením a pokrývkou hlavy.
- Když je vedro, zpomalte.
- Najděte si efektivní způsob, jak chladit váš domov.
- Buďte doma, anebo v přírodě – podle toho, kde je chladněji.
- Vyhýbejte se přehřátým prostorám, například autům bez klimatizace.
- Nepřepínejte se, sledujte své tělo.
- Ochlazujte se vlažnou sprchou.
- Nepřeceňujte své síly při plavání.
Inu, Británie svého času ovládala velký kus světa a proto právě Britové dovedli implementovat zásady z jiných končin i do národních zvyklostí. My Češi se, bohužel, musíme zase jen přizpůsobit. Neumíme vládnout ani sobě. A kdo nemá jinou možnost, aspoň se po vzoru předků potopí do místního kachňáku… Více méně i z britských rad plyne, že obyvatelé mírného klimatického pásu mají zvyk se před vedrem nijak extrémně neskrývat. No nevím, já sám jsem u počítače zalezlý jako krtek pod zemí a vylézám jako slimák až k večeru. S ochlazením. A nejlépe spolu s deštěm.
Vedro není žádná legrace
V každém případě ale vedro není žádnou legrací, je to tichý zabiják, kterého jsme teprve začali odhalovat. Většinou se totiž ukryje za jiný zdravotní problém, přitom však naše těla doráží. Zdaleka nejde jen o úpal a úžeh, ale také infarkty a jiné následky přehřátí organismu.
Od teplého nápoje až po utírání zadnice
Jižní národy nepijí za veder ledové nápoje a nelijí na sebe ledovou vodu proto, aby tělo netrpělo teplotními šoky. Teplý nápoj totiž ochladí lépe než studený. Prostě a jednoduše funguje šálek horkého a silně slazeného mátového čaje úplně stejně dobře na vrcholu Džabal Tubkalu (nejvyšší hora Vysokého Atlasu v Maroku, 4167 m. n. m.) jako na Sahaře. Máta navíc bojuje s možnými střevními potížemi. Ne náhodou také platí arabský zvyk držet v jedné ruce chléb a jinou (druhou) si vždy po vykonání velké potřeby utírat zadek. Je to vysoce hygienický návyk zakotvený i v Koránu.
Další důležité “jižní rady“
- Za veder určitě pijte mnohem větší množství nápojů, tělo se potřebuje lépe hydratovat. Pijte teplé nápoje (čaje, ale i kávu) a prokládejte je pitím vlažné vody. Určitě se hodí i nápoje minerální, obsahující spoustu důležitých prvků, pomohou s nadměrným pocením. Opět ale ne ledové.
- Co udělá ledový nápoj za vedra s vaším tělem? Přesně pravý opak toho, co chcete. Prudké ochlazení vnitřního prostředí těla spustí varovný signál, že je třeba se ještě více zahřát. Úleva tedy trvá jen chviličku, načež je vám pak ještě větší horko. A stupňovat to lze třeba až k infarktu. Například otužilci využívají tohoto efektu uprostřed zimy. Napijí se ledového nápoje a šup do ledové vody. Horký čaj si dají až déle po sportovním výkonu.
- Když si už opravdu nedovedete představit nic jiného než ledový nápoj, pijte ho pomalu, po doušcích. Jako byste se postupně osmělovali v ledovcovém jezírku, nebo horském potoce.
- Když se koupete, neskákejte do vody, ale pomalu se otužujte. Teplé vody v rybníku se až tolik bát nemusíte, ale třeba horské jezero, potok, nebo voda v Baltu, to je již jiná káva. Prudké ochlazení celého těla by mohlo způsobit infarkt.
- Opatrní bychom měli být i s klimatizací, především když klimatizovaný prostor často opouštíme směrem do vedra. Nejčastější je tento problém v případě klimatizovaných automobilů. Pokud se doma zavřeme s klimatizací, která náš životní prostor ochladí na 20 oC a méně, na celý den, či ještě lépe více dní, je to skvělé řešení. Pořád ale vybíhat z osmnáctky do pětatřicítky je vážně o zdraví. V některých zemích došli tak daleko, že se svým klimatizovaným automobilem zajedou ze své klimatizované garáže do klimatizovaného prostředí obchoďáku. A zase do auta a domů. Vedra se štítí jako štěnic.
- Nejlepší je doma za veder přirozené prostředí, tedy okolo domu pestře osázená zahrada se spousty vysokých stromů, všude chládek a stín. Občas vlažná (chladnější, ale ne studená) sprcha, teplejší nápoje. Stav ideál!
- Je také na zváženou si pořídit okenice. Jejich vhodnou alternativou jsou venkovní rolety a venkovní žaluzie, které taktéž nepustí mnoho tepla přes okenní skla. Dřevěné okenice ale jednoznačně vedou. Dřevo je úžasný tepelný izolant a teprve dřevěné okenice zabední byt před vedrem dokonale. Ne všude se ale v našem architektonické a kulturním prostředí takové řešení bohužel hodí.
- Zatlačte na své politiky a úřady, ať začneme žít za veder více v noci a méně ve dne. Středomořský systém “přes den zavřeno, večer otevřeno“ je skvělý a není vhodný zdaleka jen pro naše obydlí, která necháme přes den zabedněna a na noc zotvíráme a uděláme průvan. Žijte v noci, i pracujte, odpočívejte ve dne.
- Skvělou náhražkou klimatizace je miska s kostkami ledu postavená před ventilátor. Alespoň tak radili v časopise Good Housekeeping. Odpařující se chladné mikrokapky z ledu bude ventilátor rozhánět po bytě…
- Výborně zlepší obytný komfort za veder i některé vůně. Třeba levandule, citrus, máta, či borovice. Vyvolávají totiž pocity svěžesti a čistoty. Tedy pravý opak mrtvolného rozkladu, který je synonymem veder.
- Důležitá je též strava, za veder by měla být lehká, šťavnatá, se spoustou zeleniny a ovoce. Určitě nejsou chybou ani lehké i tučnější ryby, jogurty, méně tučné tvarohové krémy. Ale pozor, pokud trávíte celý den v klimatizovaných prostorách, klidně si dejte i vepřo-knedlo-zelo, vědecké studie dokazují, že to určitě nebude chyba, protože je vám vlastně chladno.
Zdroj: idnes.cz, ČESKÉSTAVBY.cz, Wikipedia, Good Housekeeping