Při plánování zateplení obálky domu je nezbytné myslet na to, aby nebyl dům uzavřen do neprodyšné vrstvy. To může vést až k nežádoucí kondenzaci uvnitř konstrukce a následnému vzniku plísní. Přední světový výrobce minerální vlny, společnost Rockwool, přináší ideální řešení.
Způsoby zateplení - konstrukční skladby
Rozlišuje se vnitřní a vnější zateplení budov. Vnitřní zateplování se pro množství nevýhod využívá jen minimálně (např. u památkově chráněných objektů). Díky svým vynikajícím vlastnostem je výrazně oblíbenější zateplení vnější, především kontaktní zateplovací systém (ETICS).Obrovskou výhodou vnějších zateplovacích systémů je celistvost izolační vrstvy - izolace chrání objekt jako celek, nikoli jen jeho oddělené části. Použitím vnějšího zateplovacího systému se také podstatnou měrou snižuje namáhání obvodové konstrukce (zejména spojů) výkyvy teplot a povětrnostními vlivy. Pro trvalé obývání je také důležité zachování masivního zdiva uvnitř izolačního systému, což zaručuje dostatečnou tepelnou setrvačnost vnitřního prostoru.
Způsoby vnějšího zateplení
Zateplení zvenčí se provádí těmito způsoby:- Kontaktní zateplovací systém (ETICS) - Kontaktní zateplovací systémy (zkratka ETICS) tvoří jednolitý celek jednotlivých vrstev systému. Tepelná izolace působí v tomto případě jako nosný prvek povrchových vrstev. Povrch fasády tvoří většinou omítka, v ojedinělých případech lepený obklad. Tento způsob vnějšího zateplení je nejčastěji používaný.
- Provětrávaný zateplovací systém - Tepelná izolace se vkládá mezi nosné prvky roštu, který nese povrch fasády. Povrch fasády může tvořit sklo, kov, dřevo, vláknocementové šablony i keramika a podobně.
- Lehké prefabrikované pláště - Izolace se vkládá mezi nosné prvky (paždíky) nebo do plechových kazet. Prvky povrchových úprav jsou vyneseny pomocí roštů, nosů kazet či kotev nezávisle na vrstvě izolace.
- Kazetový systém ROCKPROFIL - Je dosaženo souvislé vrstvy izolace nad kazetovými nosy, tradiční systémy kazetových stěn mají v těchto místech lineární tepelné mosty.