Každý dům potřebuje zateplit takříkajíc od podlahy. Proto je potřeba zajistit kvalitní izolaci základů, aby do domu nepronikala zemní vlhkost. Správné zateplení váš dům ochrání nejen před úniky tepla, plísněmi nebo vlhkými zdmi. V dnešním článku se zaměříme na zásadní výhody izolace základů a jaké zateplení zvolit, abyste měli základy chráněné po dlouhá léta.
Co se stane, když nezateplíte základy?
Někomu může připadat zateplování základů jako zbytečnost. Pokud základy nejsou dostatečně zatepleny (nebo nejsou zatepleny vůbec), riskujete promrzání konstrukcí, vlhnuti zdiva, vznik plísní, ale může dojít vlivem spodní vlhkosti i k praskání konstrukcí, což se neprojeví jen ve sklepních prostorách, ale i v interiéru.
Výběr vhodné izolace
Zvolení té správné izolace byste tedy rozhodně neměli podceňovat. Ideální řešení nabízí polyuretanová PUR pěna, která nejenže je zdravotně nezávadná a vysoce odolná, zároveň je také vhodná pro alergiky. Pěna se aplikuje nástřikem a při dopadu nabude na objemu – vznikne tedy zcela neporušená jednolitá izolační vrstva. Pěna navíc dokáže dokonale přilnout k jakémukoliv povrchu a díky tomu se nemusíte obávat tepelných mostů mezi spárami, jako tomu je u jiných druhů izolace – a to z toho prostého důvodu, že spáry jednoduše nevznikají.
Mezi zásadní výhody pěnové izolace patří také fakt, že má velice dlouhou životnost – i přes 30 let. Základy vašeho domu budou tedy na dlouhé dekády zcela v bezpečí a nemusíte řešit dodatečnou izolaci po několika málo letech. PUR pěna má zároveň nulovou nutriční hodnotu, a tudíž si na ní nepochutnají myši ani jiní hlodavci.
Aplikace pěnové izolace je velice rychlá – domy do 150 m? je možné zateplit za jediný den. Nanesení izolace tedy nijak nenaruší chod stavby. Je ovšem vhodné zvolit pro zateplení profesionální firmu – aplikace PUR pěny vyžaduje technické znalosti, zkušenosti a samozřejmě odbornou kvalifikaci.
Zateplení základů starších staveb (vodorovné a svislé konstrukce)
Zateplení základů u novostaveb není nic náročného. Starším stavbám ovšem zateplení často zcela chybí a dodatečné zateplení může být komplikovanější. Základy jsou zapotřebí nejprve vykopat, odkopat, podklad důkladně očistit a nechat jej řádně oschnout. Až poté může přijít na řadu aplikace PUR pěny.
Nezapomínejte na hydroizolaci
Při zateplení základů, svislé konstrukce z exteriéru je vhodné kombinovat s hydroizolačním nátěrem – silikonem. Na zateplení základů se používá pouze tvrdé polyuretanové pěny, které již mají hydroizolační vlastnosti. Vše tedy vyřešíte jediným nástřikem. Jelikož pěna dokonale přilne k jakémukoliv povrchu, není problém jí zateplit i velmi nerovnoměrné konstrukce a povrchy.