Jak dlouho maliny známe a konzumujeme, nikdo neví, ale první písemná zmínka o nich sahá do 3. století př. n. l.. Tehdy se plody maliníků používaly jako lék a též se věřilo, že zpomalí stárnutí. Dnes si můžete koupit dokonce maliny se žlutými plody, nebo třeba oranžovými či fialovými, též se setkáte například s malinoostružinou. Maliny byly šlechtěné jako jednouplodící, ale i remontantní. Ovšem bez řádné péče se velké úrody nedočkáme.
Půda a stanoviště
Maliníky mají rády kypré, propustné, písčitohlinité a hlinité půdy s mírně kyselou půdní reakcí. Vyloženě nesnáší půdy těžké jílovité a zamokřené, na kterých maliníky trpí houbovými chorobami. Co maliníky v půdě vyloženě nesnáší, to je chlór. A jestliže jej nesnáší v půdě, nesnesou jej ani v zálivce. Ideální polohou je pro maliníky orientace na jih a plný sluneční svit alespoň 6 hodin denně. Na stinném stanovišti se daří růstu maliníku, méně však již plodí.Výsadba maliníků
Mladé rostliny maliníku je nejlepší vysazovat na podzim nebo brzy na jaře 2,5 až 3 metry od opory z drátěného pletiva, případně mezi dva dráty ukotvené k pevné konstrukci. Výsadbu provádíme mělkou a dobře rozprostřeme kořeny. Na závěr výsadby dobře udusáme půdu. V zahradě vysazujeme zásadně sazenice šlechtěných zahradních odrůd, lesní maliny vyžadují zcela jiné podmínky pěstování včetně půdy a navíc ani nemá smysl přesazovat si maliny z lesa domů, když si můžeme v lese plody kdykoli natrhat, stejně jako borůvky, brusinky, ostružiny, houby apod.Zásadní je správný řez ve správnou dobu!
Zásadně je třeba vědět, zda si pořizujeme odrůdu, která plodí na loňských výhonech, nebo na letošních letorostech, přičemž řez vždy podporuje vývin nových letorostů, ze kterých vzejde nová úroda. Řezem odstraňujeme odplozené výhony a keře prosvětlujeme. Řez je třeba provádět tak, že se na jeden metr porostu doporučuje ponechat 8 až 10 dobře vyvinutých výhonů.Řez maliníků je závislý na tom, kdy konkrétní odrůda plodí. Odrůdy, které sklízíme v červenci, je třeba seříznout na podzim, odrůdy pozdní, sklízené v srpnu až září, musíme seříznout až na jaře. Tyto odrůdy plodí na výhonech, které vyrostou během sezóny. Nejnáročnější je pěstování remontantních (stáleplodících) malin, jelikož musíme vystříhat odplozené výhony a nové výhony upevníme na vedení tak, aby plodily v následujícím roce. Během vegetace je pak třeba odstraňovat veškeré výhony, které již nepotřebujeme, čili výhony slabé, přebytečné a suché. Ponecháme pouze 6 až 8 letorostů, které nahradí odplozené dřevo. Řez pak dokončíme v předjaří odstraněním přebytečných výhonů, těch výhonů, které jsme během vegetace ponechali. Nakonec je třeba všem výhonům, které si necháme, zkrátit vrcholy.
Jak si vybrat odrůdu maliníku
Maliníky dělíme do dvou základních skupin podle schopnosti plození na ty, které plodí na jednoletém a dvouletém dřevě (jednoplodící a stáleplodící = remontantní). Na jednouplodících rostlinách zrají plody od července na loňských výhonech, na remontantních sklízíme poprvé od poloviny července, avšak hlavní úrody se dočkáme na podzim, kdy dozrávají plody na nových výhonech. Dočkáme se tedy dvou sklizní v jediném roce. Tomuto faktu pak odpovídá i péče a řez.Raritou mezi maliníky jsou jinak než červeně zbarvené plody. Například odrůda Golden Bliss s plody žlutými, Valentina s plody zlatooranžovými, Apricot s plody oranžovými a GlenCoe s plody tmavě fialovými. Důležitý může být při výběru odrůdy i fakt, zda má konkrétní druh trny a jak velké a jaké chuti jsou plody, stejně jako množství plodů, kterých je konkrétní odrůda schopna dosáhnout. Není též od věci kombinovat odrůdy podle doby sklizně a faktu, zda se plody hodí spíše do kuchyně, nebo k přímé konzumaci. A důležité jsou též klimatické podmínky (nížina, hory, …). S výběrem vám vždy ochotně poradí zahradník.
Z jednouplodících jsou u nás oblíbené odrůdy Granát, Mája, Bulharský rubín, Zeva, Canby, Tulameen, z remontantních například Heritage, Ada, Medea a Autumn Bliss.
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, abecedazahrady.cz, wikipedia.org, shutterstock.com