Zahrada vybavená tak, že se nebudete muset bát úrazu svých dětí? A nebo ještě hůř? Čeho se v zahradě vyvarovat, aby byla pro vaše potomky bezpečná?
Nejnebezpečnější jsou pro děti v zahradách bazény a jezírka, tedy alespoň ty s takovou hloubkou, kde vaše děti nestačí. Ovšem dítě, obzvláště to malé, může začít panikařit i při nechtěném pádu do mělkého vodního zdroje. Proto je třeba zajistit, aby se tomu bez vašeho dohledu nestalo. Krokem číslo 1 je co nejlepší výhled z pracovní části kuchyně a z hlavního obytného prostoru do zahrady, nejlépe i s přímým přístupem.
Dalším krokem je použití bazénové plachty a nejlépe uzamykatelného, posuvného zastřešení bazénu, pokud děti u bazénu nemůžeme hlídat. U koupacího jezírka lze též zajistit zakrytí koupací zóny, případně vhodné oplocení pro malé neplavce. Prostě není radno bezpečí dětí v zahradě podceňovat. Doma máte vše zajištěné, ale i zahrada ukrývá různé nástrahy.
Nebezpečné jsou také studny, ty je prostě třeba zakrýt velmi těžkými betonovými víky, prostě musíme zajistit, aby se ani náznakem nemohlo stát, že by dítě do studny spadlo. Nebezpečná však mohou být i otevřená okna do sklepa, žumpy a jímky apod. Ve všech případech je třeba zajistit na 100%, aby nabyl možný pád dítěte do jakékoli dutiny. Okna do sklepa je třeba zajistit zvenčí odolnými mřížemi, žumpy a jímky musí být zajištěny stejně dobře jako studny.
Samozřejmostí je, že pokud máte v zahradě bazén či koupací jezírko, nikdy v nich nenechávejte děti bez dozoru. I na veřejných koupalištích a bazénech, tedy těch placených, najdeme plavčíky, kteří bedlivě pozorují, co se ve vodě děje. U těch neplacených najdete ceduli „KOUPÁNÍ NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ“, zde je pak bezpečí vašich potomků jen na vás.
Kontrolovat je také třeba, pokud máte doma ty nejmenší děti, zda je zamčená branka a jiný výstup ze zahrady a zda někde nemáte v plotě proniknutelný otvor. Zatoulání dětí může skončit podchlazením či úrazem a jiným nepříjemným zážitkem osamoceného prcka v okolí domu a pozemku. Často takové zatoulání končí tragédií.
Další úrazy mohou nastat na schodech, svažitých pozemcích neřku-li skalistých, u zapáleného krbu či grilu apod. Prostě je třeba trpělivě dětem vše ukazovat a varovat je. Samozřejmě je nesmysl držet děti jako rostliny ve skleníku, ale s nebezpečími je musíme seznamovat.
Vždy kontrolujte, zda jste používané elektrické nářadí odpojily od zdroje elektřiny a raději veškeré nepoužívané nářadí uzamykejte třeba v kolně.
Děti jsou prostě průzkumníci objevující tajemství a nejlákavější bývají právě ta nejnebezpečnější. Určitě je zaujme více řetězová pila nebo cirkulárka než lopatka a kyblík s pískem. Náš syn například upřednostňuje kopání hlíny a vytváření bahniště před hraním na pískovišti. Což ale není nebezpečné, jen pak to praní a koupání …
Nikdy nepodléhejte chlácholivému dojmu, že se nemůže nic stát. Že vaše dítě ještě neumí vylézt na žebřík? Chyba, právě dnes to zkusí! Nenechali jste někde povalovat zapomenuté hřebíky a šrouby, či dokonce prkna s hřebíky? Opět chyba a potencionální návštěva chirurgie.
Nebezpečné jsou také různé chemikálie a barviva, tyto materiály vždy uschovávejte tak, aby se k nim děti nemohly dostat, natož v kombinaci s ohněm. Sirky, zapalovače podpalovače, to jsou všechno věci, které je třeba pečlivě schovávat.
Nakonec je také třeba pozemek průběžně kontrolovat, zda si zde někde netvoří hnízdo vosy či sršně, zda sousedovi neulétl na váš pozemek včelí roj, zda se vám v zahradě neobjevila zmije, ale také zda je oplocení dostatečně nepropustné například pro okolo pobíhající psy.
Prostě platí pravidlo prevence a ostražitosti.
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, shutterstock.com