Stačí jen trochu vystrčit nos mimo město, jak se říká: na venkov. Tam je hned vidět, jaké stavby rozšiřující užitnost veřejného prostoru nebo okolní krajiny se tak kolem nás budují. Moc pestré to není. Hospoda, rozhledna, rozhledna, kiosek, hospoda, rozhledna... Nezapomněli jsme na rozhlednu? Ovšem sauna, to je už jiná inspirace. A když se okolo najdou i finské břízy...
Proti posezením a lavičkám se ani nic moc říct nedá. Dětská nebo workoutová hřiště? Dokud jsou udržované, budiž. Ale pak už nám ve výčtu zůstávají jen nevyužívaná místa pro grilování, naučné stezky a dotační rozhledny – v těch jsme teď skutečně světovou velmocí – a tím se výčet možností rychle vyčerpává. V Nizozemsku jsou zjevně o cosi nápaditější, a tak tu v krajině nedaleko Arnhemu - u městečka Klingelbeek – vzniklo něco odlišného a přitažlivého.
Venkovní a skoro přírodní koupaliště, doprovázené zázemím sauny. Co má Nizozemsko společné se saunami? Pokud bychom na to šli nějak přísně historicky, tak nejspíš nic. Tradice saunování jsou vlastní spíše Skandinávii. Ale to neznamená, že by Nizozemci neměli rádi sauny. Rád je má skoro každý. Ostatně, je to zdravé - prospívá to tělu i mysli. A tak si jednu takovou saunu nechali vystavět přímo na březích řeky Rýn.
Nenáročný projekt, který potěší
Ne tedy, že by se tu koupali přímo v Rýnu. To by zase tak zdravé nebylo. Ale otevřená plocha pravidelného venkovního „bazénu“ vede souběžně s korytem, a to vizuálně na tok řeky navazuje. Bazén je přitom navržen jako nezávislý vodní blok v krajině, který tvoří kontrastní prvek k mírně se svažujícímu břehu řeky. Pokud se zanoříte do jeho vlnek, budete mít pocit, že s hladinou řeky splýváte a plavete směrem k městu. Už to samo o sobě může být zajímavým zážitkem.
Bazén je navíc ve svém profilu zúžený, což zvýrazňuje výhled na okolní krajinu, louky i město. To koupání by samozřejmě mělo následovat až poté, co si projdete očistnou kúrou uvnitř lázně. Ta je vytápěná kamny na dřevo. Dřeva je tu dost, správci objektu se o to průběžně starají. Samotné lázně jsou vystavěné jako designově promyšlený a přitom nikterak náročný objekt.
Jde o stavbu vybudovanou z pórobetonu, doplněnou o části ze stlačené zeminy a dřevěných doplňků. Ve svém vnitřním jádru nese ještě krb a malou převlékárnu. Celý ten prvek – bazén i domek sauny – dohromady pokrývá plochu 150 metrů čtverečních. V krajině na břehu řeky ale svým minimalistickým pojetím nikterak surově nebo uměle nepůsobí.
Zajímavé místo za městem
Nachystat si tuhle saunu, připravit si dřevo, užít si ji a pak se vykoupat, to už je hezký plán a cíl jedné cesty kousek za město. Pro koho je tento objekt určený? Vlastně pro všechny, kdo jdou okolo a chtějí si dopřát něco zdravého. Nejsou tu zámky ani dveře, přijít sem může každý.
Že by to takhle u nás asi nefungovalo? Protože by někdo saunu znečistil, byla by tu brzy spousta odpadků, někdo by pokradl pilu a sekyrku, nebo rovnou to dřevo (pokud by jej správci neopomněli nachystat)? Inu, to už není problém architektů, kteří tu odvedli dobrou práci – ani problém Nizozemska. Ale náš. Proto taky možná nic moc jiného než naučné stezky, nezničitelná workoutová hřiště a rozhledny v naší krajině také nemáme.
Zdroj: Studio Nauta
Foto: Max Hart Nibbrig