Šetřit ledničkou, která je rozumně vyplněná, dává smysl. Smysl ale nedává poloprázdnou ledničku zbytečně vyplňovat PETkami naplněnými vodou. Plná chladnička sice spotřebuje méně energie (chladí totiž menší objem, méně prostoru), ale co pak s tou studenou vodou? Chlazení něčeho, co nepotřebuje chladit, není úspora, ale mrhání.
Ohřívání teplé vody spotřebuje méně plynu (ze sporáku), než kdybyste dali vařit studenou. Tak – pravda to určitě je. Ale prosím pozor: k tomu, aby se ohřála ta voda, kterou „úsporně“ napouštíte z kohoutku, se někde musel sepnout bojler a ohřát voda v kotli. Takže ohříváním teplé vody, plus tepelná ztráta, nakonec spotřebujete víc energie, než kdybyste v hrnci hřáli studenou.
Spořivé žárovky šetří, jen když jsou zapnuté a svítí! K tomu asi není moc do dodávat. Nebo je? Úsporné žárovky, zářivky, výbojky a LED jsou samozřejmě mnohem efektivnější a výkonnější - LED mají provozní účinnost kolem 98 %, klasická žárovka jen asi 2 %. Ale to neznamená, že energii nespotřebovávají. Když chcete šetřit - a nepotřebujete zrovna svítit - tak je prostě zhasněte.
Načerno natřené těleso topení je efektivnější. Říká se to, ale pravda to určitě není. Předměty tmavší barvy sice lépe absorbují (a následně vyzařují) teplo. Ale radiátory nepředávají do okolí teplo sáláním, fungují na principu konvekce, tepla přenášeného pohybem hmot kapalin. A s tím barva nemá nic společného. Navíc černé radiátory vypadají… příšerně.
Jak se prošetřit k utrácení
Na zimu byste měli okna opatřit tlustými závěsy, abyste v pokoji neztráceli teplo. Vážně? Tenhle tip jsme sice sami kdysi na ČeskéStavby.cz zmínili (omlouvám se), ale prý to vážně nefunguje. Vzduch mezi studeným oknem a silnou vrstvou látky závěsu se totiž ochlazuje rychleji, než vzduch v celé místnosti. Závěs tak neotepluje, ale vytváří studené místo, které se neprohřeje. Teď už to víme!
Z podobného kotlíku je uvařená i další chuťovka. Prý abyste ušetřili, nemáte v místnostech domácnosti – které nevyužíváte – větrat a topit. Pravda to ale není, protože vnitřním přechlazením vytváříte neefektivně prohřátý a průběžně se ochlazující prostor, plný tepelných mostů. Neušetříte tím, a ještě vám bude zima.
Uděláme si teplíčko: utáhneme kohouty topení v celém bytě, a do jednoho pokoje, kde trávíme čas, si přineseme teplomet (teplovzdušný ventilátor, ohřívač vzduchu). A protože jinde netopíme, tak šetříme, že? Bohužel, nikoliv. Utrácíme. Teplo sálající strojky na elektřinu jsou nepěkní žrouti energie, a vyhřívání ochlazené domácnosti se jimi prodraží.
Nebydlíme v ruině plné prasklin a puklin, takže nebudeme utrácet za dodatečnou izolaci a zateplení. To je úspora, ne? Eeee, ne. Ekonomický smysl z hlediska úspor dává i zateplení domů, do nichž nefouká dírou ve zdi. A vlastně je to investice s větší návratností, než třeba výměna oken.
Nemusíme zateplovat a izolovat střechu/podkroví, protože na půdě máme tuny krabic, které to izolují. Nebo ne? Krabice, obalené krámy a nepoužívaný nábytek na půdě nepomáhají váš domov izolovat. Vlastně dělají pravý opak, protože standardní izolace podkroví funguje nejlépe, pokud je schopna zachytit velké množství vzduchu.
Někdy je lepší je prostě vypnout
Sprcha spotřebuje méně vody, než koupání ve vaně. A tak šetřím tím, že si dopřávám denně tři půlhodinové sprchy… asi tušíte, odkud vítr vane. Celý ten nápad s úsporností sprcha vs. vana stojí a padá s tím, kolik času ve sprše trávíte. Pokud déle než 4 až 5 minut, začínáte se blížit momentu, kdy by vás vana vyšla stejně.
Že když k nabíječce není připojen spotřebič (telefon, laptop), energie se nespotřebovává? To pravda není. A právě proto je to další nenápadný energetický upír v domácnosti, který uniká pozornosti. Vytáhnout nepoužívané nabíječky ze zástrčky je taky dobrý způsob, jak jim prodloužit životnost. A to se počítá.
Když zrovna nepracujete s počítačem nebo jste se zvedli od televize, zapne se vám po chvíli spořič obrazovky? Nějaké běhající legrační logo, nebo veselý obrázek? To ale není zrovna cesta, jak uspořit energii. Obrazovka se sice šetří, ale promítání obrazu naprázdno bez diváka běží dál. Zkuste radši nastavit sleep-mode, anebo prostě obrazovku či monitor v době své nepřítomnosti vypněte.
Neutopte se v topení
Chystáte se na zimní dovolenou, a tak na těch pár dnů vypnete topení v celém domě, aby se šetřilo a netopilo zbytečně? Chybička. Vlastně, pořádná chyba. Po návratu vás bude opětovné „vyhřátí“ domu stát víc, než kdybyste nechali domácnost lehce temperovat.
Myslíte si, že když – třeba po takovém návratu z dovolené zpět do nevytopeného domova – osolíte termostat na maximum, vyhřeje se dům rychleji? Ne. Řekněme, že vaší cílovkou je 20°C, a termostat jste nastavili – aby to bylo rychleji – na 25°C. Jediné, co se stane, že to bude trvat stejně dlouho, a po dosažení vámi vytoužené dvacítky bude kotel topit dál až do skleníkových tropů. Nebude to rychlejší, a levnější už vůbec ne.
Hrátky s termostatem že se nevyplácí? Záleží, jaké hrátky máte na mysli. Jinak vám ale správné naprogramování, nastavení časovače, může docela ušetřit. Nemusíte totiž topit „do plných“, když jste v práci nebo ve škole. A taky se vám bude spát lépe, když bude chladněji. Mělo by to fungovat tak, že optima teploty si budete dopřávat, když jste doma, a ne venku.
Vytápím rychle, protože zapnu větrák i topení současně, a tím šetřím! První polovina téhle logiky je bezchybná: cirkulací vzduchu se urychlí přenos tepla. Háček je v tom, že na ohřátí vzduchu do požadované teploty bude zapotřebí pořád stejné množství času. To „míchání“ vzduchu je tedy výdej energie navíc.
Elektřina je v noci levnější - a tak teď budeme pračku, sušičku, myčku a míchačku na maltu zapínat jen v noci, abychom ušetřili, cha! Místo vítězství se ale s dalším účtem za elektřinu může dostavit zklamání. Ona ta „noční“ elektřina (kvůli odběru mimo špičku) levnější je. Ale pokud na ni nemáte i svého poskytovatele smluvně zajištěný tarif, levněji vám to nevyjde.
Zdroj: Mirror.co.uk, TheSun.co.uk, HouseBeautiful.com, GreenBuildingAdvisor.com, Chil.uk.com, Hearth.com, BobVilla.com