Předjaří a jaro nabízí dosti zrádné počasí, mrazíky se mohou objevit klidně ještě v květnu, i když zimy jsou poslední roky mírné a jaro přichází dříve. A větší podíl teplejších dní v roce způsobuje, že se nám v jezírkách vyskytuje více řas. Nadměrné množství řas na jaře je však důsledkem velkého množství živin v jezírku, které se přes zimu téměř vůbec neodbourávají.
Čistit, čistit a zase čistit
Pokud máme na jaře v jezírku nadměrné množství řas, znamená to, že jsme na podzim chybovali. Prostě jsme jezírko vyčistili špatně od organických zbytků a nebo vůbec. Mnoho živin totiž obsahují organické usazeniny na dně jezírka (tzv. detrit) a jestli jsme se jich nezbavili na podzim, musíme tuto chybu napravit v předjaří.
Něco prostě vybereme ručně, něco odsajeme vysavačem, případně lze použít i sítko na zvířené nečistoty. Bohužel z kamínků a kačírku lze usazeniny odstranit jen obtížně, chce to čas a trpělivost. Pomůže při vysávání, když rukou kamínky prohrabujeme. (Více podrobností najdete v článku Jak vyčistit zahradní jezírko před sezonou.)
Vysoký obsah fosforu (P) ve vodě
V zimě a na jaře je též nežádoucí vysoký obsah fosforu (P) ve vodě, kvůli kterému nám nadměrně rostou řasy, stejně jako kvůli dlouhodobě teplejšímu počasí. Ať již ty jednobuněčné, kvůli kterým je voda zelená a nebo dlouhé vláknité. Fosforu se ovšem zbavíme mnohem snáze než organických usazenin na dně jezírka. Použít lze k tomu určený přípravek, který prostě aplikujeme do studené vody právě v době, kdy ještě není zcela funkční přirozená biologická filtrace jezírkové vody (tedy v předjaří a brzy na jaře).
Zkontrolujte fólii
S přípravou jezírka na sezónu začneme v době, kdy se noční teploty pohybují delší dobu nad bodem mrazu. Začneme kontrolou těsnění jezírka (často bývá fólie jen po stranách uchycena kameny a právě s nimi pracuje mráz a střídání teplot, mohly se pohnout) a případným přihrnutím a zatěžkáním fólie. Nikdy by neměla vyčnívat. A nezapomeňte, že následkem mrazu je fólie křehká, zkontrolujte proto i její možné protržení.
Dále je třeba se věnovat vodním rostlinám, které je třeba ještě před rašením nových výhonů zastřihnout, tedy především rákos a traviny. Pokračujeme výše zmíněným čištění jezírka od všeho nežádoucího včetně řas a poté můžeme aplikovat biologický přípravek, který vodu v jezírku dočistí. Samozřejmě musíme používat přípravky šetrné jak k rostlinám, tak k rybám a jiným živočichům. Poté prověříme fungování na podzim odstavené filtrace a zapneme ji. Pokud má vaše jezírko zimní cirkulaci, stačí pouze otevřít ventily a spustit tak hlavní filtrační okruh. A až teploty vody vystoupají na alespoň stabilních 10 °C, je třeba do vody přidat startovací bakterie. Ty pomohou nastavit a urychlit biologické procesy v zahradním jezírku.
Péče o ryby v zahradním jezírku
Následuje péče o ryby. Pokud jsme je zazimovali, tedy přemístili někam do akvária, do jezírka je vrátíme po jeho vyčištění a nastartování filtračních procesů, tedy v době, kdy má voda již alespoň stabilních 10 oC.
Pokud ryby přežívaly zimu v jezírku, mohou mít různé zdravotní problémy, nejčastěji pak plísně na povrchu těla, případně mohou trpět virovou infekcí zvanou jarní virémie. Že jsou ryby infikované, poznáme tak, že mají silně vypoulené oči. Bohužel ve vodě o teplotě do 10 oC nelze použít žádné léky, je proto důležitější prevence než léčba.
A co je prevencí? Především kvalitní zdroje potravy, zdravé životní prostředí, nákup ryb z ověřeného a zdravého chovu a dostatečné prokysličování vody. Voda musí být prostě čistá.
Jelikož nesmíme krmit kaprovité ryby, dokud jsou teploty nižší jak 8 až 10 oC, s krmením si prostě počkáme. Nejvhodnější potravou je vyvážené a kvalitní krmivo. Prodávají se různé krmné směsi, přidat však můžeme například i moučné červy, bohatý zdroj bílkovin. A vůbec nepochybíme, pokud do jezírka přidáme probiotické bakterie, což je vynikající prevence před virovými chorobami. Prostě zlepší imunitu vašich rybiček.
Přečtěte si více o podmínkách pro chov ryb v zahradním jezírku.
Wapkou čistíme jezírka s "přiznanou" fólií
Dále můžeme dokoupit a doplnit rostliny v jezírku, vrátit do něj ty zazimované a případně i doplnit ryby, pokud zima jejich početní stav zredukovala. Navíc nejde o živočichy nesmrtelné, umírají následkem chorob, špatného prostředí, ale i věku. Pokud v jezírku nejsou ryby (ať již vůbec a nebo jsme je zazimovali), je též možné vodu zcela vypustit a přistoupit k radikálnímu vyčištění wapkou. Poté vodu opět napustíme a nastartujeme biologické samočistící procesy. Máte-li však v jezírku navezené oblázky a nebo kačírek, je to zcela zbytečné.
Zdroj použitých fotografií: Shutterstock