Ceny nových nemovitostí rostou do astronomických výšin a na výstavbách nových domků se šetří. Nakonec se smíříme s mnoha kompromisy a ve výsledku pak v novém domě chybí tzv. genius loci. Něco tomu domu prostě vždy chybí a my nevíme co a proč. Staré domy mají oproti novým své kouzlo, ducha, paměť, ovšem jejich rekonstrukce může přinést hromadu různých problémů a nástrah. Ty se projeví až užíváním, tedy po koupi a s nimi nás budou čekat nemalé náklady. Uvědomíme si, že rekonstrukce je nutná. A při rekonstrukci je nutné začít rovnou od podlahy.
Rekonstrukcí podlahy ušetříme i za vytápění
Začít lidově řečeno „od podlahy“ je v případě rekonstrukcí starých domů nezbytné. A nejen lidově řečeno, ale i doslova míněno. Důvodem jsou nejen často chybějící, případně nedostatečné hydroizolace, ale také fakt, že dobře položená a izolovaná podlaha zabrání také značným ztrátám tepla. Ty totiž mohou představovat až 25 % z celkového objemu tepelných ztrát. Zateplením podlahy proto ušetříme nemalé peníze a to každoročně, proto se tato investice rozhodně vyplatí. Jak ale provést právě rekonstrukci podlahy co nejlevněji a zároveň co nejjednodušeji? Poradíme vám krok za krokem.
Volíme materiál pro zateplení podlahy a tím i postup rekonstrukce
Na prvním místě je volba skladby nové podlahy. Může jít o podlahu betonovou (tzv. mokrá skladba), nebo dřevěnou (tzv. suchá skladba). Poté je nutné zvážit, jakým materiálem budete podlahu izolovat, načež je velmi důležité, co vlastně se nachází pod podlahou, kterou chcete izolovat. Může jít o podlahu nad sklepem, nad nevytápěným přízemím, ale třeba i o podlahu, která se nachází na stropě s malou únosností. Podle těchto všech skutečností je třeba zvolit materiál (tepelný izolant) i postup rekonstrukce podlahy.
Pěnové sklo se prosazuje
Vybrat si můžeme ze spousty různých izolačních materiálů, poslední dobou se však začalo prosazovat pěnové sklo. Tento materiál je vyráběn ze 100 % recyklovaného skla, jde proto o materiál ekologický, zdravotně nezávadný a znovu recyklovatelný. Navíc je zcela nehořlavý, nenasákne vodu a je velmi lehký! Metr krychlový (kubík) pěnového skla váží pouhých 150 kg, proto se při rekonstrukci podlahy vůbec nenadřete a navíc podlahu minimálně zatížíte. Skladba pomocí pěnového skla přitom nepotřebuje žádnou hydroizolaci, protože voda po pěnovém skle nevzlíná. Nedochází pak k opadávání omítky z důvodu vlhkosti obsažené ve stěnách.
Jak postupovat při rekonstrukci podlahy na pěnovém skle
- Prvním krokem je odstranění stávajícího materiálu, nejčastěji škváry, hlíny, případně nějaké jiné navážky.
- Pak je třeba rozprostřít separační vrstvu z geotextilie. Doporučována je plošná hmotnost materiálu alespoň 200 g/m2. Geotextilii musíme ukládat tak, aby u stěn vznikl dostatečný přesah, čili aby v místnosti vytvořila tzv. vanu.
- Na geotextilii naneseme pěnové sklo. Například společnost Refaglass, český výrobce pěnového skla, jej prodává buď volně ložené, nebo v tzv. Big Bag pytlích po jednom kubíku. Vzhledem k nízké hmotnosti tohoto pórovitého lehčeného kameniva, unesou jeden kubík pouze tři muži a materiál lze uhrabat obyčejnými hráběmi.
- Pěnové sklo je třeba zhutnit vibrační deskou tak, aby se jednotlivé kusy do sebe takzvaně „zakously“ a vyrovnaly se. Pokud na materiál šlápnete, měla by vrstva pružit, ale neměli byste se propadat.
- Na zhutněné sklo je třeba položit další vrstvu geotextilie, na ni plastové distanční podložky a kari sítě před vylitím betonu. V případě mokré skladby (betonová podlaha) se též doporučuje vložit podél zdi dilatační spáru v podobě MIRELON distančního pásku o síle alespoň 1 centimetr. Docílí se tím odvětrávání vlhkosti. Pásek po vylití betonové mazaniny odstraníme.
- V případě suché skladby je postup zpočátku stejný, pouze místo kari sítí je třeba si nakonec připravit rošt pro základ dřevěné podlahy. Ohromnou předností pěnového skla je, že se vám v podlaze na rozdíl od jiných materiálů nebudou držet škůdci, hlodavci ani hmyz. Pěnové sklo jim prostě a jednoduše nechutná, což nelze říci o dnes již pro podlahové skladby zastaralém polystyrenu.
A je hotovo. Díky ultra lehkému materiálu, jakým je pěnové sklo, nepotřebujete žádnou těžkou techniku. Vše zvládnete svépomocí a pěnové sklo si v Big Bag pytlích dovezete domů i obyčejnou dodávkou, na kterou stačí řidičský průkaz skupiny B.
Pěnové sklo Refaglass koupíte ve stavebninách, nebo přímo od výrobce Refaglass na www.refaglass.cz. Použití pěnového skla je navíc podporované dotačním programem Nová zelená úsporám.
Zajímá vás, jak se vyrábí pěnové sklo z tříděného odpadu? Odpověď najdete v následujících dvou videích.