Mihotající se plameny živého ohně už odpradávna přitahují lidský pohled. Mít doma svůj krb je poslední dobou velkým trendem nejen proto, že vhodně zvolený krb se stává dominantou celé místnosti a krásným estetickým doplňkem, ale také z úsporných důvodů. Zvyšující se ceny energií přímo vyzývají k úvahám o koupi krbu. Vybrat si ten správný krb však není jednoduchá záležitost, je třeba zamyslet se kromě výběru designu krbu i nad dalšími aspekty.
Podle jakých kritérií krb vybírat?
V současné době je na trhu dostatečně široký výběr krbů různých designů, typu i výkonu. Nejprve se rozhodněte, jaký typ a výkon krbu potřebujete a teprve poté si vyberte design. Jakou máte představu o funkci krbu? Bude se jednat o hlavní zdroj tepla, nebo spíše o dekorativní prvek? Hodí se vámi zvolený krb do interiéru vašeho bytu či domu velikostí i esteticky?K jakému účelu bude krb sloužit?
Otázka, k jakému účelu krb bude sloužit, je zcela zásadní. Podle toho, zda budeme krb používat k celoročnímu topení, přitápění při sychravém počasí, nebo pouze k příležitostnému zatopení pro navození atmosféry, se zvolí výkon krbu, aby byla zajištěna tepelná pohoda a nedocházelo k nedotápění nebo naopak k přetápění.
1. K celoročnímu provozu – jako hlavní či jediný zdroj tepla v domě
Budete-li krb využívat jako hlavní zdroj tepla (chata, chalupa, rodinný dům), je důležité rozhodnutí, zda zvolit teplovzdušnou nebo teplovodní krbovou vložku.Teplovzdušná vložka:
Teplovzdušná vložka a její obestavba umožňuje rozvod teplého vzduchu do většiny místností domu. Cena za vložku, materiál, rozvody a práce činí cca 70 až 80 tisíc korun, ale i více.
Teplovodní vložka:
Při celoročním provozu je nejvhodnějším řešením teplovodní krbová vložka. Umožní vytápění i nejvzdálenějších míst, kam se teplovzdušné rozvody nedostanou. Napojena je na rozvody topení, čímž se nejen vytápí dům, ale také ohřívá užitková voda do koupelny a kuchyně. Celková cena za vložku, materiál na obestavbu a topenářské práce včetně použitého materiálu je cca 90 až 115 tisíc korun, ale i více. Tato investice se vám však poměrně rychle vrátí, protože díky tomuto způsobu vytápění ročně ušetříte až desetitisíce korun za plyn či elektřinu.
2. K jarnímu a podzimnímu přitápění při chladném počasí
Chcete-li krb používat jako doplňkový zdroj tepla (novostavba, dům, byt), pak je nutné zvážit, zda budete chtít krb připojit k centrálnímu systému vytápění, nebo zvolíte rozvody teplého vzduchu do dalších místností.Teplovzdušná vložka s rozvody:
Teplo je rychle předáváno do všech místností, čímž se docílí rychlého vyhřátí domu.
Teplovzdušná vložka bez rozvodů nebo samotížné rozvody:
Vytopí místnost, ve které je krb situován a místnost za krbem či nad ním.
3. K designovému účelu – pouze k příležitostnému zatopení či vytvoření atmosféry
Pokud po krbu toužíte především jako po estetickém doplňku vaší domácnosti a budete v něm topit jen příležitostně pro navození romantické atmosféry, pak volíme krb bez rozvodů teplého vzduchu či vody, čili bez teplovodní či teplovzdušné krbové vložky. Postačí i krbová kamna bez vložky.Typové designové krby jsou předem navržené, je však možné do návrhu zasáhnout a krb přizpůsobit přání klienta. Jinak jsou krby navrhovány především individuálně podle představ a přání klienta. Cena se tak může v závislosti na použité krbové vložce a typu vyzdívky a obkladů pohybovat až v řádech statisíců korun.
O výběru krbu se vždy poraďte s profesionály, kteří vám pomohou vybrat optimální typ krbu s výkonem, který bude odpovídající pro váš byt, dům, chalupu či chatu.
Zdroj: www.krby-mato.cz