Existují v zásadě dva způsoby, jak si dům postavit či rekonstruovat. Za prvé oslovit stavební firmu a za druhé si udělat maximum prací svépomocí. Ovšem právě s výstavbou a rekonstrukcemi svépomocí to vlastně není až tak snadné. Na prvním místě je legislativa, ale jsou i další důvody, proč raději zaplatit víc a nechat si práce udělat na zakázku.
Svépomocí si lze stavět i nový rodinný dům, ale...
Výstavba svépomocí se samozřejmě také řídí legislativou, konkrétně především Stavebním zákonem (zákon č. 283/2021 Sb.). Podle něj je již možné provádění staveb svépomocí v případě všech rodinných domů, tedy bez ohledu na velikost zastavěné plochy. Stavebník však musí zajistit odborné vedení provádění stavby stavbyvedoucím (stavebním dozorem). Nový stavební zákon je v platnosti od 29.7. 2021 a účinnosti nabude 1.1. 2024.
Podle starého Stavebního zákona bylo možné provádět svépomocí pouze stavby rodinný domů, jejichž celková zastavěná plocha nepřesáhla 150 m2. Navíc opět za předpokladu, že stavebník zajistil odborné vedení provádění stavby stavbyvedoucím, čili osobou, která má pro tuto činnost oprávnění podle zákona č. 360/1992 Sb., o výkonu povolání autorizovaných architektů a o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. Jinak též autorizovanou osobou.
V případě větších staveb, čili staveb se zastavěnou plochou větší jak 150 m2, se stavebník musel dle zákona obrátit na zhotovitele. Tedy stavebního podnikatele, respektive osobu oprávněnou k provádění stavebních nebo montážních prací jako předmětu své činnosti podle zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání. Povinností dodavatele stavby je také zajistit zabezpečení odborného vedení provádění stavby stavbyvedoucím, respektive stavebním dozorem.
Nelétejte jako tenisový míček mezi dodavateli
Pokud si chcete nechat dům postavit či rekonstruovat starší budovu stavební firmou, můžete buďto oslovit jednoho dodavatele, který se zaváže zajistit harmonogram všech prací včetně subdodávek, nebo se můžete stát dobrodruhem, který létá mezi jednotlivými řemeslníky jako tenisový míček a doufá, že termín kolaudace stanovený podmínkami stavebního povolení (souhlasu se stavbou) a hypotéky splní. Ale budou to nervy, o tom žádná…
Nezbytný stavební dozor
Když opomineme přesná znění litery zákona, při stavbě svépomocí si stavebník musí zajistit takzvaný stavební dozor (pozor, nepoužívejte výraz dozorce, dotyční jsou na to velmi hákliví). Stavební dozor je vlastně onen zmiňovaný stavbyvedoucí. A co ve skutečnosti dělá? Především kontroluje a všechny kontroly zapisuje do stavebního deníku. Samozřejmě se budete s touto osobou radit, můžete přiznat, že si s něčím nevíte rady a může vám doporučit způsob provedení i dodavatele. Zároveň bude v případných sporech s konkrétními řemeslníky a firmami, pokud odvedou nekvalitní práci.
Výstavba svépomocí je složitější, zdlouhavější i rizikovější. A vůbec nemusí být levnější
Obecně pak platí, že výstavba svépomocí je sice na první pohled výrazně levnější, je však také složitější, zdlouhavější i rizikovější. Navíc se vzdáváte nároku na jakékoli záruky včetně záruk na případně vadné stavební materiály, technologie a subdodavateli prováděné práce. Jeden bude házet chybu na druhého. Ty mohou uplatňovat pouze osoby podnikající ve stavebnictví, respektive vy u nich, skrze ně. Není nad jednoho dodavatele, který vše zastřeší.
Žádnou stavbu svépomocí si navíc člověk neudělá zcela sám a ve chvíli, kdy se obrátí na kamarády, příbuzné a známé, se snadno může stát lidově řečeno “škubaným hejlem“, slovy galérky rybou, kaprem, křenem. Prostě lovnou. Nejšikovnější stavebník, který se pustí do stavby svépomocí, ušetří natolik, že se dostane při současných cenách materiálů zhruba na 25 000 korun za metr čtvereční stavby, ale i o dost víc. Navíc takovou stavbu provádíme na úkor svého volna a to představuje zapřažení, které nevydrží každý. A nakonec se lidé dopouští spousty často nenapravitelných či jen draze napravitelných chyb.
I výstavba svépomocí přitom musí vycházet z kvalitní projektové dokumentace včetně dokumentace prováděcí. A tu si sám profesionálně nakreslí opravdu jen málokdo v takové podobě, aby mohla pojít stavebním řízením. A kutilové v ní většinou ani neumí číst.
Tip pro řešení novostaveb či rekonstrukcí budov: stavební firma Jaromír Doležal - JDSTAV
JDSTAV se zabývá veškerými stavebními pracemi včetně elektroinstalací, kromě toho se specializuje na obklady, dlažby a vnitřní i venkovní krby. Stavební činnost firma provádí od roku 1998. Začala kompletními rekonstrukcemi koupelen, bytových jader, ale i výstavbou podkrovních bytů. V roce 2000 rozšířila svou činnost o výstavbu vnitřních a venkovních krbů, sádrokartonářské práce, hrubé stavby rodinných domů, fasády, základy oplocení, stavby bazénů a opravy domů podle požadavků zákazníka. Firma též provádí rekonstrukce starých krbů a kamen, například formou osazení vnitřních otevřených krbů krbovou vložkou. Ta zvýší tepelnou účinnost krbu, sníží spotřebu paliva a zajistí komfort topení. Možné jsou i výměny prasklých skel, opravy a údržba krbových vložek, opravy šamotových topenišť, výměny žáruvzdorného těsnění a deflokátorů (deska zabraňující přímý kontakt ohně s kouřovodem). JDSTAV zajistí vše od projektu až po realizaci a předání hotového díla.