Doba covidová nás zavřela do bytů, domů, ale také nasměřovala naše kroky pobytové na rekreační chaty a chalupy. A to udělala opravdu spousta lidí, však co může být lepšího než karanténa či home office uprostřed přírody a nebo alespoň kousek od ní. Navíc se neví, kdy to celé šílenství skončí, a zda se nebude příští podzim opakovat. A jeden problém nás v takovém případě trápí zásadně, jak vytápět.
Akumulační krbová kamna, nezávislý zdroj tepla
Akumulační krbová kamna či krb na dřevo jsou přitom nezávislým zdrojem tepla a pohody i za doby pandemie. Spousta lidí právě letos, zavřena v soukromí, pochopila, jak praktické je vytápění v kamnech a nebo v krbu. Obzvláště akumulační krbová kamna jsou pak rozumnou alternativou topných systémů.
Krbová kamna s akumulací se přitom hodí všude, kde potřebujeme rozložit tepelný výkon v čase. Převedeno do praxe to znamená, že nástup tepla po zatopení není tak razantní, ovšem kamna nás budou zároveň hřát ještě řadu hodin poté, co v nich dohoří poslední polínko. A to ocení nejen majitelé energeticky úsporných novostaveb, ale i majitelé rekreačních objektů a vůbec každý, kdo se chce probouzet do tepla.
Ukládání tepla do akumulačních sad
Za akumulační označujeme taková kamna, která dovedou část spalováním paliva vytvořeného tepla uchovat a následně pozvolna předávat do místnosti sáláním. Nejznámějším příkladem jsou elektrická akumulační kamna, která se zpravidla využívají na takzvaný "noční proud" (dnes levný tarif), nahřívají magnezitové kameny a následně sálají. Od roku 2016 však významně roste poptávka a také nabídka akumulačních krbových kamen, čili klasických kamen spalujících dřevo a jiná obnovitelná paliva. I tato kamna umožňují ukládání tepla do speciálních akumulačních sad.
Větší výška akumulačních kamen
Základním poznávacím rysem akumulačních krbových kamen je jejich výška. Tradiční krbová kamna jsou totiž obvykle shora zakončena deskou, která je umístěna hned nad dvířky, ovšem kamna akumulační mají právě nad spalovací komorou prostor, do kterého se ukládají kameny absorbující teplo. Proto jsou o dost vyšší. A díky tomu, že postupně uvolňují akumulované teplo po dohoření paliva, jde o ideální kamna do současných nízkoenergetických a pasivních domů. Ovšem jejich instalace je praktická v jakémkoli interiéru, kde máme k dispozici komín. Navíc lze snadno a rychle instalovat bez větších stavebních zásahů komín fasádní.
Obzvláště pak oceníme akumulační krbová kamna v dřevostavbách, které mají oproti zděným domům horší tepelnou setrvačnost – rychle se vytopí a rychle vychladnou. Hmot a povrchů, které by dovedly akumulovat teplo, jde zde málo. A dřevo je dobrý tepelný izolant v jakékoli své podobě.
Právě pro zajištění optimální tepelné pohody vyžadují dřevostavby spotřebič, který produkuje nízký výkon po dlouhou dobu. A právě to je hlavní předností akumulačních kamen.
Při výběru akumulačních krbových kamen je přitom klíčovou veličinou jejich výkon. Při jeho volbě musíme vycházet z tepelných ztrát budovy a velikosti vytápěného prostoru (m3). Přitom většina rodinných domů, které byly postavené po roce 2017, má tepelné ztráty přibližně na úrovni 5 kW za hodinu při venkovní teplotě -15 oC. U starších domů je však třeba posuzovat jejich konkrétní (těsnost oken a dveří, úroveň zateplení apod.).
Kvalitní krbová kamna s akumulací, dobrou životností a čistým spalováním můžeme pořídit za cenu přibližně od 30.000,- Kč. Vyráběny jsou modely celoocelové a nebo s keramickým, kachlovým či kamenným obkladem. Ideální je přitom kamna vybírat v kamenné prodejně, kde si je také můžete na vlastní oči prohlédnout a osahat.
Výstavba akumulačních kamen na míru
Další možností je výstavba akumulačních kamen na míru, jestliže si nevyberete z nabídky kamen krbových. Zakázková akumulační kamna totiž mohou mít nekonečné množství podob. Počínaje tradičními kachlovými kamny a konče moderními kousky až futuristického vzhledu. Navíc zakázkově vyráběná kamna nabízí řádově větší objem akumulační hmoty, což sice prodlužuje nástup tepla, ale i dobu sálání akumulovaného tepla. Každopádně však není stavba takových kamen nijak jednoduchá a není ani levná. Navíc jde hlavně o to, aby vytápěný prostor nebyl přetápěn, tedy o správné dimenzování výkonu kamen. Je proto třeba, aby se pod realizaci podepsal opravdu zkušený kamnář, který je v oboru vyučen a zároveň je členem Cechu kamnářů či Kamnářského institutu.
Značková kamna Iron Dog, kvalita a umění v tepelné technice
Některá kamna vás provázejí během zimy, respektive za chladnějšího počasí, jiná doslova po celý život! A právě krbová kamna Iron Dog patří do druhé skupiny, tvoří totiž ze čtyř stěn skutečný domov, jsou spolehlivá a věrná jako pes, přitom vynikají individualitou a citem pro detail. Ve studeném ročním období pak otevřou své srdce.
Kamna Iron Dog jsou posledním přírůstkem v rodině produktů německé firmy Brunner, světové špičky v tepelné technice díky pověstné německé kvalitě, fortelu a preciznosti provedení do nejmenšího detailu. Tato kamna jsou vyráběna z vysoce kvalitní litiny a záruka je na ně poskytována ve výši 10 let. Nabídka železného psa dnes zahrnuje sedm modelů, ze kterých vyzařuje teplo i osobitost. Dokonce mezi nimi najdete i designový sporák, na kterém můžete vařit a ve kterém můžete péct i grilovat.
Propojení řemesla a umění pak prezentuje model číslo 5 s označením "Huradax", na kterém spolu s konstruktéry Brunneru pracoval sochař Joseph Michael Neustifter. Huradax znamená v překladu "povstaňme k radosti" a tento nápis se skutečně objevuje na plášti kamen v různých jazycích včetně toho českého spolu s litinovým Pegasem na dvířkách. Dokonce je možná i zakázková výroba těchto kamen ze zlata a stříbra. Pouze tepelný štít dvířek topeniště, rošt a přesměrování jsou z litiny. Každý díl je pak označen číslem, hmotností a je potvrzen. Vzniká tak umělecké dílo s puncem.
Pokud se chcete inspirovat kompletní expozicí litinových kamen Iron Dog, navštivte kamennou prodejnu v Pečkách. 6 dní v týdnu si zde můžete tato unikátní kamna prohlédnout a prozkoumat do nejmenších detailů. Vynikající volbou jsou kamna Iron Dog například do horských chat a chalup.