Volají bílé zdi vašeho obýváku po obrazu? V následujícím článku vám představíme možnosti, kde a jak takový obraz koupit, podle čeho vybíratči jak si ho vyrobit sami. V neposlední řadě prozradíme, ke kterým obrazům se hodí rám a kterým se bude lépe dýchat bez něj.
Na úvod vám prozradíme jedno tajemství. I když vám v tomto článku představíme pár pravidel, podle kterých byste se při výběru mohli řídit, stejně výsledek vyplyne hlavně z vašeho osobního vkusu a „uměleckého cítění“. A na to patent není.
Obývací pokoj představuje vizitku vaší domácnosti. Je přístupný návštěvám a trávíte v něm nejvíc času. Rozhodně není vhodné zajet do obchodního domu a nakoupit zde všechnu výzdobu na zdi. Získávání a věšení obrazů představuje spíše sběratelskou činnost, a na tu je potřeba mnoho času.
Raději bílá zeď než to, co nemáte rádi
K obrazům byste měli mít kladný citový vztah. Nejlépe byste je měli mít spojené s nějakou vzpomínkou, jak jste je získali či od koho jste je dostali. Na výběr obrazu nechvátejte. Někteří malíři bývají dokonce ochotní vám obraz zapůjčit, abyste si vyzkoušeli, jak bude ladit k vašim zdem, a dát vám prostor, abyste si „navnímali“, co ve vás obraz probouzí.
Nejlepší jsou originály
Co si budeme povídat, reprodukce je vždy jen reprodukcí, a i když ji na první pohled od originálu nerozeznáte, již z ní nedýchají tak silné emoce. Samozřejmě originální obrazy nepředstavují úplně levnou záležitost. Na internetu se po originálních obrazech za „přijatelné ceny“ můžete poohlédnout například na server fler.cz. Nebo zkuste oslovit své přátele a známé, kteří provozují malování jako koníčka, aby vám něco vytvořili.
Při troše štěstí narazíte na internetu či ve „vetešnictví“ na originály „z druhé ruky“. Stanovit hodnotu obrazů od neznámých malířů nebývá jednoduché a bezpečně ji může stanovit jen znalec. Každopádně pro vlastní účely výzdoby domácnosti není potřeba se příliš po „skutečné“ ceně pídit. Orientujte se podle svého pocitu a ptejte se sami sebe, za co jste ochotni kolik zaplatit.
Počet obrazů
Možností se nabízí více. Design místnosti skvěle podtrhne jeden velký obraz, který bude tvořit dominantu celého pokoje a ihned přitáhne pohledy přicházejících. Zároveň neprohloupíte ani s vkusnou „koláží“ z menších obrázků, které poskládáte do jednoho celku. Velmi působivé jsou také dělené obrazy.
S rámem, nebo bez rámu?
Některé typy obrazů vypadají bez rámu poněkud „nahé“, jiným to vůbec nevadí. Bez rámu klidně ponechte fotografie vytištěné na plátno či dělené obrazy.
Někteří lidé si nenechají zarámovat obraz, aby ho údajně nerušil. Většině obrazů ale rám velmi prospěje a všechny argumenty směřující k omluvě absence rámů bývají spíš jen výmluvou. I v galeriích vždy používají alespoň bílé neutrální rámy, které na obrazech střídají. Důvodem je nutnost vnést do výstavy jednotící prvek. Váš domov ale není galerií, takže si obraz zaslouží nějaký lepší rám než jen „erární“ bílý.
Argumentem proti vynechání rámu také bývá, že slavní malíři své obrazy většinou nerámovali. Slavnými se ale malíři často stávali až po své smrti. Plátno i rámy byly drahé, a proto plátno používali opakovaně a svá umělecká díla přemalovávali.
Umělci se v otázce rámování dělí na dvě skupiny. Jedna skupina ráda poskytuje svým zákazníkům kompletní služby a obraz dodává už s rámem. Malíři, kteří chtějí své dílo dotáhnout do dokonalosti, si většinou umí obrazy zarámovat sami. Někdy dokonce používají dva, tři nebo čtyři rámy, přes které někdy i malují. Druhá skupina do rámu neinvestuje a nechává tento krok na zákazníkovi. Ruku na srdce, pokud byste vedle sebe měli dva obrazy a oba se vám líbily, po kterém byste sáhli? Po tom s rámem, nebo bez rámu? Tímto samozřejmě nechceme shazovat uměleckou hodnotu děl malířů, kteří rám nedávají. Jen konstatujeme, že zarámované obrazy se lépe prodávají a dodají obrazům ten správný šmrnc.
Barva a styl rámu by měly primárně ladit s obrazem. Nerozhodujte se tedy o formě rámu podle nábytku v místnosti. Na rámu by mělo být na první pohled znatelné, že jej někdo vyrobil přímo na míru pro daný obraz. Kýžený efekt podtrhne, pokud rám bude mít stejnou barvu jako některá ze zastoupených barev na obraze.
Neplatí, že malý obraz musí mít malý rám. Velkým rámem u malého obrazu můžete zdůraznit jeho jedinečnost. Malý rám by se mohl na stěně ztratit. Zároveň se při volbě velikosti rámu zaměřte na to, aby obraz mohl na stěně dýchat.
Pasparty
Ve hře je také použití tzv. pasparty. Tou se rozumí vyříznutý materiál, tím bývá nejčastěji karton, který se spolu s obrazem vkládá do rámu a zasklí se. Pasparta je něco, co posune obraz úplně na jinou úroveň a to přitom za poměrně malou cenu. Dolaďuje barevnost mezi rámem a obrazem a stará se o to, aby sklo (galerijní plexisklo) nebylo přímo v kontaktu s obrazem a nelepilo se k němu. V neposlední řadě pasparta dodává obrazu vzdušnost.
Vyrobte si obrazy sami
Pusťte se do abstraktního kreslení. Je to tak snadné. Na YouTube jsme vám vyhlédli pár tipů, které stojí za to zkusit:
Všechna videa vypadají lákavě. Tak nezůstaňte jen u sledování obrazovky a hned se vypravte pro malířské plátno a nějaké ty barvy.
Vytvořte si obraz ze vzpomínek
Nenechávejte ležet své vzpomínky ukryté na půdě. Vystavte je. Vkusné pohledy, vlastní fotografie, povedené obrázky od dětí, křestní list dítěte, nejrůznější vzpomínky v „papírové“ podobě a mnoho dalšího, z toho všeho můžete vytvořit nebývale působivou koláž. Jednou z možností je zakomponovat vše do jednoho velkého obrazu. Jinou možnost představuje pověšení mnoha menších obrázků vedle sebe tak, aby se k sobě hodily.