Okna plastová, dřevěná či hliníková? Případně z kombinace materiálů, tedy okna dřevohliníková, nebo plasthliníková? V zásadě lze říci, že pokud konkrétní výrobce vyrábí opravdu kvalitní okna, není volba okenních profilů až tak důležitá. Záleží na preferencích zákazníka, ceně a doporučení architekta pro konkrétní projekt. A to včetně barevnosti oken. O to důležitější je však výběr zasklení a také volba stínící techniky.
Teprve kvalitní izolační zasklení vyřeší chronické problémy oken
V podstatě všechna současná kvalitní okna jsou izolační co se týká řešení okenních profilů. Pokud však chceme opravdu kvalitní izolační okna, vyžadují také kvalitní izolační zasklení. Navíc izolačním zasklením již dávno neřešíme jen tepelné ztráty, vylepšit můžeme také světelnou prostupnost, světelnou reflexi a tedy schopnost odrážet světlo zpět do interiéru, solární faktor čili solární zisky, vzduchovou neprůzvučnost a nakonec i bezpečnost pomocí bezpečnostní fólie.
Teprve s kvalitním izolačním zasklením získáme okna, která vyřeší všechny známé problémy výplní stavebních otvorů. Právě okny (a vstupními, případně balkónovými či terasovými dveřmi) uniká nejvíce tepla v zimě, ale také vniká dovnitř nejvíce hluku a v létě nadměrné množství tepla vlivem intenzivního slunečního záření. Právě okny se také mohou dovnitř dostat zloději.
Zvyšování počtu komor a stavební hloubky byla slepá cesta
Konkrétně u plastových oken se dříve řešil počet komor a stavební hloubka, výrobci se v tomto směru předháněli tak dlouho, než se ukázalo, že již nejenže nedochází k dalšímu výraznému zlepšování tepelně izolačních vlastností oken, ale že se již okna pouze zdražují a zákazníci nejsou tak malé rozdíly v kvalitě (myšleno izolačních schopnostech oken) platit. Hlavním problémem a zároveň prostředkem zlepšení izolačních vlastností oken se ukázalo být zasklení. Právě jím totiž uniká nejvíce tepla a proniká hluk. Nevhodné zasklení může být dokonce nebezpečné, když se okno rozbije.
Výběr nových oken podle samotného výrobce
Roman Vorlíček, jednatel VORLÍČEK Plast s.r.o. upozornil: „Zákazníkům vždy doporučujeme, aby v rámci výběru nových oken navštívili náš showroom. Zde si mohou prohlédnout různé výrobky, osahat si je a vyzkoušet, jak vše funguje. Okna pro celý dům obvykle představují dost vysokou investici a nevyplatí se proto jednat zbrkle. Navíc vůbec nejde jen o samotný výběr oken jako takových.“
„Úplně nejlepší je pro výrobce, když zákazník přinese projekt, který již řeší druhy skel i okenních profilů, barevnost i funkce. Ideální prostě je, když už má zákazník vše navrženo projektantem, jelikož výrobce oken by neměl suplovat projektanta. Například každá světová strana domu žádá jiné zasklení, některá skla propustí hodně světla, jiná světlo částečně pohltí a zastaví, stejné je to s teplem a akustikou,“ dodává Roman Vorlíček a přiznává: „Pokud zákazník nemá projekt, respektive má jen jednoduchý projekt, který neřeší detailně právě výběr oken a jejich zasklení, výrobce musí pomoci. Má na to připravené nabídky a jednoduché poučky, ideální je však opravdu detailní projekt od projektanta, který řeší projekt celého nového domu či rekonstrukce domu staršího.“
Navíc pan Vorlíček upozorňuje: „Při výběru zasklení se v první řadě řeší tepelně izolační vlastnosti, poté akustika a bezpečnost. A my po všech zkušenostech objednáváme nejraději izolační skla značky IZOS. Firma IZOS dovede vyrobit na svých strojích tu nejvyšší kvalitu. Jejich přesnost a spolehlivost jsou opravdu na vysoké úrovni. Ani to však není ještě vše. Ve finále stojí a padá celá kvalita i toho nejlepšího okna na montáži. Pokud nebudeme mít okna správně namontovaná, čili nebude správně připraven stavební otvor, nebude dodrženo správné napojení oken na stavbu, napojení na stínící techniku, nastává problém. Teprve při správné montáži vše funguje.“
„Izolační skla si objednáváme dopředu právě po specifikaci, co klient potřebuje. A až posledním krokem je vsazení skla do okenního křídla. Sklo se musí pečlivě vyšponovat, vypodložkovat a pak se instalují zasklívací lišty. Vyrobené okno se nakonec vyzkouší na zkušební stolici, jestli funguje správně. A pak až může být expedované zákazníkovi. Naše výrobní linky jsou automatizované, ale některé detaily je třeba řešit ručně, aby byly opravdu pečlivě udělané. Dodavatel musí chtít, aby zákazník dostával nejvyšší kvalitu, což bez důsledně, precizně začištěných detailů, nelze,“ vysvětlil Roman Vorlíček.
HELUZ IZOS - největší český výrobce kvalitních izolačních skel
Izolační skla IZOS společnosti HELUZ IZOS maximálně reflektují současné požadavky na moderní, kvalitní a úsporné zasklení. Vhodná jsou pro jakékoli typy oken a budov, konkrétní vlastnosti zasklení je však třeba volit vždy s rozvahou. Izolačním zasklením totiž neřešíme jen tepelné ztráty (součinitel prostupu tepla zasklením Ug), které mohou být značné. Vylepšit můžeme také světelnou prostupnost (LT), světelnou reflexi a tedy schopnost odrážet světlo zpět do interiéru (LR), solární faktor čili solární zisky (SF), vzduchovou neprůzvučnost (RW) a nakonec i bezpečnost pomocí bezpečnostní fólie.
Nejlepších parametrů obvykle dosahují izolační trojskla, která se skládají ze tří tabulí plochého skla oddělených distančním meziskelním rámečkem (tedy dvěma rámečky). Mezi skly vzniká dutina, která zlepšuje jejich schopnost izolovat. Dutiny jsou ošetřené tak, aby dovnitř nepronikala vlhkost a nedocházelo ke kondenzaci vodních par. Na samotných tabulích skla je přitom povlak, který například zvyšuje jejich odrazivost, ale i schopnost propouštět teplo. Úpravami těchto parametrů a kombinacemi různých skel lze u izolačního zasklení dosáhnout rozdílných vlastností z hlediska příjmu či blokování tepelné energie, ale i izolace hluku a bezpečnosti.
Typy izolačního zasklení IZOS podle orientace domu vůči světovým stranám a požadavků na zasklení
IZOS Double je základní izolační dvojsklo o tloušťce skleněné tabule 24 mm a s jedním distančním rámečkem, které je určené především pro rekreační a nerezidenční objekty. Vhodné je pro zasklívání oken plastových, dřevěných i hliníkových. Propustí do interiéru nejvíce světla a tepla při hodnotě prostupu tepla Ug 1,1 až 1,0. V porovnání s jednoduchým sklem výrazně snižuje tepelné ztráty, s chytrými izolačními trojskly však srovnatelné není. Doporučuje se též akustická (IZOS Double Acoustic) a bezpečnostní (IZOS Double Protect) úprava tohoto zasklení. Ideální je pro severní orientaci oken.
- Součinitel prostupu tepla Ug = 1,1 až 1,0
- Solární faktor = 64 %
- Světelná propustnost = 82 %
- Izolace zvuku = 31 dB
IZOS Triple je základní izolační trojsklo určené především pro obytné domy. Tloušťku má 44 mm a tvoří jej tři skleněné tabule a dva distanční rámečky. Díky hodnotě prostupu tepla Ug 0,6 až 0,5 přispívá IZOS Triple k energetickým úsporám budov, přitom zároveň propouští dostatek světla. Parametry tohoto trojskla splňují požadavky na novostavby pasivní, nulové, nízkoenergetické a energeticky úsporné, stejně jako při rekonstrukcích spojených s výrazným snížením energetické náročnosti budov. Doporučené je pro zasklívání ploch s orientací na sever a doporučena je též kombinace s akustickou (IZOS Triple Acoustic) a bezpečnostní (IZOS Triple Protect) úpravou.
- Součinitel prostupu tepla Ug = 0,6 až 0,5
- Solární faktor = 52 %
- Světelná propustnost = 74 %
- Izolace zvuku = 33 dB
IZOS Energy+ je izolační trojsklo určené především pro zimní výhřev interiéru. Toto trojsklo pomáhá vyhřívat interiér tím, že dovnitř propouští sluneční záření. Tvoří je tři skleněné tabule a dva distanční rámečky. Trojsklo IZOS ENERGY+ má tloušťku 44 až 46 mm, přičemž výborně propouští světlo i teplo a zároveň si zachovává extrémně nízkou hodnotu prostupu tepla Ug 0,6 až 0,5. Je ideálním řešením především pro domy pasivní, nulové, nízkoenergetické a energeticky úsporné, kde v chladnějších měsících přináší zdarma tepelné zisky. Doporučené je pro zasklívání ploch s orientací na východ, jih a západ v kombinaci se stínící technikou, která zamezí přehřívání místností v létě. IZOS ENERGY+ dosahuje nejvyššího solárního faktoru v porovnání s ostatními skly na trhu (až o 10 %) a zároveň nejvyšších solárních zisků. S velkou rezervou splňuje všechny požadavky evropské legislativy na energetickou náročnost budov. Má barevně neutrální vzhled s velice nízkou světelnou reflexí. Doporučena je kombinace s akustickou (IZOS Energy+ Acoustic) a bezpečnostní (IZOS Energy+ Protect) úpravou.
- Součinitel prostupu tepla Ug = 0,6 až 0,5
- Solární faktor = 62 %
- Světelná propustnost = 76 %
- Izolace zvuku = 33 dB
IZOS Shadow je izolační trojsklo nahrazující stínící techniku a náklady na klimatizaci. Má sníženu světelnou a tepelnou propustnost a tloušťku 44 mm. Izolační trojsklo IZOS Shadow, které vyniká schopností blokovat sluneční záření, tvoří tři skleněné tabule a dva distanční rámečky. Určené je především na místa, kde situace neumožňuje umístění stínící techniky. Díky extrémně nízké hodnotě prostupu tepla Ug 0,5 najde uplatnění také u velkoformátových oken. Hodí se pro všechny domy, především pasivní, nulové, nízkoenergetické a energeticky úsporné. Doporučeno je pro zasklívání ploch s orientací na východ, jih a západ. Doporučuje se také kombinace s akustickou (IZOS Shadow Acoustic) a bezpečnostní (IZOS Shadow Protect) úpravou.
- Součinitel prostupu tepla Ug = 0,5
- Solární faktor = 36 %
- Světelná propustnost = 66 %
- Izolace zvuku = 33 dB