Perské koberce mají dlouhou a bohatou historii a kromě nově vyrobených kousků pro náročnější zákazníky se sběratelé pídí po skutečných historických skvostech. Zůstaňme ale při zemi, článek o kobercích v řádech až stovek miliónů korun by zřejmě nenašel mnoho čtenářů.
Perské koberce nezískaly své jméno náhodou a nejde jen o původ z území bývalé Persie, ale i o fakt, že se začaly vyrábět již v dobách Perské říše. Tyto koberce dodnes symbolizují nádherné perské zahrady plné květin a ptáků, oázy života a nádhery uprostřed suché pustiny, ale i bohatství perské fauny a flóry. A právě podle konkrétních vzorů se snadno pozná, zda se v této problematice vyznáme. Podle vzorů se totiž pozná, kde konkrétně byl daný koberec utkán.
Charakteristické jsou pro perské koberce barvy vínová, tmavomodrá, béžová a zelená. Ovšem dalším charakteristickým rysem perských koberců je jejich dlouhá životnost, v mnoha rodinách jsou součástí dědictví. Tisíciletá tradice vzorů a výrobních postupů prostě činí z perských koberců výjimečnou věc trvalé hodnoty. Například v aukční síni Christie´s vydražili v dubnu 2010 perský koberec ze 17. století na 6,2 milionu liber (dle tehdejšího kurzu cca 183 milionů korun). Šlo o perfektně dochovaný kus o rozměrech 3,3 x 1,5 metru, který uchvátil svými plnými barvami i vzory. Do dvou miliónů liber tehdy přihazovali všichni, až poté soupeřili již jen 2 zájemci. Přitom nový „peršan“ podobné velikosti se dnes prodává za desetitisíce až statisíce korun. A skutečně náročná ruční práce trvá na některých kobercích až několik let. Není přitom možné jakkoli napálit obchodníky a neušetříte ani v oblastech bývalé Persie (především v Íránu). V Íránu vyrábí koberce přibližně dva milióny Íránců a většina z nich jsou tkalci. Pokud navštívíte bazary v íránském Teheránu, Isfahánu nebo Tabrízu, budete koberci natolik zahlceni, že si ani nedokážete vybrat. Prostě vás zde přivedou do naprosté bezradnosti.
Při výběru perského koberce je především třeba dbát na kvalitu materiálů. Musí jít výhradně o originální materiály přírodní produkce, čili v případě skutečných perských koberců o pravou ovčí vlnu. Určitě nekupujte levnější alternativy vyrobené z umělých materiálů, kvalita a životnost takových materiálů by byly mizivé, by´t by se vám líbil design. Pravé perské koberce jsou též velice příjemné na dotek.
Zřejmě se nebudete vydávat zrovna do Íránu, potom ale i u nás či v okolních evropských zemích hledejte ověřeného prodejce, který nabízí výhradně originální perské koberce. Poctivý obchodník si určitě nebude chtít pokazit své dobré jméno, ovšem za kvalitní věc si řekne odpovídající peníze včetně svého obchodního zisku.
Poté dbejte kromě kvality materiálů na rozměr. Jde o to, jaký rozměr koberce prostě potřebujete. Rozměry ručně vázaných koberců se v naprosté většině případů drží zavedených standardů, pouze výjimečně najdeme koberec v odlišném rozměru. Ovšem vedle standardu je třeba vědět, že jsou zde určité menší odchylky od přesných čísel, jde přece o ruční práce. Při měření doma prostě musíme brát v úvahu minimální a maximální přípustnou šířku a délku právě pro naše potřeby. Zapomeňte též na to, že byste takovýto originál použili jako koberec celoplošný, čili ode zdi ke zdi a vůbec již na perský koberec nepokládejte nábytek. Pokud máte doma v bytě domácí zvířata, raději si svůj sběratelský kousek schovejte jako cennost a nebo investujte do něčeho levnějšího. Maximem je využití perského koberce pod jídelním stolem, zde pak počítejte 50 cm navíc od okraje jídelního stolu, což umožní pohodlné odsouvání židlí. Ale jen z logiky věci, dali byste si pod jídelní stůl koberec třeba za 100.000 korun a poté jej potřísnili jídlem a nápoji?
Z materiálů je možné kromě již zmíněné ovčí vlny pořídit i orientální koberce například z hedvábí. Je však třeba vědět, že hedvábné koberce je obtížné zbavit případných skvrn, proto volíme takové místo, kde nemohou být potřísněny, určitě to nebudou hlavní obytné prostory, kuchyň, natož pak předsíň. Do předsíně a nebo třeba jídelny volíme koberec vlněný s vlnou vysoké mastnoty a krátkého vlasu, což jsou synonyma odolnosti a snadné údržby. Ovšem ani v tomto případě nepůjde o koberec perský. Jde například o koberce Turkmenské. Perský koberec položíme na zem pouze tam, kde se po něm bude jen normálně chodit a bude vystaven střední zátěži. Pak budeme perský koberec udržovat snadno pouze vysavačem.