Typ podlahové krytiny obvykle volíme podle místnosti, do které ji chceme položit a podle celkového vzhledu, kterého chceme dosáhnout. Například podlaha, kterou použijeme v ložnici, nebude vhodná pro koupelnu, stejně tak jako podlaha v obývacím pokoji nebude ideální do kuchyně.
Koberce
Koberce vždy tvoří nápadný prvek interiéru, dolaďují a podtrhávají jeho vzhled. Vyrábějí se buď jako bytové nebo zátěžové, které se vyznačují vysokou odolností a jsou vhodné i do komerčních prostor, avšak často nenabízejí takový luxus, jako koberce bytové. jejich vzhled je prostě úsporný a též použitý materiál odpovídá očekávané zátěži. Čím větší je hustota vláken, tím je koberec příjemnější a odolnější. S hustotou stoupá i odolnost vůči oděru. Tyto charakteristiky udává povrchová váha vlasu a hustota šití.Koberce mají mnoho vlastností, které byste při výběru měli zvážit. Nejdříve se zaměřte na rozměry koberce a jeho použití. Od toho lze odvodit i ostatní vlastnosti a vzhled, které by měl koberec splňovat, protože každá místnost má svá specifika, jinou vlhkost, i jiné nároky na používání. Záleží také na tom, zda chcete koberec celoplošný nebo kusový, jak moc bude koberec zatěžován a kolik jste do něj ochotni investovat. Podle toho pak můžete vybírat např. koberce zátěžové, kusové, dětské koberce, běhouny apod. Koberce určené pro střední zátěž jsou vhodné do ložnice, jídelny, či obývacího pokoje. Chodby, haly a dětské pokoje bývají frekventovanější, proto by měl koberec umístěný v těchto prostorách splňovat vyšší nároky.
Proč dát přednost koberci?
Koberce jsou pohodlnou neklouzavou podlahovou krytinou, která vám nabízí možnost výběru z nepřeberného množství barev, vzorů a materiálů. Vytvářejí pocit útulnosti a tepla, zlepšují akustiku pokojů a děti si na nich rády hrají. Koberce jsou měkké, příjemné na dotek, zlepšují akustiku místnosti, a také šetří energii, protože v místnosti udrží více tepla. Lze je jednoduchým způsobem položit i odstranit.Protože se koberec většinou kupuje na delší dobu, je třeba myslet dopředu a zvolit koberec tak, aby byl v souladu i s ostatním vybavením bytu a dekoracemi. Koberce se často používají jen k zútulnění interiéru jako doplněk v kombinaci s jinými podlahovými krytinami. Pokládka koberce není příliš náročná. Koberec může být buď položen volně, nebo také celoplošně nalepen na podkladní vrstvu.
Koberce a prach
Současné materiály, především jemná umělá mikrovlákna, svými vlastnostmi chrání lidské zdraví a výrobními svými technologiemi i životní prostředí - moderní kobercová vlákna totiž dovedou cíleně vázat prach, který pak stačí pravidelně sbírat vhodným vysavačem. Ve srovnání s hladkou podlahou mohou koberce tlumit prašnost prostředí. Odborné studie dokonce zjistily v místnostech s kvalitní kobercovou podlahou nižší zátěž alergeny, protože zachytáváním jemného prachu v bytě snižují jeho koncentraci v ovzduší. Pokud si pořídíte koberec s nízkým vlasem a budete dbát na důkladnou údržbu a úklid, může být pro alergiky vhodnější než holá podlaha.Mikrovláknům vyráběným nanotechnologiemi lze cíleně dodávat různé žádané vlastnosti od podobnosti s vlákny přírodními, přes vlastnosti antimikrobiální, antipachové a antiemisní úpravy, až po recyklovatelnost.
Koberec potřebuje péči
Aby koberec dlouho vydržel, je musíme ho pravidelně vysávat (nejlépe dvakrát až třikrát týdně) a jednou za čas provést hloubkovou očistu. Na koberce s nízkým vlasem (mimo bavlněných), vystačíte se suchou metodou - použijete pouze prášek, který na sebe naváže prach i nečistoty. Mokrou cestou zase lze čistit všechny druhy koberců. Na trhu je dostatečný výběr vhodných čisticích prostředků, nejúčinnější je však strojové čištění.PVC
PVC (polyvinylchlorid) je tradiční podlahová krytina vhodná do bytů i komerčních prostor, která se vyznačuje vysokou odolností proti mechanickému poškození a oděru a dlouhou životností. Po podlaze z PVC se dobře chodí a díky její pružnosti netrpí při chůzi naše klouby. PVC je vhodné pro podlahové vytápění, poskytuje vysokou zvukovou i tepelnou izolaci, snadno se udržuje a čistí. Stačí běžná údržba pomocí vysavače a mopu, a podlaha zůstane hygienicky čistá a beze skvrn. PVC podlaha je vhodná i pro alergiky. PVC podlahy se vyrábějí v různých barvách a vzorech, velmi oblíbené jsou dekory různých druhů dřeva nebo dlaždic.PVC je vhodné pro všechny bytové prostory – do kuchyně, jídelny, dětského pokoje, chodby, sklepa, na schody, i do vlhkého prostoru koupelny. Při nákupu je důležité řídit se technickým listem, který uvádí, kam je konkrétní podlaha vhodná, jakou má tloušťku, odolnost, stálebarevnost a zatížení.
PVC se vyrábí v různých šířkách a tloušťkách od 1 do 4 mm, což umožňuje pokládku bez nastavování pásů PVC. PVC si také můžete koupit ve formě samolepících čtverců, lamel a nebo třeba PVC s přísadou křemičitého písku a zároveň protiskluzovou úpravou. Výhodou při pokládce je velká velikost pásů PVC, která minimalizuje spoje krytiny. PVC podlahoviny se jednoduše pokládají v jakékoli místnosti.
Zdroj: www.kobercekajov.cz