Při výběru čerpadla se musíme ptát, jak hluboko leží hladina kapaliny, kterou chceme čerpat a jak daleko je zdroj této kapaliny od místa, kde ji chceme použít, či kam ji chceme přečerpat. Podle toho se bude čerpadlo lišit konstrukcí. A právě zde řešíme zásadní výběr mezi čerpadly se sací schopností, která jsou umístěna mimo čerpanou kapalinu a čerpají vodu pomocí sací hadice (ovšem nejvýše z hloubky 7 m) a čerpadly ponornými, která jsou do kapaliny ponořena a vodu vytlačují potrubím nebo hadicí (kapalinu lze jimi čerpat i z větších hloubek).
Záleží na kapalině, jakou chceme čerpat
Záleží i na tom, zda chceme čerpat vodu čistou – pitnou ze studny, vrtu či nádrže, vodu mírně znečištěnou – užitkovou (z jímky, bazénu, jezírka, řeky, potoka, rybníka atd.) či vodu silněji znečištěnou a nebo fekální.Pro čerpání užitkové vody jsou vhodná čerpadla se sací schopností, která však musí mít sací koš s jemnou mřížkou pro separaci nečistot, aby se čerpadlo neucpávalo. Stejně tak jsou pro užitkovou vodu vhodná čerpadla ponorná, která jsou vybavena sací mřížkou propuštějící jen tak velké nečistoty, které čerpadlem protečou zároveň s vodou. Tuto vodu můžeme čerpat buď jako vodu tlakovou, nebo ji pouze odčerpávat či přečerpávat.
K čerpání splaškové a fekální vody, čili znečištěné vody s příměsí pevných částic jsou vhodná robustní ponorná čerpadla, která jsou vyrobena z odolných materiálů (litina či nerez). Některá jsou též vybavena řezacím nástrojem pro rozmělňování nečistot. Tato voda se zpravidla čerpá bez vysokých nároků na svůj tlak.
Záleží i na účelu a množství čerpané kapaliny
Pro jaké účely čerpadlo použijeme, jak často jej používat a jaké množství kapaliny chceme čerpat, čili jak bude zatěžováno? S účelem použití souvisí i to, zda budeme potřebovat vodu tlakovou a nebo nám na tlaku vody nezáleží. Čili tlaková voda je potřebná třeba k zavlažování s použitím postřikovačů a nebo v případě zásobování budov vodou. Pokud ale chceme vyčerpat větší množství vody (bazén, jímka, …), budeme potřebovat čerpadlo s nízkým tlakem, ale o to větším průtokem. Co se týká množství čerpané vody, je třeba vždy počítat veškerou vodu, kterou budeme potřebovat. Čili pro zásobování běžného rodinného domu vodou je třeba započítat i spotřebu vody pro pračku, myčku, sprchování, splachování WC, zavlažování zahrady, … a tomu musí odpovídat výkon čerpadla. V tomto případě volíme výkon 1,5 až 2 m3 za hodinu a je třeba zohlednit i dostatečný tlak.Čili zrekapitulujme si – pokud chceme zalévat zahradu, potřebujeme větší tlak a větší průtok, pokud chceme přečerpávat (vyčerpávat) kapalinu (bazén, zaplavený sklep atd.), potřebujeme malý tlak a velký průtok, pokud chceme zásobovat dům vodou trvalým připojením (domácí vodárna), potřebujeme větší tlak a menší průtok a pokud chceme čerpat kaly, splašky a fekálie, potřebujeme malý tlak a velký průtok.
Ponorná čerpadla
Čerpadla se dělí na určité skupiny podle různých kritérií. Například právě ponorná čerpadla známe tlaková, kalová a určená do vrtaných studní, která dovedou vyčerpat vodu i z větších hloubek. Tlaková čerpadla vynikají schopností dopravit vodu na dlouhou vzdálenost a též do větších výšek. Ponorné tlakové čerpadlo je proto vhodné k zásobování objektů vodou, ale i jako čerpadlo pro zavlažovací systém.Kalová čerpadla jsou zase užitečným pomocníkem v každém domě. Hodí se například k odčerpávání vody ze zatopeného sklepa, bazénu, jímky s dešťovou vodou a podobně. Stejně jako jsou nabízené typy kalových čerpadel, která dovedou vyčerpat fekální vodu ze septiku či žumpy. Díky řezacím nástavcům nevadí těmto čerpadlům ani hrubé nečistoty. Kalová čerpadla též pomohou například při prudkém přívalovém dešti či záplavě.
Ponorná čerpadla jsou taková čerpadla, která je třeba částečně nebo zcela ponořit do čerpaného média (kapaliny), aby mohla pracovat. Uplatnění najdou všude, kde je hladina čerpané kapaliny níž než cca 8 metrů. V hloubce 8 metrů se nachází určitá fyzikální mez sacího výkonu povrchových čerpadel. Charakteristické je pro ponorná čerpadla, že vodu nesají, nýbrž vytlačují nad sebe. Dosahují proto s dostatečným výkonem dopravních výšek, které bohatě překračují běžné tuzemské podmínky pro čerpání.
Ponorná čerpadla lze tedy použít tam, kde je třeba ponořit jednotku přímo do čerpané kapaliny. Ponorná čerpadla dovedou čerpat vodu čistou, užitkovou, kalovou a fekální. Využívají se k čerpání vody ze studny či vrtu, z jímky, bazénu, vytopené garáže a sklepa, ale právě i k čerpání fekální vody, která je plná hrubých usazenin. Ani ty nedělají některým ponorným čerpadlům problém, je pouze třeba vybrat vhodný typ. Zvolené ponorné čerpadlo musí mít prověřenou spolehlivost, vysokou odolnost a dostatečný výkon.
Řezací zařízení LUCA:
Ponorná čerpadla NORIA
LUCA - 100 - 16 – N
Ponorné objemové čerpadlo pro čerpací jímky a tlakové kanalizace s řezacím zařízením.- Q max.: 45 l/min
- Provedení: 230 V a 400 V
- H max.: 100 m
- T max.: 35 °C
- Příkon: 1,1 kW
- Čerpadlo je určené pro splaškovou vodu bez abraziv
- Záruka 3 roky, servis do 48 hodin u zákazníka.
- Cena od 14 800 Kč bez DPH
TERCA - 80 - 16 - N
Ponorné objemové čerpadlo pro studny od průměru 160mm.- Q max.: 0,75 l/s
- Provedení: 230 V a 400 V
- H max.: 80 m
- Max. ponor: 30 m
- Příkon: 1,1 kW
- Doporučená velikost nádoby 80 l
- Záruka 3 roky, servis do 48 hodin u zákazníka
- Cena od 7 900 Kč bez DPH
ADA4 - 80 - 16 - N
Ponorné objemové čerpadlo pro vrty od průměru 110mm.- Q max.: 45 l/min
- Provedení: 230 V a 400 V
- H max.: 80 m
- Max. ponor: 60 m
- Příkon: 1,1 kW
- Doporučená velikost nádoby 80 l
- Záruka 3 roky, servis do 48 hodin u zákazníka
- Cena od 7 950 Kč bez DPH
ADA3 - 80- 10 - N
Ponorné objemové čerpadlo pro vrty od průměru 90 mm.- Q max.: 24 l/min
- Provedení: 230 V a 400 V
- H max.: 80 m
- Max. ponor: 60 m
- Příkon: 1,1 kW
- Doporučená velikost nádoby 50 l
- Záruka 3 roky, servis do 48 hodin u zákazníka
- Cena od 11 200 Kč bez DPH