Novou sekačku na trávu si člověk nepořizuje každý rok. Proto byste si měli před nákupem dobře rozmyslet, který model bude odpovídat vašim potřebám. A to například kolik času chcete věnovat údržbě trávníku, o jak velkou plochu se budete starat a kolik peněz můžete utratit.
Podle čeho sekačku na trávu vybírat?
Jak u všech typů sekaček je podstatná šířka záběru a také velikost plochy, kterou budete sekat. Čím větší má sekačka záběr a seká tak širší pásy, tím kratší dobu sekáním trávy strávíte. Sekačky s větší šířkou záběru mají zpravidla i velké záchytné koše nebo silnější motory. Když má sekačka navíc mulčovací soupravu, ušetříte času a sil ještě víc. Posekaná tráva se v uzavřeném prostoru výhozu rozseká na ještě menší kousky a odvede se na trávník jako organické hnojivo. Takže sekáte a zároveň i hnojíte.
Bude vám na zahradu stačit elektrická travní sekačka?
V mnoha garážích nebo zahradních domcích na nářadí jsou zaparkované elektrické sekačky. Ve srovnání s benzínovými sekačkami nebo zahradními traktory jsou lehké, tiché, ekologické, snadno se ovládají a nemusíte je startovat lankem. Nevýhodou je, v porovnání s benzínovými sekačkami, jejich menší výkon. Elektrické sekačky jsou také nepraktické na velkých zahradách, kde roste hodně stromů, keřů a květin hlavně proto, že musíte neustále zápasit s kabelem.
Starosti se šňůrou od sekačky nemusíte řešit v případě, pokud si pořídíte aku sekačku. Stejně jako ta elektrická, je aku sekačka lehká, tichá, ekologicky šetrná a dobře se ovládá. Mínusem je ale její slabší výkon, cena a potřeba mít vždy nabitou baterii.
Pořídit benzínovku s pojezdem nebo nechat sekat robota?
Pokud pro vás elektrická ani aku sekačka není to pravé ořechové, poohlédněte se po sekačce benzínové. Sekačky s tímto pohonem jsou velmi výkonné a hodí se na velké trávníkové plochy. Díky vysokému počtu otáček s nimi ušetříte spoustu času. Na druhou stranu si trochu víc máknete, protože benzínovky jsou těžší a hlučnější. Pokud si ale vyberete benzínovou sekačku s pojezdem, nebudete ji muset tlačit před sebou. Vy budete řídit, sekačka pojede sama.
Nepojede ale tak úplně sama, jako jezdí a seká robotická sekačka na trávu. Díky zabudované mulčovací funkci vám odpadne i starost o posekaný materiál. Stačí ohraničit trávník vymezovacím kabelem, nastavit program, zapnout a jít hrát třeba badminton. Robotické sekačky se obejdou bez benzínu, oleje a zplodin a díky tichému provozu uslyšíte i trávu růst.
Pokud se na vašem pozemku navíc nachází i velké množství křovin a houští, tak to vám doporučujeme použít silnější motorové kosy. Tyto motorizované křovinořezy si bez problémů prorazí cestu také menšími dřevinami.
Jak se o sekačky dobře starat?
Po každém použití byste ji měli důkladně vyčistit. Zbytky trávy přilepené na schránce nebo na výfuku by mohly nadělat neplechu. Nezapomínejte nechávat nabrousit nože, a to nejlépe po každých 25 hodinách provozu, dobíjet baterky a doplňovat olej. Sekačky nenechávejte venku bez ladu a skladu, potřebují střechu nad hlavou. Pokyny k údržbě a jak správně sekačky uskladnit, najdete vždy v příslušném návodu k použití.
Zdroj: PR článek společnosti HORNBACH