zobrazit 3 fotky Vizitkou každého domu je zahrada. A základem každé zahrady je trávník. Aby byl co nejkvalitnější, vyžaduje pravidelnou údržbu, zejména je potřeba jej pravidelně sekat. Zatímco v minulých letech byla při této činnosti nutná fyzická námaha, v dnešním světě moderní techniky můžeme volit z řady sekaček, které většinu práce odvedou za nás. Sekání trávníku se tak místo práce stává stále více relaxací.
Samotný vzhled trávníků ovlivňuje celá řada faktorů. Mezi ty nejdůležitější patří samozřejmě parametry sekačky. Dlouholeté zkušenosti prodejců a především pak uživatelů sekaček ukazují, že nejvhodnějším typem tohoto nezbytného pomocníka na našich zahradách jsou rotační sekačky se sběrným košem. Jejich nespornou výhodou je fakt, že kromě posekané trávy sbírají do koše také další živočišný odpad, jako je spadané listí nebo jiné nečistoty na trávníku.
Výběr nejvhodnějšího typu sekačky je třeba si pečlivě rozmyslet především proto, že nám bude sloužit řadu let. Kromě ceny produktu bychom měli dbát také na konkrétní podmínky naší zahrady. Ještě, než se vydáme do obchodu, měli bychom si odpovědět na několik základních otázek. Především si musíme ujasnit, jaké nároky na obsluhu sekačky máme – zda jediným vodítkem při nákupu bude co nejvyšší komfort obsluhy, nebo nám nevadí, když se při údržbě trávníku trochu zapotíme.
Se způsobem obsluhy sekačky souvisí také to, kdo bude se sekačkou pracovat. Pokud do prací kolem domu zapojíme třeba manželku nebo děti, určitě by měla být manipulace se strojem co nejsnazší a nejbezpečnější.
Ujasnit bychom si měli také to, jak často budeme sekačku používat – zda jen příležitostně například na chalupě, nebo několikrát týdně při údržbě anglického trávníku před naším domem.
Důležitý je i terén, ve kterém budeme sekačku používat – je rozdíl, zda budeme pravidelně sekat několik metrů čtverečních nebo zahradu o velikosti zámeckého parku. Rozhodujícím ukazatelem je v tomto případě záběr sekačky. Pro travní plochu do velikosti do 200 m2 uvádějí výrobci jako nejoptimálnější hodnotu záběru 32 centimetrů, u plochy do 450 m2 je to záběr o velikosti 40 centimetrů, záběr od 40 do 45 centimetrů je třeba na údržbu plochy veliké do 500 m2, u trávníků do 1000 m2 je třeba sekačka se záběrem od 45 do 53 centimetrů. Plochy o rozloze vyšší než 1000 m2 pak budeme udržovat se sekačkou, jejíž záběr činí 53 a více centimetrů.
Je-li pro nás jediným rozhodujícím faktorem při výběru sekačky cena, což se nemusí vždy vyplatit, zřejmě sáhneme po sekačce elektrické. Částky, za které je lze pořídit, začínají přibližně na čtyřech tisících korunách, nejdražší typy však lze pořídit i za více než deset tisíc korun. Z toho tedy plyne, že ani toto vodítko nebude vždy platit jednoznačně. Za elektrickou sekačku ušetříme především tehdy, zvolíme-li některý z jejích základních modelů.
Existují však i další hlediska výběru sekačky – pro tak zvanou samochodnou sekačku, tedy sekačku s pojezdem, se rozhodneme v případě, že rozloha trávníku, který budeme udržovat, je veliká, nebo prostě jen tehdy, chceme-li sekat bez větší námahy.
Při volbě však nezapomínejme ani na objem koše, při jeho naplnění se manipulace zejména se sekačkou bez pojezdu stává značně namáhavou. Je tedy zřejmé, že výběr sekačky není jednoduchá záležitost. Kromě zvážení výše uvedených hledisek bychom měli dát také na radu zkušeného prodejce.
U těch elektrických je pak jedinou naší starostí kontrola přívodu elektrické energie.
Čas od času musíme prověřit také nabroušení nože a jeho vyvážení.