Bez přírodního kamene bychom se dnes ani nemohli kochat většinou historických architektonických skvostů. Ale že se s tím lidé dříve příliš nemazlili. Například rozebrali rozpadající se hrad a z tohoto kamene začali stavět pro sebe, načež z hradu zbyl jen kopec, často ani ty základy nezůstaly. Tento fakt učinil současným i minulým historikům radost i strastné rýhy na tvářích. Za prvé mají o čem dumat, mudrovat a spekulovat, za druhé je pak mrzí, že hrad již nestojí, kde stál, ale stal se stodolou sedlákovou, farní zdí a chalupou chalupníkovou. Přírodní kámen přitom vlastně nikdy nevyšel z módy, dnes je však nabízen v až neuvěřitelných podobách obkladů, dlažby a dalších prvků pro zahrady, venkovní obklady, ale i do interiérů. Rozebírat sousedův hrad již nemusíte, kamene je dost a v mnoha variantách.
Dlažba a obklady z přírodního kamene si najdou místo v interiérech i exteriérech. Sice jsou dnes nahrazovány výrazně levnějšími a dosti věrnými imitacemi z betonu, ovšem kámen se prostě pozná a navíc je jeho odolnost mnohem větší, stejně jako je každý díl skládačky originálem, zatímco u betonové náhrady (tzv. umělého kamene) se opakují vzory a textury. Prostě jsou tyto prvky vyráběné v šablonách, zatímco přírodní kámen se těží a různými způsoby opracovává. Pravda, dnes již pomocí moderních technologií, kdy je manuální lidská práce minimalizována, ale s podobnými výsledky jako kdysi. A to dokonce již před tisíciletími napříč celým světem.
Široké možnosti využití, vždy originální vzhled
Přírodní kámen nám nabízí široké spektrum možností, jak a kde jej můžeme využít. Jeho hlavní předností je pak vysoká užitná hodnota. Tento ušlechtilý materiál s nenahraditelnými technickými vlastnostmi je prostě jen stěží napodobitelný. Ani kousek kamene na této planetě není zcela stejný. A to samé platí i pro obklady a dlažbu z přírodního kamene a další výrobky. Tvary, barevnost a kresba přírodního kamene jsou neopakovatelné, nenapodobitelné. Obzvláště pak sedimentární horniny (pískovce, vápence) umožňují sledovat řadu geologických procesů, které historicky formovaly vzhled konkrétního kamene.
Přírodní kámen nám nabízí originální, atypická řešení. A na výběr je mnoho druhů přírodního kamene. Kromě zmíněného sedimentárního vápence a pískovce se nabízí například mramor, břidlice, travertin, žula a další materiály. Přírodní kámen je kvalitní, odolný materiál dlouhé životnost, s nízkými nároky na údržbu a schopností výborné kombinovatelnosti s jinými materiály, ať již jde o dřevo, kov, sklo, keramiku a jiné. Je mnohostranně využitelný a poměrně snadno dostupný.
Přírodní kámen dělíme do tří základních skupin
Horniny se dělí podle způsobu svého vzniku na magmatické (vyvřelé), sedimentární (usazené) a metamorfované (přeměněné). Magmatické horniny vznikají krystalizací magmatu a jejich struktura se odvíjí od posloupnosti krystalizace a postupného chladnutí taveniny. Patří mezi ne granit (žula), žulový porfyr, křemenný porfyr, bazalt (čedič) apod. Sedimentární horniny vznikaly odlišně - přemísťováním, usazováním a zpevněním zvětralých úlomků, chemickým procesem (srážením z roztoků) a nebo také biologickým procesem, při kterém docházelo k usazování vlivem biologického činitele. Obvykle vznikaly na zemském povrchu a nebo těsně pod povrchem za poměrně nízkých teplot. Patří mezi ně pískovce, vápence, jílovité břidlice, travertiny apod. Metamorfované horniny pak vznikaly přeměnou z různých hornin působením vysokých teplot, tlaků a prostředí (činitelům v zemské kůře, kterým byly vystaveny). Podoba kamene je závislá na délce a intenzitě působení těchto činitelů. Mezi metamorfované horniny patří krystalické vápence (mramory), fylity, granulity apod.
Nejen obklady, ale i desky, schodiště, fontány a jiné prvky
Nadčasový vzhled obkladů a dlažeb z přírodního kamene v interiérech i exteriérech z nich činí oblíbený a velmi vyhledávaný materiál. Nemění svůj vzhled ani po mnoha letech, případné spáry lze navíc obnovit, přitom se hodí do interiérů moderních, rustikálních a jiných, do města i na vesnici. Navíc se však u přírodního kamene nemusíme omezovat jen na obklady a dlažbu. Mohou z něj být i různé stavební prvky, doplňky, a to v domě, na domě zvenčí, i v zahradě. Fontána, pítko pro ptáky, sloup, zídka apod., v interiéru pak třeba i umyvadlo, kamenné desky kuchyňských linek, tedy jejich pracovních ploch, okenní parapety, stoly, schodiště apod.
Nesmrtelné obklady z přírodního kamene
Ale samozřejmě kamenné obklady tvoří spolu s dlažbou hlavní část nabídky kamenných prvků. Obkladové materiály z přírodního kamene jsou doslova nesmrtelné. Sluší fasádám, plotům i stěnám v interiérech, pergolám, sloupům i zídkám, báječně doplňují kamennou dlažbu či schodiště. Kamenné obklady mohou pokrýt celou fasádu, ale i jen její část, případně pouze sokl. To samé platí i o vnitřních stěnách, krbech apod. Mohou též zdobit jen na vybraných místech, třeba okolo dveří či oken. A dokonce jimi lze i imitovat kamenné zdivo, což je aktuální světový trend. V zahradách též najde uplatnění okolo bazénů a u bazénových lemů.
Obklady z přírodního kamene přitom dobře slouží i jako tepelná izolace, jejich použití obzvláště na fasádách proto zamezuje únikům tepla v zimě a především pak přehřívání interiéru v létě. Přitom je lze instalovat i na zateplovací systémy.
V interiérech lze přírodní kámen použít v obývacích pokojích, halách, ložnicích, kuchyních, koupelnách i toaletách. Použít lze nepravidelné kusy i pravidelné dlažební a obkladové díly. Přírodní kamen nás prostě může na našem pozemku a v domě provázet, kam se jen hneme.