Úrazům a úmrtí dětí utonutím v bazénech a zahradních jezírkách můžeme zabránit. Některými prostředky zcela, jinými jen částečně. Největší rizika jsou spojena se zahradními jezírky, jelikož ta už jen ze zásady nezakrýváme, ovšem i v jejich případě existují poměrně účinná řešení ochrany dětí.
Děti pod dohledem
Příjemné ochlazení v bazénu a alespoň pár temp pohybu ve vodě mají i svou stinnou stránku. Obzvláště pro děti mohou být vodní plochy na zahradě i velice nebezpečné. Proto bychom měli dbát konkrétních zásad bezpečnosti. Tou první z nich je potřeba neustálého dozoru, pokud není vodní plocha na zahradě důkladně ochráněna před pádem dítěte do vody. Mnohdy stačí byť jen krátká chvíle nepozornosti. Tato zásada sice zní tak trochu schizofrenně, jelikož stát svým dětem stále lidově řečeno „za zadkem,“ je fakticky nemožné, ovšem má svou logiku. Bazény a zahradní jezírka jsou pro děti ohromným lákadlem, magnetem. A to i v době, která ještě není vhodná přímo ke koupání. Mějte proto své děti neustále na očích, pokud jsou na zahradě s vodní plochou. V opačném případě nezbude nic jiného, než se pojistit konkrétními bezpečnostními prvky.
Zajištění okolí bazénu a zahradního jezírka
Prvním bezpečnostním prvkem je zajištění okolí vodní plochy. Okolí bazénu a zahradního jezírka musí být vhodně upravené, povrchy nesmí být kluzké, proto volíme dlažbu s protiskluzovou povrchovou úpravou, okolo jezírka vyskládaného oblými valouny zase třeba výsyp ostrým štěrkem či pískem a podobně. Dále je vhodné vytvořit na zahradě prostor pro hraní, kam dobře vidíme a který je dostatečně daleko od vodní plochy, na kterou bychom také měli dobře vidět, nejlépe z oken kuchyně a obývacího pokoje. Dalším zajištěním může být nižší plůtek, nejlépe hustý živý, kterým děti neproniknou a uzamykatelná branka. Třeba zahradní jezírko lze na zahradě situovat tak, že od ní bude jakoby odděleno, jako bychom ze zahrady vycházeli někam ven a tam teprve jezírko bylo, oddělené od zahrady oplocením a brankou. Koncepcí, jak vodní plochu oddělit, je celá řada.
Další důležitou součástí bezpečnosti v okolí zahradního bazénu je kvalitní zábradlí, madla a úchyty, pevné schůdky a podobně.
Zakrytí bazénu
Bazény můžeme zastřešit solární fólií, lamelovým zákrytem vodní hladiny, nebo bazénovou stříškou. Překrytí bazénu nejenže ochrání naše potomky, ale v případě bazénové stříšky i prodlouží koupací sezónu, ochrání bazén před nečistotami z okolí (prach, kamínky, listí, větve, pyl, …) a sníží vypařování vody.Solární fólie je cenově úsporné opatření. Ovšem děti před pádem do vody neochrání, respektive jen minimálně, a její životnost je poměrně krátká. Solární fólie jsou nabízené v různých tloušťkách, pro snadnější manipulaci se doporučuje ruční navíjení.
Lamelové (čili roletové) zakrytí vodní hladiny už může na rozdíl od solární fólie chránit před pádem dětí do vody, pokud vhodně upravíme i těleso bazénu. Lamelový zakryt plave na vodní hladině. Lamely mohou být z PVC, mohou být i solární, případně polykarbonátové solární. Navíjecí zařízení rolety složené z lamel může být nad i pod hladinou.
Bazénové zastřešení je ve spojení se zámkem jediným skutečně na 100% účinným způsobem ochrany dětí před pádem do bazénu. Bazénové stříšky jsou víceúčelové, umožňují koupání i za děště či chladnějšího počasí a chrání vodu před znečištěním. Z estetického hlediska však může zastřešení bazénu působit na zahradě rušivě.
Díky zámku či dětské pojistce můžeme bazénové zastřešení uzavřít naprosto dokonale. Bazénová stříška zároveň odstíní škodlivé UV záření, prodlouží koupací sezónu od jara do podzimu, zajistí konstantní teplotu bazénové vody přes noc, zadrží teplo ze slunečního záření a vodu přes den ohřeje, ale také sníží škody na bazénu vlivem zimního počasí. Bazénové stříšky jsou dnes téměř výhradně hliníkové konstrukce a s polykarbonátovou výplní.
Díky zámku či dětské pojistce můžeme bazénové zastřešení uzavřít naprosto dokonale. Bazénová stříška zároveň odstíní škodlivé UV záření, prodlouží koupací sezónu od jara do podzimu, zajistí konstantní teplotu bazénové vody přes noc, zadrží teplo ze slunečního záření a vodu přes den ohřeje, ale také sníží škody na bazénu vlivem zimního počasí. Bazénové stříšky jsou dnes téměř výhradně hliníkové konstrukce a s polykarbonátovou výplní.
Bazénový alarm upozorní na pád do vody
Bazénový alarm dokáže hlídat jakýkoli bazén či zahradní jezírko a upozorní hlasitým poplachem na pád do vody, a to nejen pád dítěte. Vyhlášený poplach je přenášen bezdrátově na externí sirénu, kterou lze umístit například v kuchyni, ale třeba i jen poblíž vodní plochy. Bazénové alarmy dovedou ohlídat vodní plochy velké až 60 m2. Alarm je uzpůsoben tak, aby jej děti nedokázaly vyřadit z provozu. Před koupáním se alarm přepne do režimu koupání, předpokládá se tedy, že máme děti pod dohledem. Po uklidnění vodní hladiny dojde automaticky k přepnutí do režimu hlídání, čili nemůžeme zapomenout na jeho opětovné zapnutí. Bazénový alarm se montuje na hranu bazénu pouze dvěma vruty. Jeho detekční tubus je nastaven tak, aby se dotýkal vodní hladiny. K instalaci nepotřebujeme přívod elektřiny. Centrální jednotka alarmu je napájena bateriově. Externí sirénu umístíme na takové místo, abychom případný poplach vždy dobře slyšeli. Siréna je napájena z adaptéru, je však vybavena záložní baterií pro případ výpadku elektřiny. Obzvláště v případě okrasných zahradních jezírek jde o nejúčinnější formu ochrany, pokud jde o bazény vybavené zamykatelnou stříškou, je alarm prakticky zbytečný.Ochrana dětí při koupání
Nejlepší ochranou při koupání je být stále poblíž a mít děti pod dohledem. I velké plavecké bazény, kde nepotkáte neplavce, hlídají plavčíci. A pokud vaše děti ještě neumí plavat, určitě znáte „gumové“ nafukovací pomocníky (křidélka, kruhy, vesty) či nadlehčovací destičky. No a nakonec – naučte své děti co nejdříve plavat!Zdroj použitých fotografií: www.shutterstock.com