Teplá voda vám může začít téct z vodovodní baterie již za několik sekund, respektive bezprostředně, ale také až za několik minut. Co způsobuje mnohdy až extrémní a nešetrnou prodlevu? Jak to, že se vám to nestane v panelovém bytovém době, ale v domě rodinném a to i v novostavbě?
V bytových domech, kde odebíráte z výměníkové stanice teplou vodu, je po otočení kohoutkem s červeným označením odezva okamžitá – teplá voda teče hned. Ovšem pokud si v rodinném či bytovém domě vodu sami ohříváte a ohřívač vody není přímo v koupelně (přímotopný ohřívač, elektrický bojler či zásobník na teplou vodu ohřívanou kotlem), vždy nějakou dobu trvá, než nám teplá voda začne téci – než se potrubím dostane (doteče) až do vodovodní baterie. Navíc může být v domě více koupelen, kuchyně dost vzdálená od koupelny a podobně. Potom nám teče z některého kohoutku teplá voda rychle a z jiného až po prodlevě.
Problémy s prodlevou přitékající teplé vody je třeba řešit vždy individuálně. Záleží na dispozicích budovy, počtu koupelen a baterií, vzdálenosti kuchyně od koupelny a hlavně vzdálenosti zdroje teplé vody od vodovodních baterií.
Problémy s prodlevou přitékající teplé vody je třeba řešit vždy individuálně. Záleží na dispozicích budovy, počtu koupelen a baterií, vzdálenosti kuchyně od koupelny a hlavně vzdálenosti zdroje teplé vody od vodovodních baterií.
Zdroj teplé vody musí být co nejblíže u baterií a rozvody co nejkratší
Nejjednodušším řešením je samozřejmě smíření se. Prostě si vždy počkáme, až voda odteče. Ovšem toto řešení má smysl pouze v případě, kdy je zdroj teplé vody blízko baterií, čili přímo v koupelně či ideálně hned za stěnou koupelny, jelikož v koupelně bojlery prostě překáží. Únosné je přitom ještě potrubí, které není delší jak 3 až 5 metrů. Z tohoto důvodu se umisťuje technická místnost domu právě poblíž koupelny. Kuchyně není až tolik důležitá, protože kuchyně jsou dnes běžně vybavené myčkou a jinak nám zde k většině činností stačí i studená voda. Řešením je též umístění bojleru ve sklepě pod koupelnou či naopak nad ní.Změna dispozic domu
Stejně tak jako je řešením změna umístění bojleru, je i možné změnit dispozice místností. A opět musí být cílem změny dispozic potřeba mít vodovodní koupelnové baterie co nejblíže u zdroje teplé vody, ale i co nejblíže u sebe. Obzvláště před rekonstrukcí je dobré uvažovat o změně dispozic, byť to může být mnohdy velmi obtížné.Doplňkový ohřev vody
Pokud máte malou koupelnu, kam se bojler nevejde, ovšem ani poblíž koupelny, může být řešením doplňkový ohřívač vody (průtokový či zásobníkový menšího objemu). Tyto ohřívače pokryjí prodlevu, ovšem musíme počítat se zvýšením spotřeby elektřiny či plynu v případě ohřívače průtokového a v případě zásobníkové se záborem místa (je objemnější, ovšem nespotřebuje tolik elektřiny). Nesmíme též zapomenout, že vyšší příkon spotřebičů si vyžádá výkonnější jističe a tedy i vyšší měsíční paušál.Cirkulační potrubí
Cirkulační potrubí je vlastně třetí trubkou, která vede podél vedení teplé vody. Tato třetí trubka je na rozvod teplé vody napojena a udržuje vodu v potrubí stále teplou. Ovšem nevýhodou tohoto řešení jsou značné ztráty tepla v potrubí a tedy zvýšené náklady na dohřev teplé vody. Zásadní je pro cirkulační potrubí také jeho řízení, například pomocí programovatelného ovladače, které snižuje tepelné ztráty. Programovatelný ovladač spíná čerpadlo cirkulačního potrubí jen konkrétní dny a hodiny. Navíc je třeba, abychom mohli přímo z koupelny ručně zapnout a vypnout oběhové čerpadlo. Ovšem zcela nejlepším řešením je systém, který se sám učí podle našich potřeb a zvyklostí, kdy teplou vodu používáme a kdy ne a podle toho spouští a vypíná oběhové čerpadlo.
Zdroj: www.ČESKÉSTAVBY.cz, www.shutterstock.com