zobrazit 3 fotky Renovace dřevěných podlah se stala velice atraktivním tématem i přes širokou nabídku jiných alternativ materiálů. Dřevo je v jistém smyslu nenahraditelná klasika. Ať už jsme rozhodnuti pro montáž nové podlahy, nebo jsme se rozhodli opravit tu, kterou jsme našli pod kobercem, měli bychom znát zásadní kroky při renovaci dřevěné podlahy. V každém případě musíme uznat, že i stará dřevěná podlaha má své kouzlo, patinu, kterou se díky vysoké poptávce výrobci snaží napodobit uměle.
K nejčastějším problémům, se kterými se setkáme u starých prkenných podlah, patří napadení červotočem, sesychání dřeva, poškození prken v určité části, poškrábání prken. Do budoucna bychom ale měli dávat pozor například i na vzdušnou vlhkost. Pojďme si nyní jednotlivé problémy rozebrat a hlavně se podíváme na možnosti jejich řešení.
Pokud se nám do podlahy pustil červotoč, měli bychom se přesvědčit, v jakém rozsahu napadení je, pokud se týká jen podlahy nebo i dalších dřevěných prvků (trámy,…). Rozsah škod bychom měli konzultovat s odborníkem, protože jde o nejzávažnější způsob poškození podlahy. Přítomnost tohoto obávaného škůdce poznáme podle toho, že se ze dřeva sype jemný prášek. Nezbývá nic jiného, než poškozená ztrouchnivělá prkna buď vyměnit nebo se pustit s červotočem do boje. Existuje mnoho účinných přípravků pro boj s červotočem. I po jeho odstranění bychom však měli jednou za několik let dřevo zkontrolovat.
Pokud se nám začaly rozšiřovat prostory spár mezi jednotlivými prkny, pak jde s největší pravděpodobností o další typ poměrně častého problému – sesychání dřeva. To je důsledkem toho, že jednotlivé části podlahy pracují, což klíčovým způsobem ovlivňuje teplota okolí a vzdušná vlhkost prostředí. Tato přirozená situace není nevratná, ale dostat podlahu opět do ideálního stavu vyžaduje dost času. Pro předcházení nebo zpomalení vzniku spár pomůže udržování stálé vzdušné vlhkosti a teploty v době pokládky.
Pokud chceme spáry odstranit, nezbývá než jednotlivá prkna zbavit starých hřebíků, dotáhnout a znovu přibít.
Pokud se naší podlaze stala pouze drobná nehoda v podobě vypadlého suku, pak odvrtáme otvor tak, aby okraje otvoru tvořilo zdravé dřevo. Do otvoru pak vložíme imitaci suku – dřevěný špunt, který zakoupíme např. v dřevoprodejně. Hrany výplně potřeme speciálním lepidlem a připevníme do podlahy.
Pokud hledáte pomoc v oblasti pokládky a renovace dřevěných podlah, potřebujete poradit s materiálem nebo půjčit brusku, pak se obraťte na společnost SEDLÁČEK v.o.s. - dřevěné podlahy a parkety. Rádi Vám poradí a doporučí materiál nejvhodnější pro Vaši novou dřevěnou podlahu.