Dřevostavby mají především vynikající izolační vlastnosti. Dobrá tepelná i akustická izolace závisí na skladbě stěn. U obvodových stěn se klade důraz na jejich tepelně izolační vlastnosti, u vnitřních příček je důležitější akustická izolace. Jaká skladba stěn dřevostavby přinese komfortní bydlení? Jak se od sebe liší struktura standardní obvodové stěny od vnitřních příček a jakou skladbu mají vnitřní dělící a nosné příčky? Z jakých certifikovaných materiálů se stěny dřevostaveb vyrábí?
Všechny stěny dřevostaveb tvoří sendvičové panely. Podle toho, jestli se jedná o vnitřní nebo obvodovou stěnu, jestli se jedná o dělící nebo o nosnou konstrukci, se liší svou strukturou. U každého typu panelu se klade důraz na jiné vlastnosti. Nejde pouze o vhodné materiály a jejich pořadí, ale mnohé ovlivňuje také jejich vhodně zvolená tloušťka. Společná je snadná manipulace s panely a tudíž možnost velice rychlé a snadné pokládky. Ta nám ušetří čas i peníze.
Z akustického hlediska musí vícevrstvá konstrukce obvodové stěny zajistit ticho a klid, čili zabránit přenosu ruchu z okolí. Stěny se od klasického cihlového domu liší mimo jiné i schopností akumulace tepla. U vytápění dřevostavby nemusíme čekat dlouhé hodiny, než se prohřeje celá masivní konstrukce, takže je v dřevostavbě příjemně teplo mnohem rychleji. Na druhou stranu ale také interiér rychleji vychladne. Povrchy vícevrstevné stěny umožňují snadnou a estetickou úpravu.
Obvodové stěny
Klíčovou vlastností obvodových stěn dřevostavby jsou dobré izolační vlastnosti. Důležitá je schopnost tepelné izolace, která dřevostavby řadí k energeticky úsporným nebo nízkoenergetickým stavbám. V porovnání se zděným cihlovým domem mohou být úspory energie až o dvě třetiny.Z akustického hlediska musí vícevrstvá konstrukce obvodové stěny zajistit ticho a klid, čili zabránit přenosu ruchu z okolí. Stěny se od klasického cihlového domu liší mimo jiné i schopností akumulace tepla. U vytápění dřevostavby nemusíme čekat dlouhé hodiny, než se prohřeje celá masivní konstrukce, takže je v dřevostavbě příjemně teplo mnohem rychleji. Na druhou stranu ale také interiér rychleji vychladne. Povrchy vícevrstevné stěny umožňují snadnou a estetickou úpravu.
Vnitřní povrch obvodové stěny tvoří sádrokarton, na který navazuje sádrovláknitá deska Fermacell (12,5 mm). Obě desky představují systémy pro suchou výstavbu. Fermacell má mnoho předností, vyniká mechanickou stabilitou, dobrými požárními i zvukově izolačními vlastnostmi. Navazuje pro dřevostavby nepostradatelná parozábrana, která zabrání vnikání vzdušné vlhkosti z interiéru do konstrukce stěny. Po vrstvě izolace následuje jádro stěny čili samotná dřevěná konstrukce (120 mm). Dále opět navazuje sádrovláknitá deska Fermacell, na kterou se lepidlem aplikuje vrstva zateplení (100 mm silná). Finální úprava má podobu silikonové fasády. Celková tloušťka je 262 mm, součinitel prostupu tepla U je 0,18 W/m2K
Vnitřní dělící stěny
Vnitřní dělící příčky mají nejjednodušší strukturu. Skládají se ze dvou sádrokartonových desek, mezi nimiž je sádrokartonová konstrukce s 90 mm vrstvou izolace. Celková tloušťka je tedy pouhých 115 mm, což nám umožňuje maximálně využít vnitřní prostor stavby pro bydlení. Celkově můžeme v porovnání se zděnými stavbami ušetřit až plochu jedné místnosti.
Vnitřní nosné příčky
Vnitřní stěny s nosnou funkcí mají také příznivou tloušťku - 145 mm. Jejich jádro tvoří dřevěný rám s výplní tepelnou izolací (celkem 120 mm). Po obou stranách se aplikují fermacellové sádrovláknité desky.Materiály a ceny
Pro konstrukce vnitřních i vnějších stěn se využívají certifikované materiály, které jsou praxí prověřené a zároveň cenově zajímavé. Díky tomu investujeme do stavby, jejíž pořizovací náklady nepřesahují následné úspory.K výstavbě stěn se používají pouze takové materiály, jejichž likvidace není extrémní zátěží pro přírodu.