Evropské i exotické dřeviny, WPC, termoborovice, na výběr je opravdu mnoho materiálů. Spolu se zvýšeným zájmem o zastřešování teras se dostalo do popředí i řešení jejich pochozích ploch. A betonování či dláždění již nejsou rozhodně na vítězné vlně.
Terasy - středobod relaxace i zahrady
Terasy se staly oblíbeným středobodem naší relaxace, nezbytnou součástí moderního rodinného bydlení. A stávají se i součástí některých domů bytových, nejen rodinných. Je to logické, jelikož výrazně zvyšují kvalitu bydlení, zvětšují obytný prostor a propojují domy se zahradami. A pokud někdo chce a může investovat více, má to z terasy jen pár kroků do bazénu nebo koupacího jezírka. Ano, žádná velká literatura, ale prachobyčejný blahobyt, pohodlí.
Na 1. místě volba materiálu a jeho povrchu
Pro terasy je pak zásadní volba jejich povrchu. Právě ten určuje pohodlí, ale i bezpečnost při pohybu na boso. Zároveň od terasových materiálů očekáváme odolnost vůči poškrábání a úderům, dostatečnou nosnost a životnost. A samozřejmě i vzhled, tedy nejlépe takový, že terasa působí příjemně a dokonce i teple na první pohled. A také na dotek. V takovém případě však můžeme zapomenout na beton, kámen a dlažbu. Terasová prkna z přírodního dřeva a nebo kompozitu jsou v těchto ohledech vhodným řešením. Navíc jsou drážkovaná a tedy protiskluzná a v případě kompozitu i bezúdržbová.
Dřevěná terasová prkna = klasika
Klasiku mezi terasovými krytinami představují kromě dlažby dřevěná terasová prkna. Vybírat si lze z pestré nabídky evropských i exotických dřevin o různých délkách a šířkách. Dřevěná terasová prkna jsou uživatelsky velice příjemná na dotek i došlap, vyžadují však pravidelnou péči, aby vydržela co nejdéle. Prostě dřevěná prkna vystavená slunci, dešti, sněhu, kroupám a mrazu přirozeně degradují. Kdo však dřevo miluje, nedá na ně dopustit a pečuje o ně rád. Doba a intenzita degradace dřeva je závislá na množství srážek i slunečního svitu, náročnosti zim i způsobu ošetření materiálu. Přitom když si necháte položit dřevěnou terasu, barevnou změnu obvykle zaznamenáte již po pár dnech. Po prvních deštích se začne vytrácet pigment a vlivem slunečního záření dřevo žloutne.
Exotické dřeviny jsou odolnější, ale i dražší
Lépe si v tomto směru stojí dřeviny exotické, jejichž životnost je obvykle vyšší (cca 25 let), stejně jako mechanická odolnost a rezistence vůči škůdcům (plísním a hmyzu). Při montáži je pak třeba počítat s větší roztažností exotických dřevin (až 10 %) a také s tím, že povrch časem takzvaně plstnatí a na slunci se toto dřevo obvykle více zahřívá. Na druhou stranu jsou však tyto dřeviny ideální právě okolo bazénů a koupacích jezírek, kde z nich vytvoříme i působivá mola. Navíc je u nich minimalizováno riziko zadření třísky.
Exotika nebo dřeviny evropské?
Oproti dřevinám exotickým pak dosahují ty evropské vyššího tepelného komfortu a menší roztažnosti. Je však třeba věnovat více energie a peněz údržbě. Dále musíme počítat s častějším tvořením třísek a nižší životností (cca 15 let). Oproti exotickým dřevinám jsou ty evropské také cenově přijatelnější.
Odolný kompozit
Kdo však nechce o terasy pečovat prakticky vůbec, může vsadit na odolné WPC (woodplastic) kompozity. Například WPC značky RusDecking představuje terasový systém, který nabízí terasová prkna a plotovky ve stejné barvě a provedení. Prkna jsou vyrobena ze dřeva s příměsí HDPE, pojiv a aditiv (52 % dřeva, 28 % kvalitních HDPE polymerů a 20 % ekologických aditiv pro odolnost a jako ochrana vůči UVA záření a stárnutí), přičemž mají strukturu přirozeného dřeva. Ovšem díky použitým kompozitním materiálům mají též řadu příznivých užitných vlastností. 100% recyklovatelnost, šetrnost vůči přírodě, odolnost, bezúdržbovost a životnost 20 let. Dále také snadnou montáž.
Navíc byla nabídka WPC teras pro letošní rok doplněna o plný profil (bez dutin) a to ve stejném rozsahu dekorů. Jeho předností je větší odolnost a delší životnost. Vybírat přitom lze ze tří dekorů dřeva.
Termoborovice, dřevo chráněné fólií
Pokud jste však přece jen zastánci přírodního dřeva, můžete sáhnout po terasových prknech z termoborovice, jejichž povrch je chráněn vysoce odolnou polypropylenovou fólií. Technologické náklady nutné na úpravu přírodního materiálu se však v tomto případě odráží v jeho vyšší pořizovací ceně. Termoborovice se prodává pod obchodním názvem Floover ve třinácti dekorech (od světlých přes klasické odstíny až po moderní šedé). Dílce chráněné speciální fólií jsou velmi odolné vůči otěru a UV záření, přitom mají všechny přednosti dřevěných terasových prken, potlačena jsou však jejich negativa. Terasová prkna Floover jsou vysoce rozměrově a barevně stálá, odolná vůči otěru, opotřebení, UV záření, vzniku skvrn a vodě. Jsou protiskluzná a mají minimální nároky na údržbu.
Kvalitní sibiřský modřín
Z evropských dřevin pak musíme vyzdvihnout sibiřský modřín. Tato tuzemská dřevina původem ze Sibiře má světle žluté až načervenalé zbarvení, je odolná vůči extrémním teplotním výkyvům (až do -50 °C) a má díky pomalému růstu a hustým letokruhům výborné mechanické vlastnosti. Hustota dřeva je 620 až 680 kg/m3.
Tvrdá, těžká a trvanlivá massaranduba
Massaranduba je exotická dřevina pocházející z Jižní a Střední Ameriky. Dřevo má zbarvené do červenohnědého odstínu a husté 1100 až 1200 kg/m3. Je velice tvrdé, těžké a trvanlivé. Trasová prkna z massaranduby jsou předsušena na vlhkost 16 až 18 %. Dalšími exotickými materiály jsou například bangkirai, garapa a fava amargosa.