Nejen zahradní jezírko, ale i jakýkoli vodní prvek v zahradě může mít mnoho podob, vždyť se stačí jen podívat na výběr bazénů a vířivek, ovšem do zahrady patří i různé fontány, sudy, vany, potůčky, kaskády, tedy pokud dávají v daném případě smysl hlavně kvůli modulaci terénu. Jaké podoby ale může mít právě zahradní jezírko?
Jedním hlediskem je velikost jezírka, ovšem ještě důležitější je jeho tvar, hloubka, ozdobné a zároveň i funkční doplňky, filtrace, rostliny a případně i ryby, nejčastěji koi kapři. Ovšem zahradní jezírko může být i koupací s příbřežní čistící zónou a tedy bez ryb a bez rostlin v koupací zóně. Důležité jsou i břehy jezírka a jejich zpevnění a vyzdobení kameny, ale i vlhkomilnými či vyloženě bahenními rostlinami.
Především však platí pravidlo, že každé jezírko se liší od jiných, vždy jde o originál, byť vychází z formálního základu třeba plastového a nebo jen daného formálním, pravidelným tvarem. Formální jezírka sice nevypadají jako ta přírodní, ovšem i ta lze vhodně doplnit kameny, valounky, štěrkem a rostlinami, čímž vznikne originál.
Teprve neformální zahradní jezírka však představují opravdové skvosty a to včetně těch koupacích. Mají rozličné tvary, přizpůsobují se tvaru, dispozicím a velikostem zahrad, terénu, stejně jako přání majitelů pozemků. Tato jezírka neslouží v zahradě jen ke zlepšení mikroklimatu a případně i koupání, ale též jako vkusná, přitom vysoce funkční dekorace. Navíc bývají útočištěm vodomilných živočichů, nejen rostlin, které zde vysadíme.
Pro menší jezírka si vystačíme i jen s prefabrikovanou nádrží konkrétní hloubky a formálního či neformálního tvaru. Tyto nádrže se vyrábí z polyetylenu nebo sklolaminátu, zapustíme je do vykopané jámy, dno pokryjeme vrstvou písku, štěrku či oblázků. Větší jezírka pak mohou mít tvar zcela libovolný, jejich dna se vykládají netkanou textilií a poté svařovanou fólií z PVC, PE nebo kaučuku. Okraje těchto jezírek se zakrývají kameny nebo deskami z přírodního kamene.
Bez osázení vhodnými rostlinami nejsou jezírka tím pravým, co do zahrady patří. Rostliny se zde vysazují vodní, bahenní a po březích vlhkomilné. Druhy a vůbec výběr vodních rostlin jsou závislé na hloubce jezírka, respektive jeho jednotlivých zón. A důležitá je i úprava okolí jezírka, výsadba by měla konkrétními směry navazovat na okolní okrasnou výsadbu zahrady. A též do okolí jezírka se hodí kameny, kterými provážeme jezírko se zahradou. Určitě nebývá příliš vhodné kombinovat více druhů kamenů, přirozeně působí 1 dominantní. Ovšem z míst, kde se budeme nejčastěji dívat na vodní hladinu, by měl být umožněn k jezírku volný přístup bez bariér. Stejně tak je vhodné doplnit koupací jezírko z té strany, ze které do něj vstupujeme alespoň o malou terasu, případně i schůdky, skluzavku apod.
Ať již vybudujeme jezírko jakékoli, jeho dominantním prvkem by vždy měla být voda. Nechat jezírko zarůst například lekníny nesmíme, už jen z toho důvodu, že by vlastně bylo svým způsobem mrtvé a časem by namísto osvěžení klimatu spíše zapáchalo. Vhodné je též doplnění jezírko o vodotrysk či fontánku, díky kterým se klima v okolí jezírka ještě zlepší, jelikož se voda po okolí doslova rozvoní. Tedy čistá voda. Terapeuticky navíc působí nejen zvuk vody stříkající, ale i tekoucí, proto je ideálním řešením doplnění jezírka alespoň o krátký potůček, nejlépe s kaskádou či vodopádem, kdy proud vody končí právě v jezírku a voda je odsud na začátek „tekoucího“ vodního prvku přečerpávána. Málokterá zahrada však má dostatečný sklon terénu a často takové řešení představuje značné stavební, terénní a zahradní úpravy.
Důležitá je takéž volba místa pro jezírko v zahradě. Platí zásada, že vždy hledáme to nejpřirozenější možné místo, ale určitě to nebude stinný kout někde „vzadu“. Jezírko by mělo do zahrady vyčnívat, zaujmout, přitáhnout, přivést nás k sobě jako magnet, který se pak kocháme. Zvažujeme též, jak bude jezírko vypadat z různých úhlů a koutů zahrady. Jezírko může být dokonce i zcela v jejím centru a také tím nic nepokazíme. Stejně tak ale může být částečně ukryté v zeleni, čímž bude chtít být objevováno jako tajemství.
Pokud nechceme vodotrysk, fontánu či vodopád, hovoříme o klidné hladině, ve které se bude okolí jezírka zrcadlit. A obzvláště klidná hladina vyžaduje čirou, čistou vodu. A skutečně platí, že i skromné, malé jezírko s klidnou hladinou a minimem kamenů i rostlin se může stát dominantou zahrady. Může za to voda! Fenomén, bez kterého by nebylo možné na naší planetě žít.
Je již pak na zvážení, zda zajistí dostatečnou filtraci rostliny, případně chemie, nebo zda vsadíme na jistotu filtrace pískové bez chemie a tedy život v jezírku. Neobejdeme se v tomto případě bez přípojky elektřiny, ale ani vody. Dobré je též zajistit přepad pro případ silných dešťů, kterým rozvádíme vodu dál po zahradě co nejvhodnějším možným způsobem, aby se zde vsakovala a sloužila. Dokonce lze jezírko doplnit i jímkou na dešťovou vodu či vybudovaným podzemním vsakovacím systémem.
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, shutterstock.com