Dej si do bytu lino, je to levné, měkké, příjemně se po něm chodí, je na dotek teplé… No jo, ale jaké? Vinyl, linoleum, marmoleum, PVC? Co to vlastně znamená? A proč je pro mnohé právě pojem lino jaksi zprofanován?
Lino není lino aneb zmatení pojmů
Rozhodně platí, že si v úvodu článku pojmenované materiály většina lidí stále plete. Známý výraz “lino“ přitom vnímáme jako pojem z období před rokem 1990, kdy byly některé podlahové krytiny pod tímto názvem prodávané, ale jen omezená nabídka barev a vzorů. Vlastně šlo o jakýsi panelákový unifikovaný materiál. Ve skutečnosti je však výraz lino o více jak 100 let starší a patří zcela jiným podlahovinám.
PVC a vinylové podlahy jsou to samé a vlastně nejsou
Dokonce ani vinylové podlahy a podlahy z PVC nepředstavují to samé. PVC je vlastně tkaný vinyl, čili spojení vlastností dvou podlahových krytin – koberce a vinylu. Vyrábí se ze skelných vláken, která jsou potažena vrstvou PVC. Zatímco vinylové podlahy se vyrábí z tvrzeného PVC. PVC (polyvinylchlorid) přitom vzniká z ethylenu, který najdeme v surové ropě a chloru obsaženého v běžné soli.
PVC podlahy a vinylové podlahy tedy představují téměř to samé, oba druhy krytin obsahují PVC. Zásadní rozdíl je v tom, že se PVC podlahy tradičně prodávají v rolích, materiál je tedy ohebný, zatímco vinylové podlahy se prodávají v podobě dílců z tvrzeného PVC. Proto je v jejich případě používán odlišný název. Navíc jsou rozlišovány dva způsoby pokládky, které se liší metodou položení, tloušťkou i designem. Prvním je využití zámku, kdy jde o pokládku bez lepení k podkladu, kdy položením podlahoviny vznikají dilatační spáry. Druhým typem jsou lepené vinylové podlahy, které je třeba odborně přilepit k naprosto rovnému povrchu.
Výraz vinyl zachraňuje PVC podlahoviny
Možná však zde byl ještě jeden záměr, s PVC podlahami má totiž mnoho lidí spojené negativní názory. Kolektivní paměť hovoří o nepřizpůsobivé podlaze, které se říkalo lino. Na různých místech bývala krabatá a bylo třeba si dávat pozor, kam šlapeme, abychom nezakopli. Prostě PVC podlahy ve školách, školkách, nemocnicích, na úřadech a v panelácích byly nutným a všudypřítomným zlem. Možná též proto vznikl pojem vinyl (vinylová podlaha), který má asociovat pokročilou pokládku a dokonalý vzhled včetně věrných imitací přírodních materiálů. Ovšem předností klasických PVC podlahovin prodávaných v rolích je dnes nejen rychlá a mnohem kvalitnější pokládka, ale především měkkost podlahy (vinylové podlahy se vyrábí z tvrzeného PVC, zatímco tradiční PVC podlahy jsou nadále spojením vlastností koberce a PVC) a s tím spojený větší pocit tepla. Rovnice je tedy jdnoduchá. Klasické PVC podlahy = role + měkkost, vinylové podlahy = dílce + větší tvrdost + působivější vzhled včetně věrných imitací přírodnin, především dřeva.
Na slovo lino nejvíce doplácí skutečná linolea
Nakonec na slovo lino nejvíce doplácí právě skutečná linolea. Ta se totiž od předchozích dvou podlahovin liší zásadně, byť se s výrobou těchto materiálů začalo také v 19. století. Staré označení PVC podlah jako lina bylo totiž mylné. Samotné slovo vzniklo spojením latinských slov linum (len) a oleum (olej) a skutečně jde o materiál přírodního původu. Vyrábí se z lněného oleje, pryskyřice, vápence, přírodních barevných pigmentů a korku nebo dřevité moučky (často obojí, ale v různých poměrech). Spodní vrstvu linolea pak tvoří textilní jutovina.
Korek přináší větší měkkost, dřevitá moučka tvrdost
Lina jsou většinou jednobarevná nebo melírovaná, imitace dřeva totiž není v případě této podlahové krytiny příliš věrná, stejně tak imitace kamene. Korkové linoleum je pružnější a měkčí, je ale méně odolné a rychleji se prošlape. Tvrdší, pevnější a odolnější je linoleum s dřevitou moučkou. I to je však stále měkčí a pružnější než PVC podlahoviny.
Vynikající jsou pak hygienické a antialergické vlastnosti linolea, proto je dnes oblíbené především v nemocnicích a vůbec zdravotnických zařízeních. Zabraňuje totiž šíření mikroorganismů a prachu. Linoleum je pružné, skvěle izoluje teplo i zvuk a to s dřevitou moučkou poměrně dobře odolává oděru. Neublíží mu tolik ani kolečka kancelářských židlí a jiný pohyblivý nábytek. Velmi oblíbená jsou linolea i na vnitřních sportovištích včetně tělocvičen.
Na druhou stranu však jde o porézní materiál, který je třeba pravidelně ošetřovat pastováním nebo voskováním, jinak ztrácí lesk a vysychá. Má také nižší odolnost vůči UV záření, proto postupně žloutne, nebo tmavne. Není proto vhodné na plochy, kam dopadá přímé sluneční záření.
Marmoleum, další pojem babylónský
A jelikož je slovo lino (linoleum) už desítky let mylně pojmenovaným otloukánkem, o PVC podlahy vůbec nejde, došlo i zde ke změně názvosloví, repsektive doplnění. Vznikl pojem marmoleum, což znamená “marbleized linoleum“, nejde ale jen o změnu názvu, volný překlad hovoří o linoleu s mramorovým vzhledem.
Každopádně se všechna linolea prodávají buďto v rolích, lamelách, nebo čtvercích a materiál se lepí k podkladu. Předností moderního marmolea je pak oproti starším typům linolea delší životnost a snadnější údržba. Mechanickému poškození (třeba poškrábání) však též odolává hůře a další stinnou stránkou je vyšší cena.