Odpady dnes v naší zemi třídí až 70 % obyvatel a jednotlivé obce se papírově předhánějí, která že je v tom nejlepší. Je však možné využít vše, co do kontejnerů a popelnic vyhodíme? Mnohý odpad totiž skončí na skládkách a ve spalovnách. Právě nápojové kartony čeká ve většině případů tento osud a míří do spaloven. K dalšímu zpracování a recyklaci se dostane pouhá čtvrtina „tetrapaků“.
Desky známé pod značkou PackWall
O nápojové kartony se v době drahého papíru perou především papírny, nedokážou však zpracovat veškerý materiál, který takzvané tetrapacky obsahují. I mnozí lidé hází nápojové kartony omylem do odpadu papírového, jenže uvnitř je hliník. A dokonce zde najdeme i značný podíl plastů, dokonce až 21 % polyetylenu. Výjimkou je však společnost Flexibau, která dovede zpracovat kartonové obaly ze 100 procent. Jak to dělají? Lisují z nich odolné a dnes již žádané systémové i designové stavební desky. A z těchto desek pak lze vyrobit kde co. Desky známe pod značkou PackWall.
„Myšlenka na zpracování odpadu už je stará záležitost. Ale k dokonalosti to dotáhli tři čeští myslitelé, kteří v roce 2006 patentovali způsob zpracování použitých nápojových kartonů, a od té doby se vyrábí stavební desky právě z tetrapaku,“ řekl v pořadu Interview PLUS Karel Klátil, obchodní ředitel společnosti Flexibau. A dodal: „Naše společnost do projektu recyklace nápojových kartonů přistoupila a v roce 2015 jsme odkoupili patentová práva. Postavili jsme výrobní linku a prodáváme desky, licence a celé výrobní linky do dalších zemí světa, kde se nápojové kartonové obaly zpracovávají stejným způsobem právě pod naší licencí.“
Využitím zdánlivě opotřebovaného materiálu se vlastně podařilo, jak se lidově říká, zabít dvě mouchy jednou ranou. Vyplnila se díra na trhu, který na podobný materiál vlastně čekal, navíc se daří vytvářet nové produkty respektující ochranu životního prostředí. A že zrovna v tomto směru dle mnohých tak trochu zaostáváme za Evropou. Karel Klátil však oponuje: „Investoři, developeři, generální dodavatelé staveb a další subjekty mají stále větší zájem o zpracování a používání udržitelných materiálů. A ekologický přístup k životu vyznává i čím dál více drobných stavebníků, především mladší generace.“
Smutné je, že dnes končí v recyklačním koloběhu necelá čtvrtina nápojových kartonů. Z přibližně sto miliónů použitých tetrapakových obalů je jich recyklací zpracována pouhá čtvrtina. Když tedy spotřebujete 4 obaly od mléka, recyklován je jen 1, zbylé 3 jdou do spalovny nebo na skládku. Aspoň že tak! Je nutné říci, že je mnoho zemí, kde toto číslo je i v průběhu dalších 5 let nedostižitelné. Škoda však, že nedovedeme využít potenciál tohoto odpadu naplno.
Stavební, akustické a designové desky mimořádných vlastností
Výsledkem výroby z recyklovaných nápojových kartonů ve společnosti Flexibau jsou stavební, akustické a designové desky, alternativa OSB i MDF desek, ale i sádrokartonu a dalších deskových materiálů. Zatímco papírny si z odpadu berou pouze buničinu a s polyetylenem a hliníkem si nedokáží poradit, společnost Flexibau zpracovává 100% použitých nápojových kartonů. Vlastně se tedy firma o hmotu s papírnami dělí. Vyrobené desky jsou přitom zdravotně zcela nezávadné a lze je použít jako designové obklady, tak i v nábytkářském průmyslu. A další bonusy? Odolnost, kvalita a dostupnost právě v době, kdy jsou mnohé stavební materiály méně dostatkovým zbožím. Opětovná recyklovatelnost již použitých PackWall desek je opět stoprocentní!
Výroba již od roku 2006
Desky z nápojových kartonů přitom vyráběla již od roku 2006 společnost Flexibuild a používala je při vlastních výstavbách takzvaných „dřevodomů“. S nástupem firmy Flexibau v roce 2015 pak nastal boom a z desek je náhle žádaný stavební materiál širokého využití. Jediné, čemu se v době krize firma Flexibau nedokázala vyhnout, byl nárůst nákladů a s tím i růst cen. Na zpracování a slisování tetrapaku jsou prostě potřebné energie a platit je třeba i práci lidí, dražší pohonné hmoty a další vstupy.
Cesta nápojových kartonů do výroby
A jak se nápojové kartony do firmy dostanou? Hned několika cestami. Za prvé z kontejnerů na nápojové kartony, případně sběrných dvorů, pokud obec kontejnery s oranžovým krytem neprovozuje, ale vytříděné nápojové kartony od občanů odebírá. Další cestou je třídění směsného odpadu v třídicích linkách. Zní to technologicky, ale odpad je zde tříděn manuálně, tedy lidmi.
První výrobní linka na výrobu desek z tetrapaků
První výrobní linku na zpracování jinak komplikovaně zpracovatelných nápojových kartonů postavila firma Flexibau v Milevsku. Tetrapaky jsou zde nasekány na jakési chipsy, ty jsou vysušeny na požadovanou vlhkost a puštěny do výrobní linky. Zde se desky lisují za využití vysokého tlaku a teploty. Vznikne tak kompozit, který se slepí do dokonalé desky díky 21 procentům obsahu polyetylenu. Nejsou tedy zapotřebí žádná dodatečná pojiva. Kompozit je následně řezán na požadované rozměry a jde do prodeje.
Materiál pro univerzální využití
Výrobky jsou prodávané pod značkou PackWall a nahradí hravě jakýkoli typ stavebních desek. Vlastnosti přitom desky mají podobné jak co se týká pevnosti v tahu, pružnosti i nasákavosti. Deskami PackWall lze opatřit stěny domů z vnitřní i z vnější strany, podlah v jedné i ve dvou vrstvách, desky dokonce mohou být i finální podlahovou krytinou. Lze z nich také stavět dělicí příčky, stropní podhledy, vyrábět nábytek a další prvky. Lze je totiž přebrousit, laminovat a dýhovat. Dalšími přednostmi desek jsou akustický útlum a výborná zvuková pohltivost, ohebnost a pružnost, tepelně izolační schopnosti srovnatelné se dřevem, hygienická nezávadnost a rychlost výstavby díky snadné manipulaci. Desky lze dokonce spojovat na pero a drážku, lze do nich snadno vrtat, lze je snadno řezat a brousit, prostě jakkoli opracovávat.