Kabelové připojení vám rozhodně nabídne lepší stabilitu a vyšší rychlost internetového připojení než Wi-Fi, navíc je kromě počítačů využívají i další zařízení (kamery, alarmy, smart spotřebiče a inteligentní elektroinstalace). Platí také, že bezdrátovou síť napadnou hackeři mnohem snáze než kabelové připojení. A co víc, některá zařízení využívající kabelové připojení můžete napájet přímo přes datový kabel. Kabelové připojení také ocení hráči počítačových her a fanoušci videí a filmů ve vysokém rozlišení.
Znáte to, přijede k vám domů servisní technik poskytovatele připojení k internetu, namontuje na střeše Wi-Fi přijímač, vyvrtá někam otvor na tenký kabel, třeba do stropu, stěny, případně okna, kabel protáhne, zprovozní router a má hotovo. Vám se pak po bytě válí kabely, na opačném konci bytu než je router nemáte dostatečný signál a problémy začínají… Zdaleka přitom nejde jen o staré domy, klidně dopadnete úplně stejně i v novostavbě, pokud neuvažujete o datových kabelových rozvodech už v projektu domu.
Vlastně je dosti zarážející, že běžné elektrické rozvody chápeme při stavbách a rekonstrukcích jako samozřejmost a z těch slaboproudých děláme jakéhosi otloukánka. Vždyť to všechno nahradí bezdrátové sítě. Nač kupovat další kabely, zabudovávat je do stěn, pořizovat drahé zásuvky, instalovat v bytě datovou rozvodnici? Jenomže Wi-Fi a jiné bezdrátové standardy zatím nedokážou datové kabelové rozvody plnohodnotně zastoupit. Proč mají kabelové datové rozvody stále svůj význam?
Proč bychom neměli kabelové datové rozvody podceňovat?
1. Podpora zařízení
Pojem datové kabely je slovním označením pro slaboproudé rozvody, které zajišťují datové přenosy. Jde tedy o strukturovanou kabeláž určenou pro přenos dat mezi počítači a jinými zařízeními počítačové sítě Ethernet (LAN). Datové kabely mají 4 páry kroucených vodičů a mohou mít i stínění, které vodiče ochrání před rušením od okolních elektrických zařízení. Kromě počítačů kabelové připojení využívá mnoho typů zařízení: IP kamery, inteligentní elektroinstalace, zabezpečovací zařízení (alarmy), smart zařízení (smart televizory, pračky, ledničky reproduktory apod.).
Všechna uvedená zařízení a ještě mnohá další potřebují připojení do vaší domácí počítačové sítě a k internetu, abychom vůbec mohli využít jejich potenciál naplno, byť mnohé fungují i přes Wi-Fi, Bluetooth, případně speciální bezdrátové rozhraní. A přestože se maximální rychlost Wi-Fi připojení se zaváděním nových standardů stále zvyšuje, rychlosti kabelového připojení nedosahuje. Teoreticky to může vypadat dobře, ale praxe je jiná. Rychlost Wi-Fi připojení například klesá s počtem připojených zařízení, stejně jako s poklesem kvality signálu. Signál může navíc slábnout i při průchodu přes stěny v budově, vlivem rušení elektrickými a elektronickými zařízeními apod..
2. Rozhodně lepší zabezpečení
Do Wi-Fi sítě je možné proniknout mnohem snáze než do kabelové. Útočníkovi vlastně stačí, že má ve svém dosahu signál, proto vlastně může být v momentě útoku i mimo váš dům a pozemek. Bez Wi-Fi sítě to samozřejmě i v případě kabelových datových rozvodů nejde, jenže přístupový bod (nebo router) mezi ní a kabelovou sítí vytvoří další zabezpečenou bariéru a její překonání nebude snadné. Rozhodně se nevyplatí podceňovat zabezpečení každé sítě.
3. Výhoda nižších nákladů
Většina zařízení, která komunikují bezdrátově, je dražších. Důvodem je složitější elektronika. A přestože jsou bezdrátová, často vyžadují napájení samostatným kabelem, nebo bateriemi, které musíme nabíjet a měnit. Zařízení, která komunikují prostřednictvím kabelu, jsou přitom mnohdy levnější, ale musíme k nim přivést kabeláž, což je vlastně jediný prvek, který jich instalaci prodražuje.
Mnohým zařízením pak dokonce stačí jen datový kabel a již nepotřebují žádný samostatný napájecí elektrický kabel. Počítačová síť totiž umožní napájet některá zařízení přes strukturovanou kabeláž. Tato technologie má zkratku PoE (Power over Ethernet) a používá se třeba pro napájení IP kamer, přístupových systémů a video vrátných apod.. Nejnovější standard dokonce dovede nabídnout výkon až 100 W, teoreticky je tedy již možné napájet třeba i menší smart televizory, notebooky a kompaktní kancelářské počítače nízkého výkonu.
Když už instalace nové elektřiny, datové kabely nesmí chybět
Kabelové datové rozvody jsou důležité, ale pozor, bez správně tažených a rozmístěných kabelových rozvodů nebude ani Wi-Fi rozsah správně fungovat. Nebudeme totiž míst dostatek možností umístění Wi-Fi zařízení. Dále platí, že v podstatě každá technologie již dnes vyžaduje internet (kotle, soláry, topný okruhy, klimatizace, nejen elektronické zabezpečení, kamery apod.), pokud tedy správně dimenzované a rozmístěné kabelové datové rozvody neuděláme, vytváříme v podstatě nepoužitelné domy. Jednoduše řečeno platí, že v každé nemovitosti by dnes mělo 50 % kabelových rozvodů představovat silnoproud a 50 % slaboproud. Předností slaboproudu je však oproti silnoproudu zhruba o polovinu nižší cena.
Čím dál více firem proto nabízí zároveň kompletní elektroinstalace i datové rozvody včetně elektrické a datové rozvodnice. Pokud plánujete stavět nový dům, nebo budete radikálně rekonstruovat dům starší, nezapomeňte na to.
Více informací: www.elektroinstalace-vd.cz