Budoucnost se píše znovu každé nové ráno, a proto nemá cenu se ptát, kdy konečně přijde. Už je tu. Lze vidět při srovnání několika moderních technologií, které rozšiřují komfort domácností. Jejich integrací přestává být dům prázdnou skořápkou vymezenou stěnami, ale novým životním prostorem, který o vás a vaše pohodlí aktivně pečuje. Vzhůru do budoucnosti!
Bezpečnost na prvním místě. To platilo a platit bude. Jenže zatímco dřív jste museli spoléhat jen na pevná okna a dveře, zámky (a v lepším případě na alarm), nic moc jiného jste v případě vloupání během své nepřítomnosti doma dělat nemohli. Chytré technologie teď nabízí nejen pasivní ochranu, ale i aktivní zapojení. Apartmánový dron s kamerou, který se při tichém poplachu aktivuje, se sám poletí podívat a na kameru zaznamenat, kdo se to k vám dobývá dovnitř. Lupič tak přichází víc, než jen o moment překvapení. Ztrácí svoji anonymitu.
Neúnavní hlídači i zámky, které si vás pamatují
To, že tichý poplach aktivuje nouzové volání, policisty a pošle vám zprávu na mobil? To už je jen třešnička na dortu. Data se přitom po celou dobu digitálně ukládají, nepotřebujete sklad na bezpečnostní záznamy. Z kategorie bezpečnosti se hodí vyzvednout i bezpečností schránky fungující na otisk prstu nebo principech faciální rekognice (rozpoznávání obličejů). Což je o dost lepší cesta k ochraně movitého majetku, vzácných uměleckých děl nebo zbraní, než prostý kód. Ten totiž může vyťukat každý. Nekonečné hry na hledání klíčů zapomenutých po kapsách mohou zrovna tak ukončit magnetické zámky (dost špatně se páčí), které budou reagovat na nějakou vaši charakteristiku, například hlas.
Dům, který se o sebe postará sám
Ostatně, řízení funkcí domu vlastním hlasem vytváří mnohem užší a osobnější propojení mezi majitelem a konkrétní nemovitostí. Nezvaný host si ve vašem nenapustí ani vodu. Zatímco vy? Můžete rozehrát celý koncert. Chytré domy, to je samozřejmě spousta čidel, senzorů a monitorovacích prvků. To, co je propojuje do nějaké smart-komplexu, je systém řízení. Nejste v nějaké místnosti domu přítomni? Pak tam nemusí topení jet na plno. Zvýšila se v jiné místnosti koncentrace CO2 v ovzduší? Pak je třeba vyvětrat. Jsme nad limitem s teplotou? Zapneme klimatizaci.
V chytrém domě se o všechny tyto procesy nezávisle a 24 hodin denně stará počítač. Který lze přednastavit daty běžné rutiny, takže vám ložnici vyhřeje před spaním, a pak bude – v režimu „Zdravý spánek“ ubírat teplotu k optimu. Může také fungovat zcela autonomně, a například temperovat domácnost v době vaší nepřítomnosti, a rozehřát ji až před vaším příjezdem. Že se blížíte, pozná podle vaší GPS. Vás bude čekat vyhřátá domácnost. S chytrým a počítačem se dá výtečně šetřit, protože dokáže spotřebu omezit v předem daném rámci. Tak přirozeně a elegantně, že to ani nepostřehnete.
Lednička? Víc než jen studená krabice na jídlo
IoT systémy řízení domácností do značné míry odbourávají většinu všedních starostí a komplikací. V zimě vás přestane trápit suchý vzduch, kondenzace vody na oknech, plísně. Podobné je to s koncentrací prachových částic v ovzduší, případně na podlaze. Nehledě na to, že takový impuls může spustit automatické vysávání. A ke změnám pochopitelně dochází i v kuchyni. S chytrými ledničkami. Že jste si na ně věšeli magnetkami pohledy z dovolené a obrázky od dětí? To můžete pořád. Ve formě digitálních obrázků. Lednička krom toho s přehledem zastane funkce rádia a plánovacího kalendáře. To jen, abyste při snídani nezapomněli, že máte něco v plánu.
Rozhodně pozitivní je ale funkce monitorování jejího obsahu, jejich kvality. Vede v patrnosti dobu trvanlivosti jednotlivých potravin uvnitř, navíc dokáže sledovat i to, jestli se nekazí. S chytrou ledničkou tak už nemusíte vyhazovat nesnědené a hromadit potraviny zbytečně. Vytvoří vám totiž automaticky nákupní seznam, zahlásí, co dochází, a budete brzo potřebovat. A pokud budete chtít, sama i docházející potraviny on-line objedná. Klidně vám vytvoří jídelníček na míru dietetickým požadavkům, doporučí recept podle vašich preferencí. Je až děsivé, kolik toho vlastně na vás vaše lednička ví.
Světlo a nálada, veselí i melancholie
Podstatným prvkem chytrých domácností je pokročilý systém personalizace. Dům rozpoznává vaši rutinu, učí se a přizpůsobuje se jí. Jak? Maximální osvětlení, když potřebujete vidět na práci nebo čtení, tlumené světlo v hřejivých tónech, než se uložíte do postele. A klidně i malá svítící lampička, pokud se bojíte noční tmy, anebo nechcete cestou na toaletu bourat. Světlo ovlivňuje naši náladu, podkresluje ji a dotváří. Takže se třeba při sledování večerního romantického filmu může váš obývák ponořit do růžové. A když koukáte na horor? Radši ani nepomýšlet.
Tyto tzv. MoodMakers, kombinují to, co jím o sobě prozradíte, a co samy zjistí. K vytváření osobité atmosféry každé domácnosti, která se dokáže měnit, stejně jako vaše nálady. Klasikou, která ovšem značně rozvíjí svůj potenciál, jsou nejrůznější virtuální asistenti. Už to není o dohadování se se Siri, hnízdem Google anebo Echem s Amazonu, ale o profesionálním systému třídění a vyhodnocování informací. Řekněme, že dostanete (při sledování Prázdnin v Římě) chuť na originální italské těstoviny. Z pohodlí gauče vyzvíte od hlasem ovládaného počítače recept, obsah své ledničky, případně kontakt na službu rozvážející jídlo z italské restaurace.
Když vám domácnost zavolá záchranku
Že si možná radši necháte zajít chuť? Pochopitelně, jste plní energie a při síle. Ale stáří se tak nějak nenápadně blíží ke každému. A pak se asistence, byť virtuální, ukazuje jako zásadní výhoda. Protože to, že vám někdo fyzicky nepřítomný ale virtuálně připomene vzít si léky, bude dohlížet na vaši rehabilitaci anebo vám zavolá sanitku, když upadnete, může rozhodovat o životě a smrti.
Ale abychom jen nemalovali čerty na zeď, chytré domy a jejich technologie vás taky můžou dostat do formy. Relativní horkou novinkou jsou smart-fitness centra, která dohlédnou na to, kudy se ubírá váš trénink.
A domácí učitelé hudby, nebo lektoři opakující s dětmi výuku? To přijde možná už příští rok.
Zdroj: ČeskéStavby.cz, Cnet.com, Samsung.com, Phillips-Hue.com, TheVerge.com, HealthcareDive.com, Volava.com