Ať už stavíte novostavbu rodinného domu, nebo se chystáte na revitalizaci fasády u svého staršího obydlí, nejspíš hledáte inspiraci, čím že tu fasádu nějakým způsobem ozvláštnit, odlišit, rozbít… Jako alternativa ke standardním probarveným omítkovinám by vám mohly posloužit různé obkladové prvky. Prim u nás hrají zejména obklady ze dřeva a kamenné obklady. Pokud se vám však nechce každých cca 5 let šplhat na žebřík a řešit nový nátěr dřeva, možná bude právě kamenný obklad tím, co hledáte.
No jo, jenže není kámen jako kámen. Jakmile začnete lustrovat webové stránky všemožných prodejců kamenných obkladů, tak zjistíte, že on ten břidlicový kamenný obklad, který se vám tak líbí, vlastně není vyroben z břidlice ale z betonu. Je to tím že, kamenné obklady se dají rozlišit na ty pravé, vyrobené z přírodního lomového kamene a pak na imitace kamene, což jsou vlastně betonové obklady, které se snaží přírodní kámen napodobovat.
Proč by si ale dával někdo na dům imitaci kamene, když se dají koupit obklady z pravého kamene? Důvod je ten, že betonové obklady bývají zpravidla cenově dostupnější (nemusí však být pravidlem) a hlavně jejich odstínová a strukturální rozmanitost je na trhu mnohem větší, než u přírodního kamene. Jednoduše řečeno – výrobce umělého kamene si sám určí, jakou barvu bude mít výsledný obklad a podle toho jej pak uměle dobarví. Těžař přírodního kamene je odkázán na to, jakou barvu bude mít vytěžený kámen z lomu.
Ačkoliv mají obklady z přírodního kamene omezenou škálu barev a tvarových variací, lze rozhodně říci, že i když bude betonová imitace kamene sebekvalitněji zpracovaná, nikdy nemůže dosáhnout parametrů a jedinečnosti přírodního kamene. Pravé kamenné obklady jsou v podstatě na každém centimetru jiné – přesně tak, jak je navrhla příroda sama. U mramoru můžeme vidět krásné žilky, u kvarcitového obkladu naopak třpytící se slídu. Kdo jednou kamenný obklad vyzkouší, je velmi nepravděpodobné, že by podruhé zvolil pouze imitaci kamene.
Při výběru obkladu je potřeba sledovat jak estetickou stránku věci, tak samozřejmě i technické parametry. Bude se jednat zejména o sílu kamene, hmotnost či rozměr jednoho panelu. Je zřejmé, že při montáži na zateplenou fasádu bude vaší snahou volit obklad o co nejnižší hmotnosti, abyste co nejméně zatížili podkladní vrstvy. Pokud si vyberete obklad o vyšší hmotnosti, o to více budete muset izolant na fasádě více kotvit, aby byl dostatečně únosný.
A jak se ty kamenné obklady vlastně aplikují na tu fasádu, možná si říkáte. Obklady se lepí na připravený a zpenetrovaný podklad mrazuvzdorným flexibilním lepidlem. Bezespárové obklady se lepí na sráz k sobě. Řádek po řádku se průběžně kontroluje rovinatost vodováhou. Řezání a korekce jednotlivých panelů se provádí pilou s diamantovým kotoučem. Při jednoduchých realizacích si vystačíte i s obyčejnou uhlovou bruskou (flexou). Po ukončení prací je vhodné fasádní obklad ošetřit hydrofobní impregnací, která jej chrání před povětrnostními vlivy. Kámen pak bude méně náchylný na různé znečistění.
A kde si můžete nabídku kamenných obkladů prohlédnout? Jednak zde jsou internetové obchody. Ty jsou vynikající na samotné objednání zboží, pokud přesně víte, co chcete. Samozřejmě existuje spousta fotek všech možných přírodních i umělých kamenů, ale určitě dobře víte, že obrázky na monitoru mohou být velmi zavádějící. Když obklad vyfotíte na slunci, a pak ve stínu, ve výsledku máte dva úplně jiné obrázky, ačkoli se jedná o stejný obklad. A to nemluvíme o tom, že každý fotoaparát fotí jinak, každý má doma jinak nastavený jas monitoru a tak dále. Proto se vyplatí investovat čas a nějaký ten benzín k tomu, abyste navštívili opravdovou vzorkovnu, kde jsou vzorky všech produktů fyzicky k vidění a osahání.
Tu největší vzorkovnu v ČR najdete ve Zlíně u firmy Kamenné obklady ŘEPA. Můžete se podívat na video, jak taková vzorkovna vypadá. Co říkáte, nestojí to za návštěvu?