Krbová kamna a krbové vložky rozeznáme snadno. Kamna stojí v interiéru samostatně, nejčastěji kousek od stěny a je od nich veden kouřovod do komína. Zatímco krbové vložky vypadají na první pohled jako kamna, která jsou zazděná, respektive otevřený krb opatřený dvířky a žádný kouřovod a komín nepotřebují. Samozřejmě potřebují a nejsou zazděné, nýbrž obezděné a navíc dovedou na rozdíl od kamen rozvádět teplo do dalších místností. Nosným médiem může být vzduch či voda.
Krb nebo krbovou vložku pro rozvod tepla?
Krby (včetně těch s krbovou vložkou), krbová kamna, kamna kachlová a litinová řadíme mezi takzvaná „pohledová topidla,“ kdy vidíme plápolající plameny, nejčastěji skrz prosklení ochranných dvířek. Teplo, které nejen sálá, ale je i vidět, vytváří útulnou atmosféru domova. A právě krb lze výborně využít jako zdroj tepla pro celý dům, pokud je vybaven krbovou vložkou.Známe tři druhy tepla, které krby vydávají - sálání, proudění a vedení. Nejnevhodnější způsobem získávání tepla je přitom sálavé teplo otevřených krbů – s rostoucí vzdálenosti od krbu klesá teplota, přitom až 85% tepla vylétne komínem (účinnost spalování je 15 až 20%, navíc ještě u „odborně“ konstruovaných krbů). Jinak je ale sálavé teplo tím nejpřirozenějším, co nás může zahřát a prohřát rovnoměrně interiér, působí na nás jako sluneční záření, respektive jeho neviditelná infračervená složka spektra.
Pokud tedy zabudujeme do otevřeného krbu krbovou vložku a uzavřeme jej tak, zvýšíme účinnost spalování na 80% i více. Krb si zachová svou schopnost sálat teplo v místnosti, kde je instalován, navíc je však teplo vedeno (rozváděno) i do dalších místností domu. Teplonosným médiem je vzduch nebo voda. Podle toho rozlišujeme krbové vložky teplovzdušné a teplovodní. Dřevo je v krbové vložce spalováno v primárním okruhu, sekundárně jsou pak znovu spalovány přehořelé zbytky a vzduch obsahující vysoký podíl spalin.
Teplovzdušné krbové vložky
Jako výměník tepla funguje druhý plášť krbové vložky, odkud je horký vzduch odváděn do teplovzdušných rozvodů. Horký vzduch cirkuluje přirozeně, nebo je v rozvodech nejčastěji rozháněn ventilátorem. Pomocí ventilátoru lze vyhřát až 500 m3 vzduchu za hodinu. Druhou možností je samostatné proudění vzduchu s rozvodem dlouhým max. 5 metrů a jedním vyústěním, kdy je teplo vždy odváděno směrem vzhůru a může tedy například vyhřívat podkrovní prostory rekreační chaty, určené ke spaní.Teplovzdušné krbové vložky představují konstrukčně jednodušší a levnější způsob vytápění. Teplo je do dalších místností rozváděno hned, jakmile se rozhoří oheň. Kromě instalace krbové vložky však potřebujeme také ventilační jednotku, provést rozvody pro horký vzduch (hliníkové hadice), izolovat je a ukončit mřížkami ve vytápěných místnostech. Což je nevýhodou u starších budov, kde je již navíc proveden systém ústředního vytápění. Navíc se teplovzdušné vytápění nedoporučuje pro trvale obývané domy, nýbrž pro rekreační objekty – chaty a chalupy. Proto se jako vhodnější řešení doporučují krbové vložky teplovodní, které mohou navíc ohřívat i teplou užitkovou vodu.
Teplovodní krbové vložky
U teplovodních krbových vložek je zase ohřívána místo vzduchu voda (princip je obdobný jako v případě ohřevu vody v kotli systému ústředního vytápění), která je dál rozváděna do radiátorů či podlahového teplovodního topení, může však také ohřívat teplou užitkovou vodu. Voda je ohřívána v teplovodním výměníku instalovaném v topeništi krbové vložky. Teplovodní krbovou vložku lze snadno napojit na stávající systém ústředního vytápění, navíc je tento způsob vytápěný vhodný právě pro rodinné domy, novostavby i domy starší. Krbová vložka však musí dosáhnout potřebného výkonu, proto je nutné vyjít z výpočtu a poté až zvolit konkrétní typ o konkrétním výkonu.Kanadská krbová kamna a teplovzdušné či teplovodní rozvody
Teplovzdušné a teplovodní vytápění však umožňují kromě krbových vložek i některá krbová kamna. U kanadských krbových kamen máte dvě možnosti využití rozvodů tepla - pomocí teplovodních nebo teplovzdušných krbových vložek.
Teplovzdušné rozvody jsou realizované hliníkovými flexi trubkami (Semivac), případně ještě krbovými ventilátory. Ventilátory lze připojit na krbová kamna bez krbové vložky a pracují na principu odsávání teplého vzduchu z mezipláště krbu, vzduch je dále rozváděn do dalších místností. Samotížný rozvod teplého vzduchu (bez ventilátoru) vyžaduje maximálně 5 metrů dlouhé potrubí a jeho vedení vždy směrem vzhůru. Pokud se naopak rozhodnete pro ventilátor, který může být umístěn nejvýše 1 metr od krbové vložky, dosáhnete rozvodu dlouhého až 30 metrů, v závislosti na typu a výkonu ventilátoru.
Teplovodní rozvody zajišťuje originální teplovodní výměník nebo neoriginální řešení, kdy je výměník napojen na kouřovod (výměník má vnitřní průměr 150 mm a venkovní průměr 300 mm, v meziplášti je umístěna stočená měděná trubice, napojená na systém ústředního vytápění). Originální teplovodní výměník je možné přikoupit jen k modelům Super 27 a Spectrum Classic o výkonech 16 kW (do vody jde 1/3 výkonu).
Teplovodní rozvody zajišťuje originální teplovodní výměník nebo neoriginální řešení, kdy je výměník napojen na kouřovod (výměník má vnitřní průměr 150 mm a venkovní průměr 300 mm, v meziplášti je umístěna stočená měděná trubice, napojená na systém ústředního vytápění). Originální teplovodní výměník je možné přikoupit jen k modelům Super 27 a Spectrum Classic o výkonech 16 kW (do vody jde 1/3 výkonu).