Hlukové znečištění vně i uvnitř budov ovlivňuje dlouhodobě fyzické i duševní zdraví a způsobuje problémy se spánkem. Ticho se proto stává čím dál zásadnějším kritériem při plánování i výstavbě rodinných i bytových domů a promítá se i do výběru stavebních materiálů. Ze statistik výrobce plastových potrubních systémů například vyplývá, že poptávka po systémech tiché kanalizace meziročně vzrůstá. Jak lze ticha v případě vnitřní gravitační kanalizace dosáhnout?
Volba vhodného materiálu a způsobu kotvení
V minulosti se pro vnitřní kanalizaci používaly slabostěnné systémy z PVC, později z polypropylenu. Ty jsou v dnešní době nahrazovány moderními, silnostěnnými systémy střední a vyšší třídy třívrstvé konstrukce z minerálně vyztuženého polypropylenu s takovými vlastnostmi, které hluk omezují. Trubky a tvarovky z tohoto materiálu prokázaly výborné akustické vlastnosti také díky podobě a materiálu instalačních objímek i vlastní koncepci kotvení potrubí. Svoji roli v odhlučněném systému hraje také způsob provedení instalace kanalizace i prostorově dispoziční rozvržení potrubí nebo objemové průtoky odpadní vody. Pro fungující systém tiché kanalizace je vedle kvalitních trubek a tvarovek také důležité kotvení, které v nemalé míře celkové odhlučnění ovlivňuje. Jako základní kotvení pro většinu systémů odhlučněné kanalizace je doporučené používání speciálních odhlučněných objímek. Pro dosažení ještě lepších zvukově izolačních vlastností se doporučuje použití speciálních odhlučněných objímek ve dvojité konfiguraci opěrné a fixační objímky.
Moderní systém Wavin AS+
Asi nejlepší akustické vlastnosti nabízí silnostěnné vícevrstvé trubky, které obsahují ve střední vrstvě minerální plniva. Příkladem může být inovované potrubí Wavin AS+, které je vyrobeno ze speciálně upraveného polypropylenu Astolan. Vyznačuje se jednoduchou montáží a díky materiálovému složení i perfektní redukcí hluku. Pro systém Wavin AS+ jsou k dispozici i speciální odhlučněné objímky. Složení vnitřní gumy těchto objímek bylo navrženo a testováno za účelem pohlcování přesně těch frekvencí hluku, které se v potrubí vnitřní kanalizace vyskytují. Speciálně upravené konce tvarovek výrazně snižují přítlačnou sílu potřebnou pro zastrčení dříku tvarovky do hrdla a z výroby předmazané modré těsnění zajišťuje jak vysokou bezpečnost spoje, tak velmi snadnou montáž. Naměřené hodnoty jsou překvapivé: s objímkami Wavin v konfiguraci „low noise“ (1 fixační objímka) dosahuje naměřený hluk při rychlosti průtoku 2l/s pouhých 14dB(A) a při průtoku 4l/s 19dB(A), což jsou hodnoty daleko nižší, než požaduje německá norma DIN 4109 (30dB(A). V případě využití speciálních objímek Wavin v konfiguraci „no noise“ (1 opěrná, 1 fixační objímka) se pak hodnoty ještě výrazně sníží, a to pod 10 dB(A) při rychlosti průtoku 2l/s.
S výpočtem hlučnosti pomůže Wavin Soundcheck
Významným pomocníkem při projektování vnitřní kanalizace je pak novinka z dílny Wavin Czechia. Jedná se o aplikaci Wavin Soundcheck, která nasimuluje hlučnost podle předem zadaných parametrů, a pomůže tak získat údaje o hladinách hluku plánované instalace. Prvním krokem pro simulaci akustiky potrubního systému je zadání objemu místnosti. Spočítaná úroveň hluku je zobrazena v db(A) a zvýrazněna v horní části obrazovky. Dále je nutné zadat pozici trubky v místnosti a podle normy pro regulaci hlučnosti je potřeba doplnit také typ místnosti a odpovídající informace o tvaru potrubí, výšce a průměru. Důležité je také zadání údajů o izolaci potrubí a průtoku. V posledním kroku jsou vyžadovány informace o kotevním systému a materiálu předstěny. Spočítaná úroveň hluku je vždy vidět ve výsledném reportu a mění se současně se změnou každého parametru.
Aplikace Wavin Soundcheck je zdarma k dispozici online na stránkách www.wavin.cz, stáhnout ji lze i zde.