zobrazit 10 fotek Běžné je dnes začít na počítači, nejprve vznikne virtuální návrh krbu, který se teprve realizuje. Stejně důležitá jako samotný krb je i instalace krbové vložky. Vždy se vyplatí vsadit na osvědčenou značku, je ale třeba předem vědět, zda chceme krbem přitápět i další místnosti. Krbové vložky mohou podporovat horkovzdušné nebo teplovodní vytápění. Obzvlášť vhodné a oblíbené je pak na chatách či chalupách.
Krbové vložky jsou dnes natolik frekventovaným sortimentem, že se u nás setkáme s dlouhou řadou výrobců a tedy značek. Seguin duteriez, Fabrilot, Ferlux, Les Foyers, De Luxe, TURBO FONDE, SUPER DELTA, SPARTERM, INVICTA, LAUDEL, Bef a další. To je jen krátký výpis těch nejznámějších.
Široká je i nabídka krbových kamen, pokud zrovna nechcete investovat do finančně mnohem náročnějšího budování vlastního krbu. K nejoblíbenějším patří krbová kamna značek Seguin Duteriez, ROMOTOP a Franco Belge.
Vytápění krbem
Krbem můžeme vytápět jednu místnost, většinou hlavní obytný prostor domu, pokud je však krb správně navržen a jsou provedeny rozvody pro teplý vzduch, případně krbem ohřívanou vodu, můžeme při topení v krbu zároveň vytápět i ostatní místnosti stavby. Horkovzdušné vytápění se ale nedoporučuje v obydlích, kde žijeme stále, rozšiřují se jím po domě pachy, prach a dokonce i kouř. Navíc je tato forma vytápění nevhodná pro alergiky a vzduch interiéru se tak vysušuje, což příliš neocení třeba astmatici.
Známe otevřený a uzavřený systém teplovzdušného vytápění. Otevřený systém využívá cirkulace vzduchu v celém objektu. Z finančních důvodů je tento teplovzdušný systém vytápění nejčastější, ovšem právě v tomto případě nám po domě cirkulují pachy, prach, nečistoty, roztoči a různé alergeny. Vnitřní teplota vzduchu se pohybuje okolo 100 oC a na výdechu (na mřížce) naměříme až 90 oC.
Otevřený systém teplovzdušného vytápění může mít přirozenou cirkulaci vzduchu, kdy je vzdálenost od krbu maximálně 3,5 m (vzduch proudí vodorovně), cirkulaci tahovou (vzduch pohání ventilační jednotka nad krbem), nebo tlakovou (ventilační jednotka je pod krbem).
Uzavřený systém teplovzdušného vytápění (Hypokausten) je způsob, jak tepelnou energii přenést z tahového systému na plášť topidla bez přímého dotyku materiálu. Ohřívaný vzduch proudí v uzavřeném prostoru - na podobném systému pracuje ústřední vytápění. Využíváme tak sálavého tepla z ploch, které převyšují plochu vlastního tahového systému (různé lavice, obestavby a jiné, vyrobené z materiálů, které dobře předávají teplo). Pracovní teplota vnitřního vzduchu je velice vysoká (až 300 oC). Náročné je však prostorové umístnění takového krbu a vysoká je i jeho cena.
Krbové vložky (respektive obestavby) využijeme i pro vytápění teplovodní. Potřebujeme ale dostatek prostoru na umístění veškerého příslušenství (ventilů, čerpadel, záložních zdrojů elektroinstalace, …). Zároveň se provádí i větší počet konkrétních výpočtů a neobejdeme se bez kvalitního projektu.
Vybrat si můžeme mezi ohřevem vody do topného systému (radiátorů či podlahového vytápění) a kombinací s možností napojení na jiný zdroj tepla (vytápění solárními kolektory, tepelnými čerpadly a podobně).
Teplovodní vytápění je vždy tlakovým systémem, umístěným přímo v místnosti. Malé opomenutí či špatná údržba mohou způsobit velké neštěstí.
Krby a krbová kamna se vracejí do módy. Nejen příjemný pohled na izolovaný živel, ale i ekonomické úspory při vytápění snadno obnovitelným a tedy ekologickým topivem – dřevem. To jsou důvody, které společně s vlivem zdražování energií krby a krbová kamna vracejí do našich bytů. Teplo z krbu je příjemné a dá se říci, že i zdravější.Záleží jen na tom, jak jej využijeme a na co jsme choulostiví. Pokud máme doma alergika, určitě nebudeme budovat otevřený systém teplovzdušného vytápění. Při spalování dřeva do ovzduší navíc vracíme CO2, což je plyn, který příroda společně s popelem použije pro vznik nové dřevní hmoty.
Pravidla pro stavbu krbu
Při stavbě krbu a krbové obestavby je zásadní výběr materiálu. Určitě nebudeme krb stavět třeba z Ytongu, stejně tak nevolíme izolace na bázi vaty (z ní se při proudění vzduchu uvolnují částečky skelných vláken). Vyhneme se ale i obyčejným páleným cihlám a těm starým z bouraček už vůbec.
Poblíž krbové vložky zásadně používáme šamotové cihly, protože šamot je žáruvzdorný materiál a má speciální chemické složení. Díky němu je odolný vůči velmi agresivním spalinám a vysokým teplotám.
Samotná síla obezdění krbu nám pak definuje akumulaci tepla. Je nutné nalézt optimální rovnováhu. Sálavé teplo má místnost co nejrychleji vyhřát a přitom musí udržet vysokou teplotu i hodiny po vyhasnutí. Stejně jako samotný materiál obezdívky je však důležité i pojivo. Konstrukce obložení krbu je logicky velmi náročná na tepelnou roztažnost.
Mezi nosné stěny a dělící příčky vsazujeme tepelně izolační vložku, nejčastěji desku z vápenatokřemičitých materiálů. Ta je kromě ideální tepelné izolace i absolutně hygienicky nezávadná.
Obezděné a vyschnuté zdivo krbu můžeme omítnout jádrovou omítkou a poté použít běžný štuk. Krb ale můžeme obložit různými materiály, od kamene až po dlaždice a kachle. Tyto doplňky mohou plnit jak estetický účel, tak konkrétní funkci. Vlastně jde o sladění konkrétních materiálů a vůbec prvků použitých v interiéru, aby krb naše bydlení vyzdvihl, nikoli svou mohutností převálcoval.