Letošní zima nás svými mrazy potrápila. Pokud vás chladné počasí zaskočilo, ale stále váháte, zda by se vyplatilo vyměnit stará okna za nová s lepší izolací, projděte si pár informací, které vám mohou pomoci.
Jak jsou na tom stará okna
Netěsnící okna jsou místem, kudy uniká draze zaplacené teplo doslova „pánubohu do oken“. Obecně se u rodinných domů podílejí stará okna na ztrátách tepla asi 40%, v bytech to může být i více než polovina. Čím více okny táhne, tím jsou ztráty vyšší. Jen pro zajímavost nezateplenými stěnami starších domů uniká asi třetina tepla, na nezateplený strop připadá asi pětina ztrát, zbytek uniká sklepem. Záleží samozřejmě na konkrétním stavu každého domu.TIP: věděli jste, že okny může utéct až 40% tepla?
Stará netěsnící okna tak představují výraznou slabinu. Pro srovnání můžeme uvést, jak se liší tzv. prostup tepla oknem. Jde o parametr, který vyjadřuje, kolik tepla přirozeně projde skrz rám a zasklení, kdyby bylo okno ideálně seřízené a dobře těsnilo. Čím je prostup tepla nižší, tím jsou okna lepší, tedy projde jimi méně tepla. „Stará špaletová nebo zdvojená okna mají prostup tepla oknem Uw asi 2,8 W/m2*K. Nová okna s izolačním dvojsklem mají prostup tepla jen asi 1,1 W/m2*K, u oken s trojsklem se dosahuje výsledků kolem 0,8 W/m2*K,“ upřesňuje Ing. J. Korbelář technický manažer VEKRA okna.
Výměna za nová okna s dvojsklem tak sníží ztráty tepla o více jak polovinu. V nákladech na vytápění to může představovat i 20%. „Konkrétní úspora závisí samozřejmě nejen na stavu starých oken, ale také na zvyklostech domácnosti stran větrání a vytápění,“ doplňuje Ing. Korbelář z VEKRY. Výměna oken je celkem rychlý proces. Zkušení montážníci zvládnou vyměnit okna v menším domku nebo v bytě za jediný den. U větších rodinných domů to trvá obvykle dva až tři dny.
Nedejte na zaručená moudra, že „plastová okna nedýchají na rozdíl od dřevěných“. Moderní okna jsou založena na tom, že optimálně izolují a neprotahuje jimi. Rosení nebo srážení přebytečné vlhkosti v interiéru souvisí se správnými návyky ohledně větrání a používání odsavačů par, nebo vybavením bytu rekuperací.
Jaká okna si pořídit?
Nejprve řešte, co od oken požadujete – navíc - kromě úspory tepla. Možná, že zjistíte, že by vám nová okna mohla pomoci odrušit hluk z blízké křižovatky atd. Pak řešte, jaké izolační zasklení si pořídíte. Díky vlastnostem si lidé stále častěji pořizují izolační trojsklo, pokud ale bydlíte v nížině, kde nejsou nápory větru nebo jiné náročné povětrnostní podmínky, dobře poslouží i dvojsklo. To, zda si zvolíte okna z plastu, dřeva nebo sáhnete po dražším dřevohliníku nebo odolném hliníku, záleží jen na vašem osobním vkusu a finančních možnostech. S izolačními vlastnostmi oken materiál prakticky nesouvisí.Nedejte na zaručená moudra, že „plastová okna nedýchají na rozdíl od dřevěných“. Moderní okna jsou založena na tom, že optimálně izolují a neprotahuje jimi. Rosení nebo srážení přebytečné vlhkosti v interiéru souvisí se správnými návyky ohledně větrání a používání odsavačů par, nebo vybavením bytu rekuperací.
Nebojte se výměny oken
Musíte počítat s tím, že po výměně oken se s nimi budete muset sžít. Problémy se mohou projevit v domech s nezateplenými stěnami hlavně v zimě, kdy lidé obvykle omezují větrání ve snaze udržet teplo doma. Je vhodné, pokud si zpočátku pořídíte do pokojů, kde je více květin, akvárium nebo obecně větší vlhkost vlhkoměr a udržovat optimální nastavení interiérové teploty a vlhkosti. Pokud by relativní vlhkost překročila 50% při teplotě kolem 21oC, je třeba intenzivně větrat.TIP: rekonstrukce oken se nemusíte bát, když máte po ruce Praktického Rádce!
Kromě úspory tepla přinesou nová okna i větší klid v interiéru a zvýší tak celkově komfort bydlení. O snadném udržování a zlepšení vzhledu ani nemluvě. Až si budete vybírat nová okna, nezapomeňte se seznámit také s nabídkou moderního stínění, které ochrání vaše soukromí a bude bránit přehřívání bytu v létě.