Když přijdete do obchodu a řeknete, že chcete takzvaný křížák, dostane se vám odpovědi: „A jaký?“ A když říkáme imbus, nemělo by být náhodou správně inbus? Jaký je rozdíl mezi šroubem a vrutem a jaké mají hlavy? Proč se dají některé zašroubovat pomocí AKU vrtačky jenom jednou rukou? Tento kvíz je samozřejmě určen pro kutily, spálit se ale může i mnohý profík. Však to znáte, dlouho s něčím pracujete, myslíte si, že o tom všechno víte a najednou se váš svět převrátí vzhůru nohama. I kvůli drobnosti.
Spojovací materiál, to je vlastně vůbec kapitola sama pro sebe. Pamatujete na doby, kdy se doma schovával každý použitý šroub a vrut, klidně i zrezivělé, a pak jste napínali všechny síly, aby ten zatracený krám pronikl co nejhlouběji, než se ožvýká drážka? S plochým šroubovákem samozřejmě. Když pak chtěl po čase někdo takový vrut odstranit, často to nešlo ani přivolanému expertovi na šrouby a vruty. Přitom svět už v té době nabízel všechny představitelné i nepředstavitelné možnosti.
Ostatně onu slavnou křížovou drážku vynalezl John P. Thompson a patent od něj zakoupil již roku 1932 jakýsi Henry Frank Phillips. A právě podle něj se drážka zkráceně jmenuje PH (Phillips Head). Imbus (inbus) klíče s takzvanou kuličkou pro změnu vymyslel již roku 1964 Američan John Bondhus a právě díky němu jsou tyto šrouby vhodné i pro práci na těžko přístupných místech, protože s kuličkou lze šroubovat i v jiných úhlech nasazení klíče. A tak se mohly třeba prostory okolo motorů automobilů stále zmenšovat a zmenšovat. Ale ke kvízu, pojďte si procvičit své řemeslné mozkovny plné chytrých mechanismů a různých vychytávek, nebo se dozvědět něco nového…
Zdroj: autorský text – Petr Pojar, ČESKÉSTAVBY.cz, kutil.cz