Když si koupíte malý byt, musíte počítat s tím, že abyste v něm měli vše, co potřebujete k pohodlnému životu, bude potřeba hledat různá kreativní a často i odvážná řešení. Každý si pohodlí představuje jinak, ale nějakou kuchyňku, koupelnu, postel a stůl potřebujeme všichni. Jak tohle všechno nacpat do třicet metrů čtverečních a nezakopávat o věci na každém kroku? Nechte se inspirovat minibytem v našem článku.
Malý byt, do kterého chtěli majitelé dát úplně vše
Kompaktní malý byt se nachází v podkroví staršího cihlového domu, který stojí na břehu jezera, což je v centru města poměrně neobvyklý pohled. Dům stojí ve vynikající lokalitě s dobrou infrastrukturou a byt disponuje díky své poloze nádhernými výhledy do okolí. Jedinou nevýhodou je jeho obytná plocha: pouhých 35m2, ke kterým se v teplých dnech přidá ještě 3m2 balkonu. Majitelé bytu, mladý pár, oslovili architekty s požadavkem najít řešení, které dokáže v rámci kompaktních prostor uspokojit všechny základní potřeby obyvatel bytu, tzn. vtěsnat do prostoru kuchyni, jídelnu, obývací prostory, pracovnu, ložnici a spoustu úložného prostoru.
Mladý pár nechtěl žádné zdi, pouze velký otevřený prostor
Před rekonstrukcí byl byt jednopokojový s dispozicí 1+1. Zbouráním stěn, které oddělovaly obývací část od ložnice, vznikl velký otevřený prostor, který mladému páru více vyhovoval. Design bytu je založen na maximalizaci prostoru, aniž by vypadal přeplácaně. Klidný barevný tón dřeva použitý na všechen nábytek i podlahy pomáhá vytvářet iluzi větší místnosti. Aby celý prostor působil plynule a otevřeně a dalo se jím jednoduše procházet, byla místo pohovky použita tatami na dřevěné platformě.
Tmavě šedý tubus ukrývá koupelnu a šatní skříň
Při vstupu do prostoru vás uvítá kuchyně a kuchyňský ostrůvek v tmavě šedých barvách. Kuchyně je opravdu minimalistická, proto byla i do ostrůvku, který je primárně využit jako jídelní stůl, vestavěna trouba. Naproti kuchyně architekti umístili obdélníkový tubus, barevně sladěný s kuchyní. Multifunkční tubus slouží jako šatní skříň se spoustou úložného prostoru a zároveň uvnitř ukrývá koupelnu se záchodem. Jedinečný tmavě šedý tón minimalistické šatní skříně slouží jako předěl opticky rozdělující byt na dvě části. I koupelna je obložena kamennými dlaždicemi v klidné šedé barvě připomínající kámen, což do bytu přináší uklidňující přírodní prvek.
Loftová postel uvolnila místo pro pracovnu
Obývací pokoj je omezen na vyvýšenou dřevěnou platformu, na které je umístěna sedačka ve formě tatami. Naproti ní visí televize. Nejzajímavějším řešením je loftová postel. S nápadem jejího umístění přišli sami majitelé, kteří chtěli co nejvíce využít i vertikální plochu bytu. Pro větší pocit soukromí je ložnice od ostatního prostoru oddělena dřevěným zábradlím. Schodiště, které vede do podkroví, slouží zároveň jako úložný prostor a v prodloužení jako pracovní stůl. Místo pod postelí je určeno pracovně. Do té majitelé lehce umístili dva pracovní stoly se židlemi. Uklidňující dřevěný odstín konstrukce postele je kombinován s laminátem s dekorem kamene a také zlatými detaily, které vytvářejí nádech luxusu. Modré horní desky stolů dodávají prostoru živější a uklidňující atmosféru.
Výhledy na město jsou přidanou hodnotou bytu
Majitelé nejraději tráví většinu času v pracovně, která má přímý výhled na jezero. Díky velkým oknům je celý byt dostatečně světlý a nepůsobí tmavě a stísněně. Implementace zakřivených hran v bytě pomáhá zjemnit atmosféru a zároveň vytváří v takto malém prostoru bezpečný domov bez zbytečných rohů a hran. Malý prostor bytu se za teplých dní a nocí rozšiřuje o menší balkon, ze kterého pár rád sleduje pulzující atmosféru velkoměsta.
Zdroj: www.coincollaborativelab.com
Foto: Co+in Collaborative Lab