Toužíte ve své zahradě či sadu po chatce, ale nechcete či nemůžete příliš utrácet? Elegantním a cenově dostupným řešením je maringotka. A dokonce si můžete sami vyrobit třeba i republiku maringotky historické.
Učte se od kočovníků
Od kočovníků a cirkusáků se můžeme mnohému naučit i v dnešní době. Vždyť právě maringotka může mít v zahradě neopakovatelné kouzlo, může z ní dýchat romantika. A nakonec i takový nocleh v maringotce nám život zpříjemní, uvolníme se, odpočineme si, získáme pocit svobody. Pravda, uvnitř maringotky nehledejme příliš prostoru, ale to nakonec platí i pro malé zahradní chaty, a že ty nás vyjdou na částku až o řád vyšší. Kromě maringotky pak lze využít i starý železniční vagón, stavební buňku a nebo karavan. Jen na nás již pak je, jak promyslíme a vybavíme interiér, jak uspořádáme dispozice, co všechno dovnitř zavedeme. Vždyť zde nakonec může být i sprcha, umyvadlo, záchod, může sem být zavedena elektřina a voda, vyveden odpad apod.
Samozřejmě nejde o řešení pro lidi, kteří vyžadují mnoho prostoru, ale kdo je skromnější a hledá originální a přitom levné řešení, určitě si takovou volbu bude pochvalovat. Především ti, kteří s oblibou tráví celé dny venku a večer se jim již nechce ze zahrady cestovat domů, určitě ocení kouzlo a praktické řešení v podobě maringotky. Nakonec jsou předností maringotek právě i kola, tedy možnost obydlí přesunout.
Z historického hlediska šlo pro kočující cirkusáky a jiné umělce a nebo kočovná etnika vlastně o nutnost. Toto provizorní bydlení jim bylo domovem po celé generace a nepohodlí stísněného prostoru uvnitř vyvažovaly obrovské možnosti prostoru okolo maringotky, kdekoli zastavili. Nakonec maringotky hojně využívali i lesní a jiní dělníci a pracovníci, kteří nemohli denně dojíždět na své pracoviště.
Maringotky se stále prodávají
A pokud i vy dnes hledáte levné, alternativní řešení pro svou zahradu, nad maringotkou se určitě zamyslete. V inzerátech se stále objevují a pokud nemáte možnost, jak maringotku přepravit na svůj pozemek, prodejce vám to určitě zajistí.
Prostor uvnitř maringotky bývá obvykle od 15 do 25 m2, staré železniční vagóny pak mohou nabídnout o mnoho prostoru více, ovšem problematická a drahá je jejich přeprava na místo. Uspořádat prostor na tak malé ploše, jakou maringotky nabízí, není sice vůbec snadné, ale pokud se vám to podaří, zjistíte, jak málo člověk potřebuje k životu.
Tepelná izolace nutná i zbytná
Největším problémem maringotek bývá tepelná izolace, v zimě odsud teplo uniká raketovým tempem, v létě se prostor uvnitř přehřívá. A dodatečná tepelná izolace ukládaná zevnitř ubere dosti místa. Ovšem kdo maringotku potřebuje jen sezónně a v létě si na večer pořádně vyvětrá, řešit tepelnou izolaci nemusí. Navíc stačí například dosti široká markýza a pod ní pohovka a za horkých letních dnů se dá spát i venku. Kdo pak chce nechat maringotku na svém místě trvale, může k ní přistavit třeba terásku s pergolou, nakonec lze dřevěnou konstrukcí obestavět maringotku celou a zvětšit tak sezónní obytný prostor.
Výzva pro kutily
A pokud je člověk zdatnějším, kutil, stane se pro něj stará a již zchátralá maringotka doslova výzvou. Nakonec z ní lze vytvořit i luxusní minigarsonku. A třeba včelaři ví o maringotkách také své. Co je snadnějšího, než stále převážet úly na jednom podvozku z místa na místo… Vždy tam, kde bude včelám zaručeně chutnat.
Řešení různých mobilních přístřešku se přitom dnes nabízí mnohem více. Inspirovat se lze například mobilními domy, ale i přístřešky modulovými, tedy bez kol, ale podobné koncepce.